Sağlık

Anne adaylarına 'Düzenli Kontrol' uyarısı

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Halil İbrahim Dinler, "Düzenli gebelik kontrollerini yaptıran anne adaylarında tam idrar tetkikiyle enfeksiyon tanısı konulabilir. İdrar yolu enfeksiyonlarında erken teşhis, özellikle prematüre bebek oranını azaltmaktadır. Düzenli gebelik kontrolü hem anne hem de bebek sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır" dedi

Anne adaylarına 'Düzenli Kontrol' uyarısı

8 Haziran 2017 11:03
-A

+A

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Halil İbrahim Dinler, erken teşhis ve tedavinin anne adayları açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu sorunu yaşayan anne adaylarının gebelik süresi boyunca yeterli sıvı tüketmesi, düzenli ve sağlıklı beslenmesi, doktor kontrollerini aksatmaması konusunda uyarıda bulundu.
ERKEN DOĞUM VE DÜŞÜK RiSKi
Gebelikte sıvı alımı ve sağlıklı beslenmenin önemi hakkında önemli bilgiler veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Halil İbrahim Dinler, "Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları sıklıkla görülen bir hastalıktır. Bunun de en önemli nedeni, sıvı kaybı ve yeterince su tüketilmemesidir. İdrar yolu enfeksiyonu erken doğum ve düşük riskini artırmaktadır. Gebelerde idrar yolu enfeksiyonu herhangi bir belirti vermeden ortaya çıkabilir. İdrar yaparken yanma ve acıma şikayetleri fazla görülmez. Şikayetler kendini sık idrara çıkma olarak gösterir. Bu durum, rahimin idrar torbasına baskısına bağlı olduğu gibi idrar yolu enfeksiyonlarının başlangıcı da olabilir. Düzenli gebelik kontrollerini yaptıran anne adaylarında tam idrar tetkikiyle enfeksiyon tanısı konulabilir. İdrar yolu enfeksiyonlarında erken teşhis, özellikle prematüre bebek oranını azaltmaktadır. "
SIVI ALIMINA DiKKAT
Düzenli gebelik kontrolü hem anne hem de bebek sağlığı açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Op. Dr. Halil İbrahim Dinler, "İdrar yolu enfeksiyonlarına bağlı risklerin önlenmesi için gebelik döneminde susuz kalınmaması, vücudun sıvı ihtiyacının yeterince karşılanması ve gerekli miktarda su tüketimine önem verilmesi gerekir. İdeal olan bir gebelik, 10-12 kilo ile bitmelidir. Gebeliğin ilk 3 ayında ortalama yarım ile 1 kg diğer aylarda ise 1-1.5 kg alınması önerilmektedir. Bir anne adayının gebelik boyunca normal kaloriye ek olarak günlük ortalama 20 gram protein ihtiyacı, 300 kalori, 500 mg kalsiyum ihtiyacı doğmaktadır.  Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için gebeliğe ideal kiloda başlamak gerekir. Her anne adayı gebe kalmadan 3 ay önce mutlaka folik asit yani B9 vitamini desteği almalıdır. Anne karnındaki bebeğin sinir sistemi gelişiminde önemli bir yer tutan folik asidin gebelik süresince de alınması önerilmektedir" diyerek sözlerine son verdi.
Nesrin HOCAOĞLU
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...