‘Saraydan Kız Kaçırma’ SAMDOB’da

Magazin 26 Kasım 2022 06:00
Videoyu Aç ‘Saraydan Kız Kaçırma’ SAMDOB’da
A
a

Türk-Osmanlı kültürünün etkisiyle oluşan ve 16. yüzyıldan itibaren Avrupa’yı etkisi altına alan “Turquerie” akımının en güzel müzikal örneklerden biri olan “Saraydan Kız Kaçırma” operası 24 Kasım 2022 Perşembe akşamı Samsun seyircisiyle buluştu

Ünlü besteci W.A.Mozart’a ait  “Saraydan Kız Kaçırma” operası Belmonte adlı bir İspanyol soylusunun uşağı Pedrillo ile beraber Selim Paşa’nın Akdeniz kıyılarındaki yazlık köşkünde tutsak olarak bulunan sevgilisi Konstanze'yi ve onun hizmetçisi Blonde'yi Paşa'nın harem bekçisi Osmin'in elinden kurtarmaya çalışmasını anlatır.
Orkestra şefliğini Benoit Fromanger’in üstlendiği “Saraydan Kız Kaçırma” operasının sahne kurgusu Tuncay Kurtoğlu ve Cenk Bıyık imzası taşıyor.
Belmonte rolünde Ufuk Toker, Konstanze rolünde Zerrin Capelli, Osmin rolünde Tuncay Kurtoğlu ve Blonde rolünde Sezgi Elhüseyni ile Hande Kocatürk, Pedrillo rolünde Serkan Bodur ile Ulaş Kocatürk, Selim Paşa rolünde Cenk Bıyık ve Eray Dönmez’in dönüşümlü olarak yer aldığı “Saraydan Kız Kaçırma” operası iki perde olarak sahnelendi.
Koro şefliğini Raushan Baigulakova’nın üstlendiği eserin sahne ışığı O. Murat Yılmaz tarafından yapıldı. Samsun Devlet Opera ve Balesi orkestrası ve korosunun yer aldığı eserin başkemancısı Didem Tepe.
24 Kasım 2022 akşamı yoğun seyirci katılımı ile gerçekleştirilen temsil sonunda seyirciler sanatçıları uzun süre ayakta alkışladılar. Tuba KURUL
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR