Samsun

Atatürk, 19 Mayıs ve Samsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımlayan Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “Birinci Dünya savaşı sonrasında Ülkemiz; Emperyalist devletler tarafından işgal edildi” dedi

Atatürk, 19 Mayıs ve Samsun

19 Mayıs 2018 06:22
-A

+A

Zeybek, “Mustafa Kemal soruna çareler aramak için arkadaşları ile birlikte; Bandırma vapuru ile 19 Mayıs tarihinde Samsun’a çıkarak kurtuluş savaşının ilk kıvılcımlarını burada başlatmıştır.
19 Mayıs tarihinde Samsun’a çıkan Mustafa Kemal ve arkadaşları; Savaşlarda büyük kayıplar veren, umutsuzluğa düşen halkımıza umut ışığı olmuştur. Emperyalist devletlerin işgaline karşı Halkın direnme gücünü örgütlemişlerdir.
Kurtuluş savaşının başlaması ve başarılmasında Samsun’un önemli bir rolü olmuştur. Samsun Halkının sıcak ilgisi sayesinde Anadolu topraklarına çıkan Mustafa Kemal ve arkadaşları; Buradan hareket ederek, Anadolu’yu dolaşarak işgale karşı direniş hareketlerini örgütlemişlerdir. 19 Mayıs ta Mustafa Kemal Anadolu’ya bir güneş gibi doğmuş ve karanlığı bitirerek aydınlığa giden yolu açmıştır.
Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;  Mustafa Kemal ve arkadaşları;19 Mayıs Samsun’a çıkışın sonrasında 12 Haziran da Amasya ya gelerek burada; Amasya genelgesini yayınlarlar, Erzurum ve Sivas Kongreleri ile kurtuluş savaşının planları netleşir.
Mustafa Kemal ve silah arkadaşları; savaşlarda büyük kayıplar vermiş, yorulmuş, yılgınlığa düşmüş olan Halkımıza yeniden umut ışığı olmuş, yurdun her tarafında; işgal kuvvetlerine karşı direniş hareketlerini örgütlemiş ve sonunda direniş hareketlerinden düzenli “Ordu “ yaratılmıştır.
Üstün yetenekli komutan, devrimci Devlet Adamı Mustafa Kemal; Ülkemize adeta bir güneş gibi doğmuş, Emperyalistleri yenilgiye uğratarak ülkemizi işgalden kurtarmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Mazlum ulusların da umudu olmuş ve bağımsızlık hareketlerine öncülük etmiştir.
Kurtuluş savaşını başarı ile tamamlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlığı aynı zamanda gericiliğe ve yoksulluğa karşı ışık olmuş, ülkemizi aydınlatmaya devam ediyor.
Ülkemizin kurtuluşu ve yeniden inşası için büyük fedakârlıklar göstermiş; Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, silah arkadaşları ile Samsun Halkının kurtuluş savaşındaki farklı bir yeri vardır. Kurtuluş savaşı kahramanlarını saygı ve şükranla anarken; 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum” dedi. 

Kaynak : Haber Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...