‘Hükümetin her ‘yeni’ dediği söylemden bir zam haberi çıkıyor’

Ekonomi 14 Nisan 2022 05:55
Videoyu Aç ‘Hükümetin her ‘yeni’ dediği söylemden bir zam haberi çıkıyor’
A
a

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar’ın dar gelirli ailelerin, öğrencilerin, çalışanların yüksek bilet fiyatları nedeniyle, şehirlerarası seyahat yapamamalarının gerekçelerinin araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla vermiş olduğu araştırma önergesi, TBMM Genel Kurulu’nda Cumhur İttifakı’nın oylarıyla reddedildi

Hükümet tarafından her defasında dillendirilen ‘yeni, iyi olacak, güzel olacak’ söylemlerinin ardından bunların vatandaşa ‘yeni zamlar’ olarak yansıdığını belirten Bedri Yaşar, bunun en son örneğinin de aşırı oranlarda artan ulaşım fiyatları olduğunu belirtti.

Akaryakıt zamlarının ardından ulaşıma gelen zamlar ile artık seyahatin bile imkânsız hale geldiğini söyleyen Bedri Yaşar, “Ekonomideki kötü gidişat, yapılan yüksek zamlar, kur ve enflasyon artışları ülkemizde her alanda kendisini iyice göstermeye başlamıştır. Sayın Cumhurbaşkanı ‘Gençlerimiz gezsin, dolaşsın’ diyor ama özellikle son dönemde ulaşıma yapılan zamlarla beraber gençlerimizin; artan uçak bileti fiyatları karşısında bırakın dünyayı gezmeleri, ailelerinin yaşadıkları şehirlere ve memleketlerine gitmeleri bile imkânsız hale gelmiştir” dedi.

Bir İlden Başka Bir İle Seyahat Külfet Oldu

Akaryakıt zammına bağlı olarak şehirlerarası otobüs bilet fiyatlarının yüzde 20 ile 30 arasında zamlandığına değinen Bedri Yaşar, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Yapılan son zamlardan sonra Samsun'dan Ankara'ya bir otobüs bileti 250 lira, Trabzon'dan yine Ankara'ya 300 lira, Trabzon'dan İstanbul'a otobüs biletlerinin fiyatı yaklaşık 300 liradır. Bunun gidişi dönüşüyle beraber 600 TL olmuştur. Diğer taraftan artan akaryakıt fiyatları karşısında kamyoncular da durumdan şikayetçi iken otobüs firmaları da iflasın eşiğine gelmişlerdir. Geçen, bir otobüsçü arkadaşımız aradı, diyor ki: ‘Samsun'dan Ankara'ya 14 sefer yaptım, 22 bin lira zarar ettim yani taşıdığım yolcuyla sadece mazotu bile karşılayamadık.’ Üstelik bunun dışında; bu nakliyenin  şoför, amortisman, tamir  gibi maliyetleri de var. Yani bu şartlar altında ne otobüsçülerin ne de vatandaşlarımızın bayram ziyaretleri dolayısıyla memleketlerine gitmesi mümkün görünmüyor.” 

Bayram Öncesi Bilet Fiyatları Düşürülsün

 

Ulaşım zamlarından en ucuz ulaşım olarak tanımlanan tren biletlerinin bile nasibini aldığını söyleyen Bedri Yaşar; yüksek hızlı tren biletlerine gelen zam ile Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Tren bilet fiyatları 118,50 TL’den 130,50 TL’ye yükseldiğini belirtti.

Bayram öncesi gençlerimizin; hiç değilse, Türk adet, örfü olan ‘Bayramda el Öpme’ usulünü yerine getirmesi için bilet fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini söyleyen Bedri Yaşar, bunun için de bilet fiyatlarındaki KDV’de ve akaryakıt fiyatlarındaki KDV ve ÖTV’de indirim yapılması gerektiğini ifade etti. Haber Merkezi

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR