Samsun

Ata Toprağı Selanik'ten yola çıktı

Bu yıl ilk kez İçişleri, Dışişleri ve Gençlik Spor Bakanlıkları ile Samsun Valiliğinin ortaklaşa hayata geçirdiği proje kapsamında Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak ve Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan'dan teslim alınan Türk Bayrağı yola çıktı

Ata Toprağı Selanik'ten yola çıktı

13 Mayıs 2019 06:06
-A

+A

Üç bakanlık ve valiliğin ortaklaşa düzenlediği ve ilk kez hayata geçen proje ile heyecan duyduklarını  belirten Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Kemalettin Altunsoy, milli mücadelinin 100. yılına ulaşmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.  
Selanik'ten yola çıkan Türk Bayrağı ve Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak için Selanik Konsolosluğunda tören düzenlendi. Törene Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan, Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Kemalettin Altunsoy, Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Genel Sekreter Salih Meriç ve Mübadele Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Zorlu katıldı. 
TÖREN DÜZENLENDi
Böyle ulvi bir görevin hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan, 19 Mayıs 1919'un 100. Yıl kutlamalarının Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde gerçekleştiğinin altını çizdi. Okan, "Milli Mücadelemizin 100. yıl dönümünde Selanik'ten alınan Türk Bayrağı ve Atatürkün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, 19 Mayısta Samsun'a ulaştırılacak. Türk Bayrağını ve toprağı sizlere gururla takdim ediyorum" dedi.  
BAYRAK 19 MAYIS'TA SAMSUN'DA OLACAK
"Kurtuluş mücadelemizin 100. yılında böyle bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğu içerisindeyiz" diyen Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Kemalettin Altunsoy, “Bisikletçilerimiz tarafından alınan Türk Bayrağı ve toprak 14 ili geçerek 19 Mayıs'ta Samsun'da olacak. Projeye destek veren İçişleri, Dışişleri ve Gençlik Spor Bakanlığımız ile Samsun Valiliğine teşekkür ediyorum" diye konuştu. 
Yapılan konuşmaların ardından Selanik'ten Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak ve Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan'dan teslim alınan Türk Bayrağı bisikletçilere verilerek Samsun'a ulaştırılmak üzere yola çıktı. 
Bugün Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nde bayrak devir teslim töreni düzenlendi. Edirneli bisikletçiler tarafından alınan Türk Bayrağı ve toprak, yarın İstarnbul'a ulaşacak. Güzergah üzerinde bulunan illerin bisikletçileri tarafından nöbetleşe taşınacak Türk Bayrağı ve toprak, 19 Mayıs tarihinde Samsun'a ulaşacak.  Nesrin HOCAOĞLU
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...