Azerbaycan Günü OMÜ’de kutlandı

Samsun 10 Aralık 2019 06:11
Videoyu Aç Azerbaycan Günü OMÜ’de kutlandı
A
a

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) düzenlenen “Azerbaycan Tanıtım Günü”nde kardeşlik vurgusu ön plana çıkarken Azerbaycanlı öğrencilerin sergilediği gösteriler de katılımcılara coşkulu anlar yaşattı. OMÜ Uluslararası Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen tanıtım günü Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi

Programa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Prof. Dr. İzzet Akça, Azerbaycan’dan misafir olarak gelen Doç. Dr. Mesude Veliyeva Altun, Samsun Azerbaycan Öğrencileri Temsilcisi Baba Osmanov,  akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
AMACIMIZ HEP BiRLiKTE OLMAK
Açılış konuşmasını yapan Azeri Öğrenci Temsilcisi “Tanıtım gününün amacı Samsun’daki Azerbaycanlı kardeşlerimizi bir araya getirmek ve Azerbaycan’ın 101.kuruluş yılını hep birlikte kutlamaktır’’ dedi. Baba Osmanov konuşmasını herkese katkılarından dolayı teşekkür ederek sonlandırdı.
ULUSLARARASI ÖĞRENCi SAYIMIZ HER YIL ARTIYOR
Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Prof. Dr. İzzet Akça da “Üniversitemizde günden güne uluslararası öğrenci sayımız artmaktadır. Bu yıl içerisinde 119 ülkeden 5700 uluslararası öğrenci üniversitemizde eğitim öğretim görmektedir. Bunun içerisinde Azerbaycanlı öğrenci sayımız 566 olmakla birlikte üniversitemizde öğrenim gören ülke vatandaşları sıralamasında Azerbaycan en kalabalık 3. Ülke konumundadır. Böyle bir organizasyonla bizleri bir araya getiren ve Azerbaycan’ın danslarını, şiirlerini, türkülerini tanıtarak bizleri eğlendirecek, herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
BiZ KARDEŞ ÜLKELERiZ
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz ise bu tür etkinliklerin geleneksel hâle gelmesinin önemine vurgu yaparak tanıtım günü için “Ne siz ne biz yabancı değiliz, biz kardeş ülkeleriz. Problemlerimiz aynı sıkıntılarımız aynı, bizler çok kadim bir kültür ve tarihin evlatlarıyız. Bu vesileyle bu coğrafyada başarılı olabilmek için çok çalışıp çok üretmemiz gerekiyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi olarak bizler elimizden gelen her türlü vazifeye hazırız. Bu anlamda çalışmanın yanında bu kültürel coğrafik özelliklerimizi anlatan günler de çok önemli” dedi.
Konuşmaların ardından Azerbaycan’ın tanıtıldığı video gösterimi katılımcılarla paylaşıldı. Video gösteriminin ardından Azerbaycanlı öğrenciler hazırladıkları tiyatro, halk oyunları ve yerel müziklerle konuklara muhteşem anlar yaşattı.
Misafir olarak gelen Doç. Dr. Mesude Veliyeva Altun, konuşmasında hem Azeri hem de Türk vatandaşı olarak etkinliğe katılan herkese teşekkür ederek başladı. Azerbaycan’ı temsil etmenin gurur verici olduğunu belirten Altun bu imkanı kendilerine sunan başta OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç olmak üzere Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne teşekkürlerini sundu. Doç. Dr. Mesude Veliyeva Altun Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesinin meşakkatli bir yoldan geçtiğinin altını çizerek ülkenin anayasası hakkında bilgiler verdi.
Konuşmaların ve tanıtımın ardından konuklara Azerbaycan dolmasının ikram edilmesiyle tanıtım günü sona erdi. Şennur ERCAN
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER