‘Samsun turizmde model şehir olmalı’

Türkiye 26 Şubat 2021 07:01
Videoyu Aç ‘Samsun turizmde model şehir olmalı’
A
a

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Karadeniz’in turizm konusunda yeterince tanıtılamadığına dikkat çekerek, Samsun’un Antalya sahillerinden hiçbir farkı olmadığına vurgu yaptı

 
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Samsun’un turizm gelirlerinde hak etmiş olduğu payı bugüne kadar alamadığını belirtirken, turizm altyapısı başta olmak üzere yaşanan sorunlar hakkında Meclis’e verdiği araştırma önergesi üzerinde konuştu. Yaşar’ın Meclis’e sunduğu araştırma önergesi Cumhur İttifakı oylarıyla kabul edilmedi.
Samsun turizminin siyaset üstü bir konu olduğunu belirten Yaşar, şunları söyledi:
“Samsun turizmde model şehir olsun istiyoruz. Samsun Karadeniz'in orta yerinde bulunan, her türlü altyapısı olan, deniziyle, karayoluyla, havayoluyla, her türlü ulaşım imkânı olan bir şehir. Ama maalesef, bugün için turizmden hak ettiği kadar istifade edemiyor. Antalya'yı yılda milyonlarca yabancı ve yerli turist ziyaret ederken Samsun'u 970 bin 622 kişi ziyaret etmiştir. Bu ziyaret edenlerin yalnızca 116 bin 587’si yabancı turistlerden oluşmaktadır. Dolayısıyla, belli modellemeler üzerinde yapılacak çalışmalar turizmin Anadolu'ya yayılmasına katkı sağlar.
Yarım Kalan Etnografya Müzesi Tamamlanmalıdır
Bugün, Akdeniz'in dışında Ege, Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi yeterince tanıtılamamış ve ön plana çıkarılamamıştır. Hâlbuki, bugün, Samsunumuzun Ege sahillerinden, Antalya sahillerinde hiçbir farkı yoktur. Tarih ve kültür açısından baktığınız zaman, kültürel zenginlikleri çoğu şehrimizden daha fazladır.
Tamamlanamayan yatırımlar da Samsun turizmine büyük zarar vermektedir. Bir müze inşaatı dört yıldır tamamlanamadı.  Yapımına başlanan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi inşaatı, yapımcı firmanın yarıda bırakmasıyla sekteye uğramıştır. Yeni müze inşaatıyla birlikte, eski Arkeoloji ve Etnografya Müzesi kapatılmış ve burada yer alan Hitit, Roma ve Osmanlı Dönemi’ne ait yaklaşık 7 bin 400 çok değerli eser depoya kaldırılmıştır. Eğer bu müze tamamlanırsa çok ciddi katkı sağlayacaktır.
Kızılırmak Deltası UNESCO Listesine Girmeli
Geçtiğimiz dönemde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Kızılırmak Deltası'yla ilgili müracaatlarımızı yaptık ama bazı eksikliklerden dolayı UNESCO Daimî Listesi'ne girememiştik. Bunun için de bir an önce bir çalışma yapılıp UNESCO Daimi Listesi’ne girmesi lazım.  Kızılırmak Deltası üzerinde bulunan Bafra Kuş Cenneti yüzlerce kuşa ev sahipliği yapmaktadır; aynı zamanda, kuşların göç yolları üzerinde bulunmaktadır.
Samsun’un Değerlerine Gerekli Yatırımları Yapalım
Dünyadaki ender sayılı kanyonlardan biri olan Şahinkaya Kanyonu da Samsun’da yer almaktadır. Fakat maalesef, bugün, altyapısı itibarıyla oraya gelecek turistleri ağırlayacağımız kapasitede değil. Bununla ilgili yatırımların bir an önce yapılması gerekmektedir.
Paralelinde Kunduz Ormanları var, inanın doğa turizmine yapılabilecek en uygun ortamlardan bir tanesidir. Doğal güzellikleriyle herkesin ziyaret etmesi, görmesi gereken yeşilin her tonunu barındıran bir yayladır. Ayvacık'ta Saklı Cennet var, tabiat gibi, portre gibi, geç karşısına resim yap denecek güzelliklere sahip. Bafra’da yer alan kral mezarlarına da yeniden gereken değerin verilmesini ümit ediyorum. Samsun'un bu değerlerine hep beraber gerekli yatırımları yapalım.
Ankara-Samsun Hızlı Tren Projesi Hayata Geçirilmeli
Samsun'un Cumhuriyet gibi bir değeri var. Biliyorsunuz, Samsun kurtulan değil, kurtaran şehirdir; cumhuriyetin temellerinin döşendiği şehirdir. Ortaöğretimde bulunan8-9 milyon civarındaki öğrencilerimizin sadece yüzde 10'u cumhuriyet ve bunun değerlerini öğrenmek üzere Samsun'a gelse, Samsun'un turizmine inanılmaz katkılar sağlayacaktır. Yine, Bandırma Vapuru bire bir ölçekte yapıldı ve yılda yaklaşık 500 bin ziyaretçisi var.
Daha Ankara-Samsun hızlı treni proje ihalesi aşamasında. Bu projenin tamamlanması Samsun’un özellikle yerli turist ziyaretçisine çok büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Biz, özellikle bu şehirlerimizi cazibe merkezi hâline getiremezsek turizm geliştirmemiz mümkün değil.” Haber Merkezi
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER