Samsun

Aydın’dan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ziyareti

Rektör Prof. Dr. Mahmut Aydın, 28 Mart 2019 tarihinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nde bir dizi ziyarette bulundu

Aydın’dan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ziyareti

1 Nisan 2019 08:39
-A

+A

İlk olarak Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil’i ziyaret eden rektör, rektör yardımcısı ve Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin dekanı Prof. Dr. Aydın Mısırlıoğlu da eşlik etti. Görüşmede üniversitenin fiziki şartları ve akademik personeliyle ilgili bilgilerin paylaşılmasının ardından havacılık ve uzay araştırmaları alanında işbirliği imkanları üzerinde duruldu. Oldukça yapıcı ve verimli geçen görüşmede, üniversitemize hem akademik hem de proje desteği vermekten mutlu olacaklarını ifade eden Genel Müdür Prof. Kotil, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek rektörümüze yerli imkanlarla geliştirilip üretilen ilk genel maksat helikopteri GÖKBEY’in maketini hediye etti. Görüşmede ayrıca akademi başkanı Prof. Dr. Mehmet Arif Adlı ile TÜRKSAT Teftiş Kurulu İdari Uzmanı Adnan Çelik de yer aldı. 
Daha sonra Türk Havacılık ve Uzay Sanayii bünyesinde kurulan Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’ne geçen rektörümüz, burada merkez müdürü Adem Kahriman tarafından karşılandı ve çalışması devam eden 6A uydusu ve testleri hakkında bilgi alarak, ülkemizin uydu teknolojisinde sağladığı muazzam ilerlemeyi yakından görme fırsatı buldu.
Her iki ziyarette Havacılık ve Uzay Sanayimizin son yıllarda kat ettiği olağanüstü gelişmeleri yakından gören rektörümüz, bünyesinde Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi bulunan bir üniversitenin rektörü olarak ülkemize ve aziz milletimize hizmet için Cumhurbaşkanımızın liderliğinde araştırmayı ve AR-GE’yi merkeze alan bir üniversiteyi hayata geçirmek için aşkla çalışma bilincinin kendilerinde pekiştiğini ifade etti.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayiini ziyareti öncesi kadim dostu Adnan Çelik ile TÜRKSAT’ı da ziyaret eden rektörümüz, burada Türksat Teftiş Kurulu Başkanı Mustafa Çavuşoğlu ile biraraya geldi. Daha sonra Türksat Şehit Ahmet Özsoy Merkezi'nde bulunan, Bilim Müzesi’ni ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. TÜRKSAT ziyaretinde son olarak 15 Temmuz hain darbe girişiminde TÜRKSAT’a yönelik saldırıda şehit olan Ahmet Özsoy ve Ali Karslı anısına yaptırılan TÜRKSAT Şehitler Anıtı’nı da ziyaret eden rektörümüz tüm şehitlerimize dua etti.

Kaynak : Şila KURUMAHMUTOĞLU

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...