‘Tütüncülerin ekmek teknesi ile oynamayın’

Ekonomi 19 Kasım 2021 06:01
Videoyu Aç ‘Tütüncülerin ekmek teknesi ile oynamayın’
A
a

Türkiye’nin tütün üretiminde dünyanın sayılı ülkelerinden biri olduğunu belirten İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, hükümet eliyle sürekli olarak tütün ekim alanlarının daraltıldığını ve tütünün ithal yolla yabancı kartellere teslim edildiğini vurguladı

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, türün üreticilerinin sorunlarına yönelik TBMM’ne kendinin verdiği araştırma önergesi üzerine konuştu.

Bunca kısıtlamaya rağmen hala, başta Adıyaman olmak üzere pek çok ilde tütün ekimi yapıldığını söyleyen İYİ Parti’li Yaşar, kendi bölgesi Samsun’da da ağırlıklı olarak Vezirköprü, Tekkeköy ve Bafra ilçelerindeki tütün ekimlerine değinerek, “Samsun’da adını tütünden alan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarken ilk ayak bastığı ‘Tütün İskelesi’ bulunmaktadır” diyerek tütün ile Samsun’un bağını da anımsattı.

Tütünün ülkemiz için önemli bir ihraç ürünü olduğunu söyleyen Bedri Yaşar, “Tütüncülerin ekmek teknesi ile oynamayın. Tütün pek çok ailenin geçim kaynağıdır. Bütün bunlara rağmen hükümet tütüne sürekli olarak yeni yasaklar getirmektedir. Tütünün satışına 3 yılla 6 yıl arasında hapis cezası getirmiştir. Daha sonra muhalefetin ve üreticilerin yoğun baskısı karşısında hapis cezası uygulaması 1 Ocak 2022 tarihine ertelenmiştir. Tütüne yasak getiren hükümet, üreticiler ve esnaflar için herhangi bir alternatif sunmamıştır” dedi.

TÜTÜN İTHALATA GEBE BIRAKILDI

Ekimi oldukça zahmetli olan ancak dünyanın da en kalitelisi olan tütünümüzün ne yazık ki üretiminin düştüğünü ifade eden Bedri Yaşar, “2002 yılında 160 bin ton olan tütün üretimi 2018 yılına yüzde 48 azalarak 82 bin 500 ton seviyesine düşmüştür. Türkiye 2020 yılında 51 bin 845 ton tütün ihracatına karşılık, 115 bin 459 ton tütün ithalatı gerçekleştirmiştir. Değer olarak bakıldığında ise, 2020 yılında 279 milyon dolarlık ihracata karşılık 562 milyon dolarlık tütün ithalatı yapılmıştır” dedi.

Bedri Yaşar, aynı durumun fındıkta da yaşandığına dikkat çekerek; dünya fındık üretiminin yüzde 70'ini Türkiye sağlarken fındık ticaretinin tamamının yabancılar üzerinden döndüğünü belirtti.

Üretim alanları daraltılan tütün için bir de yurtdışından sıfır gümrükle tütün ithalatı yapıldığını vurgulayan Bedri Yaşar, kürsüden yetkililere seslenerek, tütün üreticilerine destek istedi. Tütüncülerin sorunlarının araştırılmasını talep etti ve yabancı kartellere tütünün teslim edilmemesi gerektiğini söyledi. Haber Merkezi

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR