Ekonomi

Ağbal: Yılsonuna kadar vergi artışı yapmıyoruz

Maliye Bakanı Naci Ağbal, katıldığı Finans Zirvesinde yılsonuna kadar vergi artışı yapılamayacağını belirterek, "Böyle bir şey asla söz konusu değildir. Biz bu sene de gelecek sene de ve program dönemlerinde maliye politikası kararlarını alırken para politikası hedeflerini ve fiyat istikrarını enflasyonun aşağıya çekilmesi hedefini her zaman gözeteceğiz" dedi

Ağbal: Yılsonuna kadar vergi artışı yapmıyoruz

28 Eylül 2017 16:13
-A

+A

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu yıl 8’incisi düzenlenen İstanbul Finans Zirvesi’nin ikinci gününe katıldı. 2018 ve 2020 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program ile 2018 bütçesi de Türkiye'nin kalkınmasına büyümesine gelişmesi ve refahına katkı sağlayacağının altını çizen Ağbal, "Yoğun bit gayretle uğraşla titizlikle bu çalışmaları yürüttük ve Başbakan Yardımcımızın başkanlığında bu büyüklükleri hedefleri kamuoyu ile paylaştık. Orta Vadeli Programı hazırladığımız bu konjonktür bizim lehimizedir. Önümüzdeki süreçte de küresel ekonomide büyümenin devam edeceği dış ticareti küresel ticaretin artacağı finansal piyasalarda istikrarın devam edeceğini ilişkin yoğun bir beklenti var. Gelişmekte olan ülkelerde bu gelişmelerden tabiidir. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu bu ülkeler yararlanacak. Orta Vadeli Program dış konjonktür ve dış faktörler itibari ile bizim açımızdan olumlu bir yansımaya sahiptir" dedi.
Orta Vadeli Programın, hükümet sisteminde ve kamu yönetiminde köklü reformların gerçekleştirileceği bir dönem olacağını vurgulayan Maliye Bakanı, "2018, 2020 orta vadeli programı siyasetin rasyonelleştirilmesine siyasi istikrarın kalıcı olarak tesis edilmesi ve siyasi öngörülebilirliğin arttırması bakımdan da son derece önemlidir. Biz de Orta Vadeli Programı hazırlarken Türkiye’nin orta ve uzun vadede büyüme hikayesine olumlu katkı sağlayacak bu kamu yönetimi reformu, hükümet reformunu önemli bir parametre olarak dikkate aldık" şeklinde konuştu.
"Önemli olan doğru zamanda doğru adımları kararlılıkla atmak ve ekonominin önünü açmak olmalıdır"
"Kasım- Aralık ayında Türkiye ekonomisine yüzde 2-3 büyürdü, daha fazla büyümez" diyenlerin olduğunu söyleyen Ağbal, "Köşelerinde analiz raporlarını Türkiye ekonomisine yüzde 3'ü çok görenler vardı. Bugün, Türkiye ekonomisi yüzde 5-5,5 geçecek diyenlerin sayısı çok fazlalaştı. Şurada şu, bu ne dedi önemli değil. Önemli olan doğru zamanda doğru adımları kararlılıkla atmak ve ekonominin önünü açmak olmalıdır. Orta vadeli programı da hazırlarken nasıl 15 yıldır; her zaman için doğru, rasyonel ve ülkenin yararına olan politikalarla hep vatandaşımızın karşısına çıkmışsak, 2018-2020 dönemini kapsayan orta vadeli programda da bu çerçevede bir gayretin içerisinde olduk.
Bu dönemde 2018-2020 döneminde Orta Vadeli Programımızın temel amaçları şunlar: Öncelikle makro ekonomi istikrarın sürdürülmesi bu asla vazgeçemeyeceğimiz bir numaralı hedeftir. Fiyat istikrarı ve mikro ekonomik istikrarın olmazsa olmazıdır. Para politikamızı makro ekonomik istikrarın gerekleri neyse o çerçevede sürdüreceğiz. Para politikaları araçları kullanırken, para politikası ile maliye politikası eş güdüm halinde olacaktır" ifadelerini kullandı.
YILSONUNA KADAR VERGi ARTIŞI YAPMIYORUZ
Maliye Bakanı Naci Ağbal, yılsonuna kadar vergi artışı yapılamayacağını belirterek, "Bugün birisi yazmış "Hani yıl sonuna kadar vergilere artış yapmayacaktınız" Kim söylüyor yıl sonuna kadar vergi artışı yaptığımızı? Böyle bir şey asla söz konusu değildir. Biz bu sene de gelecek sene de ve program dönemlerinde maliye politikası kararlarını alırken para politikası hedeflerini ve fiyat istikrarını enflasyonun aşağıya çekilmesi hedefini her zaman gözeteceğiz. Maliye politikası araçlarını kullanırken mutlaka ve mutlaka bağlı kalacağız. Bundan kimse tereddüt etmesin. En son açıkladığımız Orta Vadeli Program tedbirlerine baktığımız zaman enflasyona herhangi bir şekilde katkı yapmayan gelir artırıcı tedbirlerin olduğunu görürsünüz.
Makro ekonomik istikrarın sürdürülmesi anlamında finansal yasalardaki sağladığımız istikrarın önümüzdeki dönemde de devamı noktasında kararlı olacağız. Finansal piyasaların derinleştirilmesi finansal istikrarın devam etmesi noktasında da gerekli yapısal adımları atacağız. Cari denge çok önemli Türkiye, aynı gruptaki ülkeleri göre cari dengesi daha fazla açık veren bir ülkedir. Program döneminde cari dengenin de sürdürülebilir ve aşağı yönde patikada olmasını son derece önemsiyoruz. Program döneminde beşeri sermaye ve iş gücünün kalitesinin artırılması, yüksek katma değerli üretimin yaygınlaştırılması, iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi ve en önemlisi kamuda kurumsal kalitenin arttırılmasıyla ilgili çok önemli yapısal formları ve düzenlemeleri arka arkaya yapacağız".
"Kişi başına milli geliri 2017 yılında 10 bin 579 dolar olacağını tahmin ediyoruz"
Bu dönemde büyüme oranımız 2018-2019-2020 yıllarında yüzde 5,5 oranında hedeflediklerini belirten Ağbal, "Kişi başına milli geliri 2017 yılında 10 bin 579 dolar olacağını tahmin ediyoruz. Biz bunu 2020 yılında 13 bin dolar seviyesine çıkaracağız. 2018-2020 yıllarını kapsayan program döneminde 3 milyon 200 bin insanımıza yeni ilave istihdam oluşturacağız. Bizim istihdamdaki sayımız 28 milyon 152 binden 3 milyon 217 bin ki artarak. 31 milyon 369 bin kişiye çıkacaktır. İstihdamda durma yok arttırmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
BÜTÇEDE ORTAYA KOYDUĞUMUZ HEDEFLERi GERÇEKLEŞTiRDiK
Enflasyon oranlarının aşağıya geleceğini vurgulayan Maliye Bakanı, "156 milyar 500 milyon dolar olan ihracatımızı 195 milyar dolar seviyesine çıkarmayı düşünüyoruz. Bütçe dengesine çok önem veriyoruz. Gerek kamu kesimi gerek genel devlet gerekse merkez yönetim bütçesinde son 2 yılda ortaya çıkan jeopolitik gerginlikler var. Ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar var, programlar var. 2016 yılında bu ülkede bir alçak darbe girişimi oldu. Onun getirdiği ekonomide birçok sıkıntılar oldu. Bütçeye yansıyan birçok ilave kararlar oldu. Şunu söylemekte fayda çar. 2016 yılında bütçede ortaya koyduğumuz hedef neydi? 27 milyar lira bütçe açığıydı. 2016 sonunda yılsonunda gerçekleşen bütçe açığı ne oldu? 27 milyar lira. Yani bütün o sıkıntılara rağmen, bütçede ortaya koyduğumuz hedefleri gerçekleştirdik. Bunu nasıl gerçekleştirdik. Harcamalarımızı kıstık, ayağımızı yorganımıza göre uzattık, ilave gelir üretecek kaynaklar bulduk. Vatandaşı memnun ettik. Sonunda bütçe hedefimizi tutturduk" diye konuştu.
"Gelecek sene bütçe açığımız aşağıya gelerek yüzde 1.9-1.6 olarak gerçekleşecektir"
2017 yılında bütçe açığı hedefin 47 milyar lira olduğunu söyleyen Bakan Ağbal, "Şimdi diyoruz ki bu 61 milyar lira seviyesinde olacaktır. Sadece şunu söyleyeyim 2017 yılında ekonomiyi canlandırmak amacıyla aldığımız tedbirlerin tek başına etkisi 11 milyar liradır. Yani bütçe açığı 47 milyar liradan 61 milyar liraya gelirken sadece ekonomiyi canlandırma amacıyla bütçeden sonra kararlaştırdığımız harcamaların veya gelir düşüşlerin etkisi 11 milyar lira ve etrafımızda bütün yaşanan jeopolitik gerginlikler; Suriye meselesi, Irak meselesi bölgemizde yaşanan bütün jeopolitik sıkıntılar ve riskler rağmen 3 milyondan fazla Suriyeli vatandaşımızın bütçe üzerindeki yüke rağmen ekonomiyi canlandırmak üzere aldığımız tedbirlere rağmen ve hiç bir şekilde hizmetten vazgeçmedik. Sağlık, eğitim ve yatırımda hiçbir şekilde vazgeçmeyerek bütçe açığını yüzde 2’de tutuyoruz. Gelecek sene bütçe açığımız aşağıya gelerek yüzde 1.9-1.6 olarak gerçekleşecektir" şeklinde sözlerini sonlandırdı.
EMLAK VERGiSiNE YÜZDE 50 ARTIŞ SINIRI
Bakan Ağbal, Maliye Bakanlığı olarak belediyelerin yaptığı değerlemelerdeki artış oranlarına baktıklarını ve bazı belediyelerde astronomik emlak vergisi değerlerinde artış gördüklerini belirterek, ”Yani yüzde 300, yüzde 500, yüzde 3 bin denilebilecek emlak vergisi değerlerinde artışlar var. Hükümet olarak böyle bir duruma karşı kayıtsız kalamazdık. Maliye Bakanlığı olarak bir çalışma yaptık. Dün meclise teslim ettiğimiz torba yasada da bununla ilgili bir düzenleme yaptık. Dedik ki her ne şekilde olursa olsun bir yerin metrekare değeri 2018 yılı için 2017 yılında belirlenmiş değerin yüzde 50 daha fazlası olamaz” diye konuştu.
Bu düzenleme sonrasında vatandaşlardan olumlu ger dönüşler alındıklarını belirten Ağbal, büyük bir yanlıştan hükümet olarak dönülmesi adına inisiyatif aldıklarını dile getirdi. Ağbal, “Vatandaşlarımız aşırı emlak vergisi ödemekten kurtulmuş oldu” dedi.
Bakan Ağbal, bu kararların 2018 yılında ödenecek emlak vergilerinde geçerli olacağını belirtti. Ağbal, “Vatandaşlar Mayıs ayında ödeme yapıyorlardı. Şimdi gelecek sene Mayıs ayında gittiklerinde çok daha makul, enflasyonla tutarlı bir emlak vergisini ödeme imkanına kavuşmuş olacaklar. Herkese hayırlı olsun” diye konuştu.
Özel iletişim vergilerinde de bir takım indirimler getirildiğini aktaran Bakan Ağbal, “Biliyorsunuz şuanda cep telefonu konuşmalarından, yüzde 25 oranında özel iletişim vergisi alıyoruz. Sabit bir telefon varsa özel iletişim vergisi oranı yüzde 15. Sadece data ve internette yüzde 5” dedi.
ÖZEL iLETiŞiM VERGiSiNDE iNDiRiM
Bunun çok karmaşık bir vergilendirme sistemi olduğunu dile getiren Ağbal, “Faturaya bakıyorsunuz üç tane vergi oranı var. Sonuçta aynı işi yapmışsınız. Burada sektörle de görüşmek suretiyle vergi sistemini basitleştirmek istedik. Hem de vatandaşımızın üzerindeki bu vergi yükünü azaltmak istedik. Onun için yüzde 25 ve yüzde 15 olan bu oranları yüzde 7.5’e düşürdük” şeklinde konuştu.
ASGARi ÜCRET BiN 404 LiRANIN ALTINA DÜŞMEYECEK
Asgari ücret ile ilgili de açıklamalarda bulunan Ağbal, hükümet olarak asgari ücrettin bin 404 liranın altına inmesine müsaade etmeyeceklerini vurguladı. Ağbal, “Vergi dilimleri nedeniyle, bir kısım çalışanımızın ücretleri Eylül ayından itibaren farklı farklı rakamlar olmakla birlikte aşağıya geliyordu. Buradaki vergiyi biz karşılayacağız” ifadelerini kullandı.
Bunun bütçeye maliyetinin 2017 yılı için 700 milyon lira olduğunu kaydeden Ağbal, gelecek seneki maliyetiyle beraber ise 1 milyar liralık vergiden bu şekilde vazgeçmiş olunacağını aktardı.
KURUMLAR VERGiSiNE YÜZDE 2 ZAM
Bakan Ağbal, gelir ve kurumlar vergisinde yapılan düzenlemelere ilişkin olarak da düzenlemede finans kuruluşlarını sevindirecek haber olmadığını söyledi. Önemli ve kapsamlı bir düzenleme yapıldığını belirten Ağbal, “Bütçenin disiplini son derece önemli. Başta savunma güvenlik harcamaları olmak üzere jeopolitik gelişmelerden kaynaklı kaçınılmaz harcamalarımız var. Bunları karşılamak amacıyla bir paket çalıştık ve bu paketi de dün meclise sunduk. Bunun içinde gelir, kurumlar vergisi, MTV ile ilgili farklı farklı yerlerde vergi artışları yaptık. Farklı kesimlere bunlar yansıyacak. Vatandaşımız burada daha fazla vergi ödeyecek” diye konuştu.
Bakan Ağbal, bunları yaparken kamu harcamalarında da önemli kesintilere gittiklerini belirterek 3 yıl içinde kamunun küçüleceğini, kamunun daha az harcayacağını dile getirdi. Ağbal, “Vatandaşa vergiyi öde derken vatandaş önce kendisine dönecek ve bu kamunun büyümesini durdurmak bir yana kamuyu küçülteceğiz. Varsa verimsiz harcamalar bunların üzerine gittik” dedi. Bankaların ve diğer finans kurumlarının önümüzdeki dönemde kurumlar vergisini yüzde 20 yerine yüzde 22 oranında ödeyeceğini aktardı. Vatandaşların tepkilerini anladığını söyleyen Ağbal, “Vatandaşlarımız bu konuda hassaslar. Hepsi de haklı. Hiçbirisine ‘haksızsınız’ diyemem. Bizde açıkyüreklilikle ülkenin olumlu gerçeklerini de söylüyoruz. Vatandaşımızla aramızda samimi bir bağ var” diye konuştu.
MTV ZAMMI AÇIKLAMASI
Bakan Ağbal, motorlu taşıtlar vergisine getirilen yüzde 40’lık artışla da ilgili konuştu. Ağbal, motorlu taşıtlar vergisinin herhangi bir düzenleme yapılmadığı takdir de 2018 yılında yüzde 15 oranında artacağını söyleyerek, “500 lira MTV ödeyen vatandaşımız, gelecek sene 575 lira ödeyecekti. İki taksite bölersek yaklaşık 32.5 lira fazla ödeyecekti. Biz burada yasal bir düzenleme yaptık. Yeni bir tarife ürettik. Vatandaşa yanlış bilgi verecek halim yok, oranı ifade etmem lazım. Diyoruz ki ‘MTV’de yeni bir tarife ürettik. Bu tarifeye göre rakamlar bunlardır. O rakamlarla önceki rakamları kıyasladığımız zaman bir artış oranı çıkıyor. Bu durumda 500 lira bu sene ödedi. Gelecek sene 575 lira ödeyecekti. Şimdi vatandaşımıza 700 lira öde diyoruz. Bu herkes için farklı farklı rakamlarda olacak” dedi. MTV’nin ödeme ilkesine uygun olması gerektiğini belirten Ağbal, “Bundan sonra 1 Ocak 2018’den itibaren bir kişi araç almak istediğinde 50 bin liralık araç alanın vergisi daha düşük, daha pahalı araç alacak olanın da vergisi daha yüksek olacak” şeklinde konuştu.
“Şimdi bana kızıyorlar, diyorlar ki bu niye geldi” diye Ağbal şöyle sürdürdü: “Hakkaniyete uygun, adalete uygun. Yani 300 bin liraya araba alanın da vergisi 50 bin liraya alanla aynı olsun denilebilir mi? Sistem yanlış. Geçen sene ÖTV’de bu düzenlemeyi yaptık bu sene de bunu MTV’de yaptık. Bakan Ağbal, araba almak isteyenlerin bu yıl bitmeden araç satın almalarının gelecek yıllarda ödenecek vergiler bakımından avantaj sağlayacağını belirtti.
TOPLANAN iLAVE GELiRLERiN HEPSi SAVUNMAYA GiDECEK
Savunma güvenlik sistemi üzerinden Türkiye’nin teknolojik sıçramasını yapmasının gerekliliğine dikkat çeken Ağbal, “Bu nasıl olacak? Türkiye'nin buna kaynak üretmesi lazım. Nereden üretecek bu kaynağı? Ne yapalım gidip borç mu alalım? Borç alanların halini geçmişte gördük. Borç alanlar sonuçta döndü bütün faizleri bize ödetti. Biz ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. Harcamalarımızı sonuna kadar kısacağız. Vatandaşımıza da samimi olarak içimizdeki söylüyoruz. Burada inanıyorum ki savunma güvenlik alanında yaptığımız bu çalışmalar Türkiye’ye önemli şeyler katacak. Bütün bu topladığımız ilave gelirleri sadece savunma güvenlik harcamalarına aktarıyoruz. Bunun kanunu da böyle yaptık. Yani bütçenin havuzuna gitmeyecek” açıklamasında bulundu.İHA
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...