‘Büyük komutan, emsalsiz lider Atatürk’e minnettarız’

Samsun 11 Kasım 2020 07:01
Videoyu Aç ‘Büyük komutan, emsalsiz lider Atatürk’e minnettarız’
A
a

Türk Eğitim-Sen Çarşamba İlçe Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Aydın, ”Türk kurtuluş mücadelesinin başarıyla sonuçlanmasını sağlayan, aldığı kararlar, uyguladığı metotlar, örnek liderliğiyle tüm dünya devletlerinin saygısını kazanan, yılgınlık ve korkaklık yerine şanlı ve cesur bir mücadeleyi tarih sahnesine taşıyan büyük komutan, emsalsiz lider Atatürk’e minnettarız” dedi.

Atatürk, milli menfaatleri merkezine alan, Türk milletinin bir arada yaşama ülküsünü daha da pekiştiren, Kurtuluş Savaşı’nın ardından ülkeyi topyekün  kalkındırmak için ekonomiden eğitime, sağlıktan kültür-sanata kadar birçok alanda başarılı bir mücadele sergilemiş bir liderin olduğu anımsatan Türk Eğitim-Sen Çarşamba İlçe Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Aydın, “Eğitimi kurtuluş mücadelesinin bir parçası olarak gören, eğitim alanındaki başarıların aynı zamanda kalkınmaya da önemli etkisi olduğunu düşünen ve bu nedenle eğitim seferberliği başlatmıştır” dedi.
İTİBARLARINI YÜKSELTMEK İÇİN BÜYÜK GAYRET GÖSTERDİ
Adını Türk tarihine altın harflerle yazdıran büyük şahsiyet sen Türk milletinin kalbinde ebediyete kadar yaşatacaklarını ifade eden Türk Eğitim-Sen Çarşamba İlçe Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Aydın, “Atatürk için öğretmenler eğitimin yapı taşıydı. Öğretmenlere verdiği değeri her fırsatta dile getiren Atatürk, Muallimler Birliği Kongresi üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, ‘Yeni nesli, Cumhuriyet’in özverili öğretmen ve eğitmenleri, sizler yetiştireceksiniz; yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin yeteneğiniz ve özveriniz derecesiyle uygun olacaktır’ demiştir. Atatürk’ün Türk öğretmenlerine güveni de, inancı da tamdı. İşte bu nedenle de öğretmenlerin hem yaşam şartlarını, hem de itibarlarını yükseltmek için büyük gayret gösterdi. Öğretmenlik mesleği O’nun için o kadar kıymetliydi ki, 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını kabul etti. Atatürk ismi, kurucu değerlerimizin ortak adıdır. Atatürk ismi, vatanın bölünmez bütünlüğünün, bağımsızlığımızın, Türk milletini birleştirici ruhun simgesidir” diye konuştu.
KARŞISINDA DAİMA ÇELİK İRADEMİZLE DURDUK
Atatürk, şahsında temsil ettiği değerler itibariyle Cumhuriyeti taşıyan kolondur vurgusu yapan Türk Eğitim-Sen Çarşamba İlçe Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Aydın, “Buna rağmen ne yazık ki bazı aklı evveller Atatürk’ü değersizleştirme, Türk milli mücadelesini küçümseme, Atatürk’ün yaptığı yeniliklerin altını oymaya çabalıyor. Bunların her biri farklı kisveye bürünmüş. Kimisi tarihçi kılığıyla dolaşıyor kimisi de gazeteci-yazar kılığıyla… Toplumu manipüle ediyorlar, ayrıştırıyorlar, birbirine kırdırıyorlar. Ortak  değerlerimiz üzerinden tarihimize, Türk varlığına, Türk kimliğine kin kusuyorlar. Bugüne kadar çok şükür Atatürk’e dil uzatanlarla, değerlerimizi kirletenlerle yolumuz hiç kesişmedi. Atatürk’ün aziz hatırasına saldırarak, aslında Anadolu’daki Türk varlığına saldıran şahsiyet yoksunlarının karşısında daima çelik irademizle durduk. Türkiye Cumhuriyeti’nin parlak geleceğini tehdit eden bu işgalci artıklarına asla geçit vermedik. Bu nedenle alnımız ak, başımız dik! Ne demişti Atatürk; Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir” ifadelerine yer verdi
SAHİP ÇIKACAĞIZ VE GELECEK NESİLLERE AKTARACAĞIZ
Dünya tarihini değiştiren liderler arasında yer alan Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını her geçen gün daha çok özledikleri vurgulayarak ifade eden Türk Eğitim-Sen Çarşamba İlçe Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Aydın, “Atam; fikirlerini, duygularını anlıyor ve hissediyoruz. Fikirlerin yolumuzu aydınlatmaya, mücadelen kılavuzumuz olmaya, her biri derin anlam barındıran eşsiz sözlerin yüzyıllar da geçse hatırlanmaya devam edecek. Emanetlerine son nefesimize kadar sahip çıkacağız ve gelecek nesillere aktaracağız. Kurtuluş mücadelesinde yaktığın meşale ebediyen sönmeyecek! Onurlu, ecdadı ve tarihi ile gurur duyan, değerlerini baş tacı yapan Türk milleti şanlı mücadelesini geleceğe taşıyacaktır. Bu vesileyle; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete uğurlanışının 82'inci yıldönümünde rahmet, minnet ve Fatihalarla anıyoruz. Ruhu şad olsun” şeklinde konuştu. Köksal ÖNER
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER