Karadeniz

Balıkçılar 1 Eylül'ü iple çekiyor

Karadenizli balıkçılar 1 Eylül'de başlayacak balık av sezonunu iple çekiyor. Denizlerde 15 Nisan'da başlayan balık av yasağı 1 Eylül itibariyle sona eriyor.

Balıkçılar 1 Eylül'ü iple çekiyor

14 Ağustos 2017 12:02
-A

+A

Eylül'de denize açılacak olan balıkçılar son hazırlıklarını yapıyor. Ağlarını ve teknelerini onaran balıkçılar denize çıkacakları günü sabırsızlıkla bekliyor. 
Geçen sene balık açısından güzel bir sezon geçirdiklerini belirten trol balıkçıları, bu seneden de umutlu. Balık olmadığından yakınan kıyı balıkçıları ise denizin suyunun soğuyarak istavritin kıyıya yaklaşmasını bekliyor. Balık olmadığı için avlanamadıklarını söyleyen kıyı balıkçılarının kimi teknesini tamir ediyor, kimi bulmaca çözüyor kimi ise iskambil oynuyor.

"Bu sezon palamudun belirtisi yok”
60 yıldır balıkçılık yapan kaptan Ali Malkoç, "Biz trol balıkçılığı yapıyoruz. Yeni sezon hazırlıklarına başladık. Geçen yıl iyi bir sezon geçirdik. Bu yıl da inşallah iyi bir sezon geçirmeyi umuyoruz. Geçen yıl palamut denize sığmadı. Ama şimdi palamudun belirtisi yok. Bu yıl hamsi fazla palamut az olabilir. Çinekop geçen yıl fazlaydı bu yıl fazla olmayabilir. Geçen yıl havalar güzel gitti ve balık havyarını tuttu. Bu sene havalar çok kuzeyden gitti. Belli olmaz. Bizim mesleğimize göre bu sene trolcülük iyi görünüyor. Bu seneden umutluyuz. Palamutla çinekopa bir şey diyemiyorum ama hamsi olabilir. Kuzey rüzgarları sert eserse hamsi bu tarafa gelebilir. Esmez ise hamsi de açıklardan gider" dedi.
Geçen yıllardaki kadar balık olmadığını belirten kıyı balıkçıları, yemeklik istavriti dahi zorla yakaladıklarını söylediler.

"İstavritin kıyıya yaklaşmasını bekliyoruz"
İstavritin henüz olmadığını söyleyen kıyı balıkçısı Hacıbey Akçay, "Deniz sıcaklığının çok fazla olmasından dolayı şu anda istavrit yok. Beklentimiz, açıklarda olduğu söylenen istavritin kıyıya yaklaşması. Bol bir şekilde istavrit yakalamayı umuyoruz. Beklentimiz o yönde. Şu anda tutacak kadar balık yok. Biz de vakit geçiriyoruz" diye konuştu.

"İstavrit bizim için hamsi kadar değerli"
Bu yıl fazla balığın olmadığını belirten İzzet Bulgan, "Ağ balığında sadece kefal, voleciler çalışıyor. Allah bereket versin kefal de bir şeyler oluyor. Fakat tür zayıflığı var. Bu yıl hamsi bolluğu olabilir. Çinekop olmaz. Hamsi kadar değerli istavrit balığımız var ama o da şuanda yok" şeklinde konuştu.
Denizlerde av yasağı 1 Eylül’de sona erecek.  İHA
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu paraya paha biçilemiyor

Bu paraya paha biçilemiyor

13:28 - 7 Eylül 2018

Huysuzlanan kurbanlık dereye uçtu

Huysuzlanan kurbanlık dereye uçtu

16:45 - 16 Ağustos 2018

MHP'li Enginyurt'tan  boykota destek

MHP'li Enginyurt'tan boykota deste…

17:08 - 15 Ağustos 2018

Fatsa'da 'foto safari' başladı

Fatsa'da 'foto safari' başladı

14:18 - 15 Ağustos 2018