‘Şenlikler kültürel zenginliğimizin buluşma adresidir’

Samsun 9 Ağustos 2022 06:29
Videoyu Aç ‘Şenlikler kültürel zenginliğimizin buluşma adresidir’
A
a

Bu yıl 31’incisi düzenlenen renkli görüntülere ev sahipliği yapan Mahmur Dağı Kadırga Şenliği’ne İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ta katıldı. Şenlikte konuşan Başkan Demirtaş, “Şenlikler ülkemizin kültürel zenginlikleri olan hemşehri derneklerimizin buluşma adresidir” dedi

Şehrin kasvetli havasında uzak 7'den 70'e çok sayıda vatandaşın katılım sağladığı 31’inci Mahmur Dağı Kadırga Şenliği sona erdi. Farklı etkinliklerle 2 boyunca süren şenlikte türküler eşliğinde oyunların oynandı, semaverler yakıldı, çaylar ikram edildi. Vatandaşların beraber çektiği horonlar çekilen halaylarla birlik ve beraberliğin en güzel örneğini sergiledi. Şenlik alanına eşi Lütfiye Demirtaş’la katılım sağlayan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, alanda bulunan vatandaşları selamlayarak sohbet etti.
“Karadeniz kültürünü yıllardır buraya taşıyoruz”
Bizleri bugün burada yalnız bırakmayan siz değerli hemşehrilerimi ve misafirlerimizi saygılarımla selamlıyorum diyerek şenlik alanındaki vatandaşlara hitap eden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “İlçemize geçmişte ya da yakın zaman önce ülkemizin dört bir yanından gelip yerleşmiş ve burada bizlerle birlikte yaşayan tüm hemşehrilerimiz bizim değerimizdir. Şenlikler ülkemizin kültürel zenginlikleri olan hemşehri derneklerimizin buluşma adresi. Onların yerel kültürlerini, değerlerini yaşatarak şehrimizin kültürüne katkı vermelerinden mutluluk duyuyoruz. Karadeniz kültürünü yıllardır buraya taşımanın kıvancını yaşıyoruz. Bu şenliklerin, artık ilçemize önemli katkılar sunduğuna inanıyorum. Şenliğimize hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz” dedi.
Kemençe eşliğinde horonlar çekildi
Başkan Demirtaş’ın konuşmasını ardından, tulum ve kemençeler eşliğinde horon tepen vatandaşlar saatlerce oynadı. Şenlikte, Sibel Tepe, Yasin Kılıç, Hızır Dinçer’in sahne aldığı şenlikte kemençe eşliğinde unutulmaz bir konser verildi.
31 ‘inci Mahmur Dağı Kadırga Şenlikleri'ne katılarak doyasıya eğlenen vatandaşlar da, “Başkanımız Necattin Demirtaş bizleri böyle güzel bir şenlikte yalnız bırakmadığı için teşekkür ederiz” diye konuştular. Tuba KURUL
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR