Samsun

Başkan Doğan’dan çözüm bekliyoruz

Sokak röportajlarımız devam ederken en çok da yol sorununa ve trafik sorununa dikkati çekiliyor. İşte bu sorunlarından birini gündeme getiren Çarşamba’nın Karamustafalı Mahallesi sakinlerinden Yaşar Yılmaz (75) ile röportaj yaptık. Yılmaz çok dertli… Bir çok sorunu gündeme getiren Yılmaz: Çarşamba’da bir çok sorunun çözümünü siyasilerden bekliyorlar

Başkan Doğan’dan çözüm bekliyoruz

10 Haziran 2019 06:28
-A

+A

 Öncelikli sorunların; Trafik sorunu, yol sorunu, grup yolu sorunu olduğunu ve bir çok mahallenin yol sorununun çözümlenemediği için tepkilerin yoğunlaştığını, siyasilerden çözüm odaklı projeler hayata geçirilmesini istediklerini söyledi.
-Öncelikli sorunlar neler?
2 yıldır ilgili yerlere müracaat ettiğimiz halde ayrıca çok kez basın yoluyla da gündeme getirdiğimiz Karamustafalı Mahallesi Nohuş caddesinde ırmak kenarında bulunan yol halen yapılmadı. Sel tehlikesi olduğu gibi heyelan tehlikesi de var. Irmak kenarın o yolun yapılması ve sel tehlikesine karşı set çekilmesi lazım. İlgili yerlere bildirmemize rağmen çözüm getirmediler. Çarşamba Belediyesine resmen müracaat ettik. Tabiri caizse topu DSİ’ye attılar. DSİ’ye yönlendirildik. DSİ’ye müracaat ettik. DSİ’de Belediye’ye gönderdi. Şaşırdık kaldık. Şimdi ise yerel seçimlerden önce Çarşamba Belediye Başkanı sayın Halit Doğan Belediye Başkanı seçildiğinde burada ki yol işini çözüme kavuşturacağını söylemişti. Şu ana kadar herhangi bir gelişme yok. Yolumuz bozuk sel ve heyelan tehlikesiyle karşı karşıya. Nihayet bu sorunu Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a da ileteceğim. Bizim bu yolumuz mutlaka yapılmalıdır.  Çarşamba’da öncelikli olarak; Trafik sorunu, kaldırım sorunu, yol sorunu, grup yolu sorunu var. Yolların yapılması gerekiyor.
-Siyasetten beklentileriniz nelerdir?
Siyasetten beklentilerimiz çok elbette.  İşsizlik bölgemizde had safhada, yatırım yok… İstihdam yok… Seçimin yansımalarının olumlu yada olumsuzluğunu hep birlikte önümüzdeki günlerde göreceğiz. Yerel seçimlere doğru yol alıyoruz. Bu seçimler öncesinde bölgemizin yol, su, kanalizasyon, trafik, kaldırım gibi öncelikli sorunları çözüme kavuşturulmalıdır.
Bu konuda siyasilerimiz başarı bekliyoruz. İstihdama yönelik çalışmalar yaparak, yatırımlar teşvik edilmelidir. Yatırımcıya kolaylıklar sağlanmalıdır. Bölgemizde istihdam sorunlarına bağlı olarak, ekonomik ihtiyaç dolayısıyla çok yoğun göç var. Yatırım projeleriyle, kalkınma projeleriyle hayata geçirilecek hizmetlerle göç durdurulmalıdır.
 “Sorunlar nüksediyor”
-Sizce sorunların ana kaynağı nedir?
Bölgemizde ekonomik, yatırım çalışmalarının yeterli olduğuna inanmıyoruz. Bu konuda bir yaptırım yok… Yatırım da yok… Bu çalışmalar yetenek ve akıl işidir. Cesaret işidir. Çalışkan olmak, her ne iş olursa olsun o işin hakkını vermek demektir. İçten gelen bir istekle, öz disiplinle çalışmak, üretmek demektir. Çalışkanlık hiç durmadan çalışmak değildir, çocuklarımızla iyi bir hayat yaşamak istiyorsak onlara her şeyden önce çalışmanın yerini hiçbir şeyin tutmayacağını öğretmeliyiz. Bu açılardan değerlendirdiğimizde, siyasilerimizin çok çalışkan olmaları gerekir. Bölgemize katkı sağlayabilmek, yatırımlar gerçekleştirebilmek, istihdam alanlarının çoğalmasını sağlayabilmek için gayret göstermelidirler. Fakat böyle çalışmalar, böyle adımlar göremiyoruz. Sorunlar birbirini tetikliyor. Çözümsüz kalan sorunlar daha büyük sorunlar üretiyor. Sorunlar, büyüdükçe de birbirini tetikleyerek içinden çıkılmaz hale geliyor. Bölgemizin en önemli sorunu trafik sorunu ve kaldırım sorunu. Bu trafik sorunu, her röportajda sürekli dile getiriliyor ama çözüm adına atılan bir adım yok. Kimse umursamıyor.
Yeri gelmişken, tekrar hatırlatmakta yarar var. Çarşamba’da sık sık gündeme getirilen; Sadece yayalara açık olan  ‘Tarihi Yeşilırmak Köprüsü’ nde  bisikletlilerin ve motorsikletlilerin meydana getirdiği tehlike!… Sık sık gündeme getirilen bu sorunun çözümü için ne gibi yaptırımlar uygulanıyor? Önlemler alınıyor mu? Bisikletliler ve Motorsikletliler, kazalara davetiye çıkartıyorlar. Ayrıca Çarşamba’da, ailesi, çocukları ile rahatça gezebilecekleri kaldırımlar yok. Hepsi işgal edilmiş… Kaldırımlar bozulmuş…
Kaldırım işgallerinden dolayı, vatandaşlar kaldırımlarda yürüyemiyor. Yollarda araçların oluşturduğu yoğunluk ile trafik tıkanıyor. Sorunlar çok… Öncelikli olarak ele aldığımızda, trafik, yol, su, kanalizasyon ve kaldırım meselesinin yanında, çok sayıda mahalleler de yol sorunu, özellikle de grup yolu sorunu bölgeyi mağdur ediyor.  Çarşamba’nın hemen hemen her mahallesinde, özellikle de kenar mahallelerde bu sorunlar nüksediyor.
-Yapılan hizmetleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sorunlar ve yapılan çalışmalar defalarca dile getirildi. Ancak, sorunların çözümü gecikti. Mahallelerin çok sayıda sorunu var ama öncelikler belli. Hizmette geç kalınıyor. Sorunlarımız çözümlenemeyince, daha başka sorunlarda ortaya çıkıyor. Sorunlar büyüyor. Yolların bozuk olması, grup yollarının yapılmaması gibi işler mahalle sakinlerini mağdur ediyor. Sorunlar büyüyünce hizmetler gelmiyor. Sorunların çözümü konusunda, yetkililerin daha duyarlı davranmasını bekliyoruz. Bizler, mahallemizin sakinleri olarak birtakım sorunlarla mücadele ediyoruz. En önemli meselemiz yol meselesi… Özellikle köy iken yeni mahalle olan mahallelerde, öncelikle bu yol sorunun çözüme kavuşturulması gerekiyor.
 Mahallelerimizin en büyük sorunu yol olduğuna göre; Bu sorunun bölgenin ulaşımını da nasıl etkilediğini görüyoruz. Bu itibarla bir ulaşım planı çıkartılmalı. Yapılan çalışmalar, sorunun kökten çözümünü sağlayamıyor.  Plan-proje olmayınca, yeni sorunlar ortaya çıkıyor.
Büyükşehir yasasıyla köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerleşim yerlerinde sorunlar var, en önemli sorun da yol sorunu. Çarşamba’da bu mahallelerin ortak sorunu ve öncelikli sorunları grup yolları ve bölünmüş yollar… Yollar çok bozuk. Mahallelerin tek sorunu yol. Grup yollarımız yapılmıyor. Grup yolunun yapılmaması, ulaşımı zorlaştırıyor. Mahallelerin çoğunda yolların alt yapısı tamam olmasına rağmen, yolların yapılmaması, mahallelerin çamur içinde kalmasına, daha büyük sorunlar ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu yol meselesini sürekli gündeme getiriyoruz. Yollarımızın yapılması lazım. Öncelikle grup yolları ve mahalle yolları yapılırsa, en önemli, en büyük sorunlar çözüme kavuşturulmuş olacak. Çalışmaların başlatılması ve hızlandırılması gerek… Sorunlar çözümlenmeli…
 “Çarşamba’nın konumu çok önemli”
-Çarşamba’da sürekli gündemde olan bu sorunların çözümü için yapılan çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dikkat ederseniz, son günlerde Çarşamba’da yol meselesi, trafik sorunları ve kaldırım işgalleri sorunları ısrarla gündeme getiriliyor. Yol meselesi, trafik sorunu, kaldırım işgalleri sorunu Çarşamba’nın en önemli sorunları. Evet Çarşamba’da güzel çalışmalar da yapılıyor ama öncelikli sorunların çözümlenmesi lazım. Defaatle söylüyoruz;  Yol sorunu, trafik sorunu, kaldırım işgalleri gibi öncelikli sorunların çözüme kavuşturulması lazım. Çarşamba'nın konumu çok önemli... Çarşamba gelişiyor.  Ancak bu gelişimle birlikte, bölgede yaşanan ulaşım sorunlarının,  ilçeler arası ve kent içi ulaşımda planlama yapılmasıyla çözümlenebileceğini düşünüyoruz. Trafik sorunu bölgemizin müzminleşmiş sorunu, bu sorunun çözümü için bazı önlemler alınması gerekiyor.  Kaldırım işgalleri ve otopark sorunu var. Yeterli otoparklar da yok…  Cadde ve sokaklar adeta otoparka dönüşmüş. Yol kenarları, evlerin önü, yol boyunca araçlarla dolu. Bu konuda kesin çözüm getirecek önlemler alınmalı. Trafik sıkışıklığı, vatandaşların tepkisine neden oluyor. Çarşamba'da şehir içi trafiğinin yoğun olduğu Ali Fuat Başgil Köprüsü'nün doğu ve batı yakasında köprü girişlerindeki kavşaklarda sinyalizasyon sistemi olmayışı tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Yine tarihi köprünün doğu ve batı yakasında köprüye girişte kavşaklarda sinyalizasyon gerekiyor. Trafik yoğunluğunun olduğu bu bölümler tehlikeli. Özellikle Çarşamba Kaymakamlık binası ile Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası binası arasında yayalar, karşıdan karşıya geçişlerinde çok zorlanıyorlar. Kaymakamlık binası ile Ticaret ve Sanayi Odası binası arasında bir üst geçit yada altgeçit yapılmalıdır diye düşünüyoruz.  Terme Caddesi’nde Kaymakamlık binası ile Ziraat Bankası’nın bulunduğu alanda ve Hüsnübey caddesinde Mustafa Kemal Ortaokulu ile Halk Eğitim Merkezi’ne kadar olan alanda, yol kenarlarına park eden araçlar nedeniyle ve kaldırım işgalleri dolayısıyle trafik sorunu yaşanıyor. Dar olan bu caddelerde araçların yol kenarlarına sağlı sollu park etmeleri ile yol kapanıyor ve orada bulunan esnaf zor durumda kalıyor.
Ayrıca; Çarşamba Öğretmenevi ve Akşamsanatokulu binasının ve itfaiyenin çıkış noktasında bulunan kontrolsüz yolda karşıdan karşıya geçişler çok tehlikeli. O cadde, Çarşamba’nın en işlek caddelerinden birisi. Orada elbette yoğunluk oluşuyor. Oluşan yoğunluk ve yayaların karşıdan karşıya geçişlerinde tehlikeli oluyor.  O noktada önlemler alınmalı Burada öncelikle bir çevre düzenlemesi yapılmalı, orada da kesin önlemler alınmalıdır.
-Son olarak buradan kamuoyuna mesajınız nedir?
Bölgemizin sorunları, mahallelerimizin sorunları hepimizin sorunlarıdır. Biz bunu böyle görüyoruz. Sorunların çözümü konusunda da önerilerimiz de olmalıdır. Büyükşehir yasasıyla, köyler mahalle oldu. Bizim mahallelerin en büyük sorunu yol… Yol olmazsa, diğer hizmetlerin de bir etkisi kalmaz. Büyükşehir yasasıyla birlikte köy statüsünden mahalle statüsüne dönüşen yerleşim birimleri olarak birtakım sorunlarımız ortaya çıktı. Baştan da söylediğimiz gibi grup yolu, en önemli, öncelikli sorun ancak değerlendirilmeye alınması gereken birtakım faktörler de var. Mahallelerimizde müsait yerler var. Bu yerlerin projelendirilerek değerlendirmeye alınması lazım diye düşünüyoruz.  Bölgemizde çevresel etkenler, bazı değişimleri de beraberinde getiriyor. Bu itibarla bu değişimler zorunlu hale gelirken, bölgede bulunan olanaklarında kullanışlı hale getirilmesine çalışmak lazım. Bölgemizde mevcut olan potansiyelin değerlendirilmesiyle yaşanan değişimler farklı yansımalarıyla, güçlü bir potansiyel olarak ortaya çıkıyor. Bu potansiyeli çok iyi değerlendirmek lazım... Bu potansiyelin değerlendirilebilmesi için de sorunların çözüme kavuşturulması lazım. Çarşamba’nın şehiriçi trafiği ve mahallelerdeki yol meselesi çözüme kavuşturulmalıdır. Bu konuda kalıcı çözümler üretilmelidir. Çarşamba’da güzel çalışmalar yapılıyor ama öncelikli sorunların çözümlenmesi lazım. Bu sorunların çözümü için siyasilerimizden gayret bekliyoruz. Siyasilerimizin, sorunların çözümü için projelerini hayata geçirmeleri lazım. Değişime ayak uyduramayan toplumlar, başarısız olurlar. Sosyal bilimciler ‘Toplumsal değişim kuralları da doğa kurallarıyla aynıdır. Hayat bizi sürekli değişime zorlar’ diyor.  Çarşamba’da yol meselelerinin özellikle de gündeme getirdiğimiz Karamustafalı mahallesindeki yol meselesinin çözüme kavuşturulmasını Çarşamba Belediye Başkanı sayın Halit Doğan’dan bekliyoruz. Sayın Doğan’ın sorunları çözüme kavuşturacağına inanıyoruz.    Röportaj: Serdar OKTAV
                                                                                                                                                                                                                   
                                            
 
 
 
                                 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...