Atölye Çalışmaları Devam Ediyor

Samsun 11 Ocak 2020 06:09
Videoyu Aç Atölye Çalışmaları Devam Ediyor
A
a

Kültürel ve sanatsal etkinlikleriyle Samsun'da apayrı bir yere sahip olan "KUZEY KÜLTÜR ve ARAŞTIRMA DERNEĞİ" önceki gün dernek binasında, dernek üyesi olan ve olmayan kadınlarla OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Yasemin Yüce Tar'ın katılımıyla "TOPLUMSAL CİNSİYET ATÖLYESİ" konulu sohbette bir araya geldiler.

KADINA BİÇİLEN ROLLER TOPLUMDAN TOPLUMA DEĞİŞKENLİK GÖSTERMEKTEDİR.
Atakum'da bulunan Kuzey Kültür Evi ve Araştırma Derneği binasında elli kişiden fazla kadının katıldığı atölyede konuşan OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Yasemin Yüce Tar, kadınlara hitaben şunları ifade etti. "Cinsiyetin ne olduğu, biyolojik cinsiyet ve toplumsal cinsiyetin farklarının nasıl şekillendiği ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadına biçilen rollerin toplumdan topluma değiştiğinden söz ederken, bunun da nedeninin her kültürün kadınlara dayattığı rollerin olduğuna" değindi.
HİÇ BİR İNSANDA ÇOCUK BAKIMI ve YEMEK YAPMA GENİ YOKTUR...
Toplumsal normların hiçbirinin biyolojik bir karşılığı olmadığını söyleyen Doç.Dr. Yasemin Yüce Tar, "Hiçbir insanda çocuk bakımı veya yemek yapma geni olmadığını ve erkeklerinde kadın işi denen işleri yapamaması diye bir durumun yoktur. Toplumsal cinsiyet rollerinin çocuk doğar doğmaz başladığını ve tüm yaşantısı boyunca kadınların sınırlandırıldığı, çalışan bir kadının çalışma hayatında her zaman zorluklarla karşılaştığı ve bakım hizmetleri gerçekleştirmek için işten ayrılmadığını belirtti. Bakım hizmetlerinin çocuklar dışında aile büyüklerine veya eşe bakma şeklinde de olduğunu söyledi. Ve tüm bunların kadının göreviymiş gibi sunulduğunu belirtti. Bu durumu “M Grafiği” ile açıklayacak olursak kadınların çalışma hayatında yükseliş ve keskin düşüşlerin olduğu ama bunun erkeklerde yükseliş ve emeklilik zamanı düşüş şeklindedir" dedi.
Atölyede konuşan diğer kadınlar ise kadınların sosyal ve ekonomik hayatta daha fazla söz sahibi olması gerektiğini bunun için kadınlara karşı her türlü saldırılarda daha caydırıcı yöntemlerin gerçekleştirilmesi gerektiğinden söz ettiler. Bunun sağlanması için ise en önemli şeyin kadınların dayanışması ve erkek egemen sistemle mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı. Haber Merkezi
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER