Samsun

‘Tebessümler Diyarı’ SAMDOB sahnesinde

Farklı kültürlerde yetişmiş iki gencin aşkı. ‘Tebessümler Diyarı’ adlı romantik operet eseri Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde sahneleniyor

‘Tebessümler Diyarı’ SAMDOB sahnesinde

23 Şubat 2018 14:43
-A

+A

Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından Türkçe seslendirilecek olan eserin prömiyeri, 24 Şubat 2018 Cumartesi (bugün) akşamı saat 20:00’da, Aydın Gün Sahnesi’nde gerçekleşecek.
Viyana'da bir kontun kızı olan Lisa ile Çinli Prens Sou-Chong’un aşkının anlatıldığı “Tebessümler Diyarı” adlı operet eseri, farklı coğrafyalarda yetişen iki aşığın, mutsuz biten hikayesini anlatmaktadır. Viyana’da başlayan eser, Kont Lichtenfeis’in kızı Lisa’nın Çin Prensi Sou-Chong’a aşık olup Pekin’e gitmesiyle devam eder. Sou-Chong ile evlenen Lisa Çin kültürüne ve geleneklerine alışamadığı için mutsuz olur ve Çin'den ayrılmak ister. Gitmesine izin vermeyen Prens, Lisa’yı saraya hapseder. Başarısız kaçış planları sonunda Lisa Prens'ten özgürlüğünü ister. Sou-Chong bu kez karşı koymaz ve 'Hayatta ne olursa olsun her zaman tebessüm etmek gerekir' diyerek tüm üzüntüsüne rağmen tebessüm etmeye devam eder.
Dönemin Uzak Doğu ve Avrupa kültürlerinde kadının yerini gözler önüne seren eserin bestesi Franz Lehar’a, librettosu L. Herzer, F. Löhner-Beda ve V. Leon’a ait. 2 Perde olan eserin rejisörlüğünü Evin Atik, orkestra şefliğini de dönüşümlü olarak Mikhail Iskrov ve Augusto Arias yapacaktır. Dekor tasarım Filiz Dinç, kostüm tasarım Aydan Çınar, koreografi Özgür Barılı, ışık tasarım Oğuz Murat Yılmaz.
24 Şubat 2018 günü Cumartesi günü saat 20:00’da sahnelenecek olan “Tebessümler Diyarı” adlı operet eserinin sanatçı kadrosu şu şekildedir:
Sou-Chong         : Bilal DOĞAN
Lisa                        : Sermin Dikmen TÖRE
Gustl                     : Gürkan SEZGİN
Mi                          : Betül UZUNOĞLU
Lichtenfels         : Özgür ASLAN
Hardegg              : Ayşe CEYLAN
General               : M. Orçun GÜN
Çang                     : Eray DÖNMEZ
Harem Ağası     : Yunus Emre Kemal SÖNMEZ
Fu-Li                     : Metin BAYRAM
Lore                      : Ezgi ÖZER
Fini                        : Gamze BARHAN
Toni                      : Seran ŞANAL
Vally                     : Fatma Ecem TOPÇU
 
“Tebessümler Diyarı” adlı operetin biletleri Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi ve www.biletiva.com adresinden temin edilebilir. SAMDOB gişe hafta içi 10.00 - 18.00 saatleri arasında ve temsil günleri oyun başlama saatine kadar açıktır.  
 

Kaynak : Şenay ŞAHİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...