Atakum Rotary'den gençlere liderlik eğitimi

Samsun 29 Kasım 2022 06:38
Videoyu Aç Atakum Rotary'den gençlere liderlik eğitimi
A
a

Bir çok sosyal, kültürel ve eğitimsel etkinliğe imza atan Atakum Rotary Kulübü, 18-24 yaş arası gençlere yönelik 3 gün süren bir seminer düzenledi. Çeşitli illerden katılan 30 genç, liderlik eğitimi aldı

Atakum Rotary Kulübü, 2430. bölgenin 157. RYLA'sını özel bir otelde düzenledi. Toplam 3 gün süren ve oldukça başarılı geçen seminere çeşitli iller ve üniversitelerden gelen gençler katıldı. 18-24 yaş arası gençlere liderlik eğitiminin verildiği seminer, kişisel gelişimi destekleyen liderlik vasıfları kazandırmayı ve iyi yurttaşlık bilincini aşılamayı amaçlıyor. Karşılıklı sohbet ve sosyal etkinliklerden oluşan seminerde katılım sağlayan 30 genç, etkin bir eğitim deneyimi yaşadı.
Düzenlenen 157. RYLA'nın ana temasının, 'Hayalleri gerçek, imkansızı gerçek kılan lider olmak' olduğunu belirten Atakum Rotary Kulübü Başkanı Ahmet Cengiz, "Burada alınan eğitimler yaşantınızda size ışık tutacak, yol gösterecektir. Ülkemizi ve içinde yaşadığımız dünyayı daha güzel, daha eşit, daha yaşanır kılmak için çalışıyoruz. RYLA, Rotary'nin 18-24 arası gençlere liderlik eğitimi verdiği bir seminerdir. Kişisel gelişimi destekleyen liderlik vasıfları kazandırmayı ve iyi yurttaşlık bilincini aşılamayı amaçlayan bu eğitim, münazaralar, karşılıklı sohbetler ve sosyal etkinliklerden oluşmaktadır. RYLA, uluslararası Rotary tarafından resmi olarak 1971 yılında benimsendi ve onun en önemli ve hızlı büyüyen organizasyonlarından biri oldu. RYLA, genellikle Rotarckt ve İnteract kulüplerin oluşmasına, güçlenmesine ve katılımcıların sık sık Rotary Gençlik Değişim öğrencileri veya Rotary Vakfı Bursu almalarına sebep olur. Uluslararası Rotary Kulüpleri ve diğer rotaryenler açısından da toplumdaki gençlerle bir araya gelmeleri için bir fırsattır. Gençleri bilgiyle besleyerek, rotaryanler geleceğin toplum liderleri olarak başarılı olacak genç insanları yetiştirebilirler. RYLA'ya katılmak ayrıca rotaryenlerin kendi liderlik ve iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Liderliği, vatandaşlığı ve kişisel gelişimi vurgulayan RYLA liderliği, gençlere saygı ve ilgi göstermeyi, seçilen gençler ve potansiyel liderler için etkin bir eğitim deneyimi sağlamayı, gençleri liderliğe teşvik etmeyi, toplumlarına hizmet eden gençlerin farkına varmayı amaçlar" dedi.
PEK ÇOK PROGRAMIMIZ VAR
Gençlerden hayal etmelerini, hayallerinden hiç vazgeçmemelerini ve mücadele etmenin yaşantılarının bir parçası olmasını isteyen Başkan Cengiz, "Vizyon, kendimizi gelecekte gördüğümüz yer, hayal ise gelecekte kendimizi orada göremezsek, orada olma olasiliğimiz olmasa da, olmak istediğimiz yerdir. Bugünden geleceğe doğru baktığınızda kişisel, aile ve iş hayatınızda 5, 10, 20 yıl sonra kendimizi nerede görmek istiyorsak, bugünden onun temellerini atmamız, ona göre davranmamız ve kendimizi buna göre yetiştirmeliyiz. Toplumumuzda alanlarında kendini yetiştirmiş, başarılı olmuş konuklarımızdan eğitimler alacaksınız. İşte bu eğitimler sizin liderlik yolunuza ışık tutacak, yol gösterecektir. Kendinize hobiler bulun, sanatla ilgilenin, elinizden geldiğince gezin, yeni yerler ve yeni insanlar tanıyın ve biz rotaryenleri takip edin. Bilin ki Rotary'nin siz gençler için, sizin ufkunuzu genişletmek için pek çok programı var" diye konuştu.
GELECEĞİMİZ SİZSİNİZ
Gençlerin önemine de vurgu yapan Cengiz, "Geleceğimiz sizsiniz. Sizlerin iyi insanlar olması, sizlerin vatandaşlık bilinciyle hareket etmesi, sizlerin toplumumuzun gelecek liderleri olarak kendinizi iyi yetiştirmesi, ülkemizi aydınlık güzel günlere götürecek yolun son çıkış kavşağıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu mustafa Kemal, çanakkale savaşı'nı emperyalist güçlere karşı kazandığında 34, Samsun'a çıkıp Kurtuluş Savaşı'nı başlattığında 38, Cumhuriyeti kurduğunda ise sadece 42 yaşındaydı. Peki kurduğu Cumhuriyeti, ömrünü feda ettiği ülkeyi kime emanet etti? Siz gençlere. Sizler yakın zamanlarda üniversitelerinizden mezun olup, farklı alanlarda iş hayatına atılacaksınız. Sevgili gençler ne iş yaparsanız yapın, bir fark yaratmaya çalışın" ifadelerini kullandı.Şila KURUMAHMUTOĞLU
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR