Samsun

'Sesimi duyan var mı?' Bu çı_lıkları unutmadık!

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Gün birlik günüdür; ama deprem konusundaki yetersizliğin, tedbirsizliğin ve takipsizliğin bedelini vatandaşa ödetmeyin. 'Sesimizi duyan var mı?' çığlıkları bugün gibi kulağımızda" dedi

'Sesimi duyan var mı?' Bu çı_lıkları unutmadık!

31 Ocak 2020 06:45
-A

+A

Yaşar, TBMM Genel Kurulunda deprem üzerine yaptığı konuşmada bir kez daha deprem gerçeği ile yüz yüze gelindiğini kaydederek, bu konuda bir an önce gerekli araştırma önergesinin verilmesi gerektiğini söyledi.
17 Ağustos 1999 depreminde yaşananları hatırlatan ve o gün ki acıların üzerinden 20 yılı aşkın süre geçmesine rağmen bugün gibi taze olduğunun altını çizen Yaşar, "3 ay önce deprem ile ilgili verdiğimiz önerge red edilmişti. Konu, önergeyi bizim ya da sizin vermeniz değil, sorunların bir an önce çözülmesidir. Bugün bir kez daha depreme hazır olmadığımız gerçeğiyle yüzleştik. Son yaşanan Elâzığ ve Malatya depreminde 41 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 1670 vatandaşımız yaralanmış, hasar gören binalar nedeniyle de binlerce vatandaşımız mağdur olmuş, evsiz kalmıştır. O yüzden Türkiye'deki deprem gerçeği hiçbir zaman unutulmamalıdır" dedi.
iMAR AFFININ TAKiBi iYi YAPILMALI
Yaşar'ın konuşmasının devamını şu ifadelerle getirdi:
"1990'dan önce yapılan binalarda bugün hangi deneyleri yaparsanız yapım depreme dayanıklı olmadığını göreceksiniz. Türkiye, nitelikli binalarla ilk defa 1990'dan sonra tanıştı. Bina standartı da bu yıllardan sonra arttı. O yüzden uyarıyoruz!
Bugün bu konuları konuşma zamanı değil belki; ama uyarmak da görevimiz, sorumluluğumuz. İmar affı yasası çıkardık. Ancak siz sadece müracaatları aldınız paraları topladınız. Bunların hangisi depreme dayanıklı bir bilgimiz yok. Lütfen! Bu iş, hafife almaya gelmez. Bunu her deprem olduğunda daha iyi anlıyoruz. O yüzden lütfen bu müracaatları tek tek inceleyin. Eğer depreme dayanıklı yapılar değilse bu müracaatlardan elde edilen gelirleri iade edin. 
iLiM VE BiLiMDEN KOPAMAYIZ
Bu sektörde çalışan insanların belli bir standardı yok. Yalova depreminde Veli Göçer'i hatırlayın. Hiçbir teknik bilgisi, donanımı yok, hiçbir bilimsel karşılığı yok. Ama binlerce konut yapmış ve o konutların altında onlarca insanımız can verdi. Onun için bilime inanmalıyız. Bu konularda ilim ve bilimden başka hiçbir çıkış yolumuz yok. 
AFAD'TA, KIZILAY'A ve BELEDiYELERE TEŞEKKÜR EDiYORUM
Biz, deprem sonrası yapılan çalışmaların tümünü takdirle karşılıyoruz. Allah tümünden razı olsun. AFAD'dır, Kızılaydır, belediyelerdir vs. Bu depremde 82 milyon tek vücut olmuştur. Hepimizin birlik ve beraberliğine ciddi katkıları olmuştur. 
DEPREM TARiH VERMEZ
Depremin ne zaman geleceği ile ilgili net bir tarih ya da bilgi yoktur. Bu konuyu ciddiye alın artık. Biz 3 ay önce önerge vermişiz red edilmişti. Siz önergenizi getirin. Biz her türlü faydalı çalışmaya katkı vermeye hazırız. Bir an önce bu konuda gerekli çalışmalar için araştırma önergesini getirin, enine boyuna konuşalım, destekleyelim.  Haber Merkezi 
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU