‘Rigoletto’ Aralık’ta başlıyor

Magazin 3 Aralık 2022 06:50
Videoyu Aç ‘Rigoletto’ Aralık’ta başlıyor
A
a

Samsun Devlet Opera ve Balesi, 2022-2023 sanat sezonu repertuarını muhteşem eserlerin prömiyerleri ile zenginleştirmeye devam ediyor. İtalyan besteci Giuseppe Verdi’nin “Rigoletto” operasının prömiyeri 17 Aralık 2022 Cumartesi akşamı saat 20.00’de gerçekleşecek

Victor Hugo’nun “Kral Eğleniyor” adlı oyunundan Francesco Maria Piave tarafından uyarlanan librettosuyla ve G. Verdi’nin notalarıyla dünyaca bilinen “Rigoletto” operası, sarayın kambur soytarısı Rigoletto’nun sarayın karmaşık ortamından korumaya çalıştığı kızı Gilda’nın yaşadığı trajik aşk hikâyesini konu alıyor.
Samsun Devlet Opera ve Balesi başrejisörü Cenk Bıyık’ın sahneye koyduğu “Rigoletto” eserinin orkestra şefliğini Tulio Gagliardo Varas ve Mürsel Yavuz yapıyorlar.
17 ve 19 Aralık 2022 tarihlerinde Aydın Gün Sahnesi’nde sahnelenecek eserin koreografisi Berk Can Ceylan’a ait. Dekoru Hakkı Kandır’a, kostümü Gülnur Çağlayan Tuluk’a ait eserin koro şefleri Raushan Baigulakova ve Paolo Villa. Işık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz tarafından yapılan üç perdelik eser iki perde olarak İtalyanca orijinal diliyle seslendirilecek ve Türkçe üst yazıyla seyirciyle buluşacak. “Rigoletto” operasının başkemancısı A.Seçil Küçükçelebi.
17 Aralık 2022’deki prömiyer temsili ve 19 Aralık 2022’deki temsil için biletler, biletinial internet sitesinden ve Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesinden alınabilir. Şila KURUMAHMUTOĞLU

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat