Arda Boyları Balesi Çanakkale’de

Magazin 21 Eylül 2022 06:19
Videoyu Aç Arda Boyları Balesi Çanakkale’de
A
a

Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin sevilen eseri ‘Arda Boyları’ Troya Kültür Yolu Festivali kapsamında Çanakkale’de seyircisiyle buluştu

Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının sahnelediği yöresel bir ziyafet olan ‘Arda Boyları’ adlı bale eseri Troya Kültür Yolu Festivali kapsamında 19 Eylül 2022 akşamı ÇOMÜ İÇTAŞ Kongre Merkezi’nde sahnelendi.
Trakya yöresine ait çok sevilen türkülerden biri olan Arda Boyları’nın hikâyesinin ve müziğinin modern dansla harmanlandığı eser, birbirlerine âşık olan iki genç; Halime ve Recep’in hikâyesini anlatıyor.
Koreografi ve rejisi Özgür Adam İnanç’a ait olan Arda Boyları’nın müzikleri İsmail Sezen ve Arda Erdem’e ait.
Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar, Çalın Davulları, Dere Geliyor Dere gibi çok sevilen türküler ve halk oyunu motifleri yer almakta.
Çok sesli müzik ile halk müziğinin sentezlendiği ‘Arda Boyları’ bale eserinin yaratıcı kadrosu şu şekildedir; libretto Ayşegül Çelik, dekor tasarımı Hakkı Kandır, kostüm tasarımını Gülnur Çağlayan Tuluk gerçekleştirmiştir. Eserin ışık tasarımı O. Murat Yılmaz’a aittir.
19 Eylül 2022 akşamı ÇOMÜ İÇTAŞ Kongre Merkezi’nde sahnelenen ve Çanakkaleli sanatseverler tarafından ilgiyle karşılanan ‘Arda Boyları’ adlı bale eseri sonrası Hisseli Harikalar Kumpanyası müzikali ise 21 Eylül 2022 akşamı saat 21.00’de Anadolu Hamidiye Tabyası Açık Hava Sahnesi’nde ücretsiz olarak sahnelenecek. Şila KURUMAHMUTOĞLU

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat