BAŞKAN DEMİRTAŞ, 2020 YILI HİZMET DÖNEMİNİ DEĞENLENDİRDİ

Türkiye 22 Ocak 2021 06:51
Videoyu Aç BAŞKAN DEMİRTAŞ, 2020 YILI HİZMET DÖNEMİNİ DEĞENLENDİRDİ
A
a

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, 2020 yılı hizmet sürecini ve çalışmaları değerlendirdi. İkinci görev yılında yapılan hizmetleri değerlendiren Başkan Demirtaş elde ettikleri en önemli başarının vatandaşın gönlünü kazanarak hayalini kurduğumuz ilkadım’ı hep birlikte inşa edeceğiz dedi

Mali disiplin ve şeffaflık ile ciddi kazanımlar elde ettik
Göreve geldiğimizde önümüzdeki tabloyu tahmin edebiliyorduk. 264 milyon lira civarında bir borçla belediyeyi devir aldık. Özel sektör, banka ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borcumuz vardı. Bunun 8,5 milyon lirası özel sektör borcuydu. Özel banka ve İller Bankası borcu ise 124 milyon civarı bir borçtu. Diğeri ise 24.5 milyon lira 3.şahışlara verilen çek borçları olduğunu gördük. Bir yandan borç oluşuyor,  bir yandan da ödüyoruz. Borç, sabit bir yerde duran rakam değil. Yeni borçlanmalar yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bizim dönemizde 2 yılda 25 milyon TL civarında bir borçlanma yaptık. Çünkü nakit girişimiz pek olmadığı için borç ödeme suretiyle sistem devam ediyor. Bu süreçte 100 milyon TL civarında bir borç ödedik.
Halkımızın onaylamadığı hiçbir projeye imza atmıyoruz
İlçemizin gelişiminde ciddi bir noktaya geldiğimizi düşünüyorum ve aynı şekilde 2019-2020 yıllarını toparlanma 2021 yılını ise ilçemizde hizmet yılı olarak geçireceğiz. Yine aynı şekilde tüm birimlerimizin de ilçemize yaptığı hizmetlerde bu mantık çerçevesinde yapıyoruz. Biz halkımızın rızası olmayan hiçbir şeyi gerçekleştirmiyoruz ve ortak akılla bir çalışma yürütüyoruz.
Hizmet içim büyükşehir belediyemizle  ile uyum içinde çalışıyoruz
Samsun Büyükşehir Belediyesi ve İlkadım Belediyesi’nin son derece uyum içinde çalıştığını sözlerine ekleyen Başkan Demirtaş, bununda hizmetlere yansıdığını belirtti.  Demirtaş, “Benim en büyük arzularımdan biri diğer belediyeler ile ortak bir koordinasyon içerisinde bir takım çalışmalar yapıp güç birliği oluşturmak. Pandemi sürecinden dolayı sıkıntıya girdik. İnşallah bundan sonraki dönemde tekrar görüşmelerimize başlayacağız. Beraber bir takım hizmetleri yapma arzusundayız. Birlikte işlerin daha hızlı yürümesi için mücadele ediyoruz” dedi.
Pandemi sürecinde halkımız için seferber olduk
Covid-19 döneminde Vefa Destek Ekibi, Zabıta, Sağlık ve Temizlik İşlerine bağlı ekiplerimiz mesai gözetmeksizin ilçe halkının sağlığı için sahada olduğunu ve bu süreci hassasiyetle kendisinin de yakından takip ettiğini söyleyen Başkan Demirtaş, Tüm hizmet araçlarımızı  ve yer üstü konteynerlerimizi ‘Koronavirüsle Mücadele Temizlikle Başlar’ sloganıyla farkındalık oluşturmak adına giydirdik. İçişleri Bakanlığı’mızın 65 yaş üstü yaşlı, engelli, hamile ve kronik hastalarla ilgili kararından sonra belediyemiz bünyesinde ekipler ve iletişim ağları kurarak 700’den fazla haneye ihtiyaçlarını ulaştırdık. ilçemizin bütün cadde ve sokaklarını tek tek yıkadık ve dezenfekte ettik. Maske, dezenfeksiyon malzemesi, el dezenfektanlarını ilçemizde kurulan semt pazarları ve belediye hizmet binamıza gelen vatandaşlarımızın  kullanımına sunduk.
Sosyal belediyecilik anlayışını ilçemizde hakim kılıyoruz
Göreve geldiğimizden bu yana zaten ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olarak sosyal belediyecilik görevimizi icra ediyoruz. Gönüller inşa etmekten ve dua almaktan daha güzel bir duygu olamaz. Belediyemiz bünyesinde hizmet veren Kadın Koordinasyon Merkezimizin Hayır Çarşında hayır severlerden aldığımız kullanılabilir durumdaki ikinci el ürünlerin bakım onarım işlemlerini gerçekleştirerek ürünün geri kazanımının sağlanması ve ülke ekonomisine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. İlkadım Belediyesi olarak ihtiyaç sahibi hemşehrilerimizin her zaman yanındayız. Bundan sonra da sosyal belediyeciliği, hizmet belediyeciliği bir arada yürütmeye çalışacağız. Öncelik yaşadığımız bu salgınla mücadele etmek ve bu riski geride bırakmak. Bunu aştıktan sonra ilçemizi ihya edecek projelerimizi tek tek hayata geçirmeye odaklanacağız.
İlçemize vizyon yaratacak projeleri İlkadım’a kazandıracağız
Toparlanma sürecini geride bırakıp ilçe vizyon yaratacak projeler ile ilçeyle alakalı geleceğe yönelik hedeflerini anlatan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Geçmiş-geleceğe Türk boylarını her kesitini bire bir yaşatacağımız Türk Dünyası parkıyla yöresel kıyafet ve ö gün kullanılan para ve mekandan oluşan bir platformu ilçemize kazandırmayı hedefliyoruz. Kimsesizlere bir mekan yapmayı düşünüyoruz. Sportif etkinlikler, hareketli ve sağlıklı yaşamı destekleyici projeler gerçekleştirecek, el işi kurslarında özellikle ev hanımlarımıza yönelik programlar yapacağız. Kısa vadede bunların dışında dar gelirli aileler için, bu ailelerin ürettikleri ürünleri satabilecekleri bir iş yeri tutup, kira ödetmeden ürünlerini pazarlama imkanı sunacağız. Mahallelerde sosyalliği yükseltmek için 'mahalle evleri' kuracağız. Üniversite ve sanayilerde işçilere ücretsiz çorba dağıtmaya başlayacağız. Lokantacılarla da görüşüp, 'askıda yemek' projesini hayata geçireceğiz. İlkkule, Ataocağı  ve Köy tipi ev projelerini ilçemize kazandıracağız. Durumu olmayan vatandaşların askıda yemek yazısı olan lokantalarda ücretsiz yemek yemesini sağlayacağız. Bunu da halktan SMS bağışı şeklinde karşılamayı düşünüyoruz. Geri kalan kısmı da belediye olarak karşılayacağız. Esnafların da bu projeye katkı vereceğini düşünüyorum. Öte yandan kenar mahallelerde madde bağımlılığı sıkıntıları var. Bu konunun da üzerine gideceğiz. İlk aşamada sosyal sorumluluk projelerine başlayıp, daha sonra devamını getirmek istiyoruz. Hizmet için 'İlkadım buluşmaları' adı altında STK, siyasi ve bürokratik yöneticiler ve vatandaşlar ile şehrin geleceğini birlikte planlayacağız.
Geri dönüşebilen atıkları yerinde ayrıştırarak ekonomiye kazandıracağız
Sıfır Atık Projesi'' kapsamında kaynağından ayrışan geri dönüşebilen atıkların toplanmasını da belediye olarak yapmayı hedeflediğini söyleyen Başkan Demirtaş, “İlk etapta insanlarımızda bu algıyı oluşturmayı hedefliyoruz. Buda zaman isteyen bir durum. Toplum olarak kolaycılığı seçen bir  milletiz. Eğitim ayağında ise geri dönüşüm bilinci geleceğimizin teminatı olan gençlerimize, okullarımızdaki öğrencilerin topladıkları kağıt, atık pil, atık yağ gibi materyallere belediye olarak  bir bedel ödeyeceğiz. Vatandaşlarımızın  evlerinde ayrıştırdığı geri dönüşüm atıklarını ise elektrikli mobiletler kullanarak toplayacağız. Bu ayrıştırma projesi sayesinde hem İlkadımlılar hem de çevre kazanacak” dedi.
Çöpünüz altın olsunu modernize edeceğiz
Çöpün çöp olmadığı çöp olmaktan çıkıp milli bir değere dönüştüğü ve halkımızda bir farkındalık oluşturan '' Çöpünüz Altın Olsun'u" daha ileriye taşıyacaklarının da müjdesini veren Başkan Demirtaş, "Bu projemiz halkımızda olumlu sonuçlar verdi. Bana göre ilçemizde iyi bir ses getirdi. İlerki zamanlarda modernize edip devam edeceğiz" dedi.
Belediye mahallemizde hizmet çadırı ile sorunlara yerinde çözüm üretiyoruz
Yerinde hizmet, yerinde çözüm” anlayışıyla ''Belediye Mahallemizde'' projesine büyük bir önem veriyoruz. Hizmet çadırımızı her hafta başka bir mahallemize misafir oluyor. Mahallemizin muhtarı, ilgili başkan yardımcımız ve birim müdürlerimiz, çevre sakinlerinin acil ihtiyaç ve taleplerini yerinde dinleyerek çözüme kavuşuyor. Bu sayede sorunları yerinde çözerek, hizmeti vatandaşımızın ayağına götürmüş oluyoruz. Bu uygulamamız yerel yönetimler ve ulusal basın tarafından da çok ilgi gördü. Belediye Mahallemizde uygulamasında,  Temizlik İşleri dezenfekteli yıkama, çöp konteylerinin bakım ve boyama işlemlerine, Fen İşleri, sıcak asfalt, sathi kaplama, yama asfalt, kaldırım, baskı beton, parke taş uygulamaları, yol açımı, Park Bahçeler, oyun grupları, parkların çevre düzenlemesi, ot biçimi, muhtarlık hizmetleri ise muhtarlarımızda gelen iş taleplerini iş sırasına alarak en hızlı şekilde çözümü için aynı anda ekiplerimiz mahallemizde çalışıyor.
 
 
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER