Samsun

Bu altyapı ne zaman yapılacak?

Sokak röportajlarımız devam ederken, Çarşamba’da ekseriyetle yol ve şehiriçi trafik meselesini gündeme getiren vatandaşlar, bu sorunlara bugüne kadar çözüm bulunamadığına işaret ederek ‘Sürekli olarak gündeme getirdiğimiz yol ve trafik meselesi ne zaman çözümlenecek? Yetkililer, altyapı tamamlanmadan yollar yapılmayacak. Altyapı ile birlikte yolları yaparak trafik meselesini çözüme kavuşturacağız diyorlar ama Çarşamba’nın altyapı meselesi ne zaman çözüme kavuşturulacak?” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Bu altyapı ne zaman yapılacak?

24 Şubat 2020 06:42
-A

+A

-Yol meselesi,  trafikte yaşanan sorunlar ile ilgili neler söylemek istersiniz?
Özellikle Çarşamba’da yol meselesi, trafik sorunları sıkça dile getiriliyor. Sürekli bu trafik ve yol sorunlarını gündeme getirmekten bıktık artık. Bu sorunları gündeme getiriyoruz, çözümlenemiyor. Yetkililer, altyapı tamamlanmadan yollar yapılmayacak. Altyapı ile birlikte yolları yaparak trafik meselesini çözüme kavuşturacağız diyorlar ama Çarşamba’nın altyapı meselesi ne zaman çözüme kavuşturulacak? Bu konuda bilgi veren yok.  Bu sorunlar, Çarşamba’da çözüme kavuşturulması gereken öncelikli sorunlar, bunu her zaman söylüyoruz ama sorunlar çözümsüz kalıyor. Çarşamba gelişiyor. Ancak bu gelişimle birlikte, bölgede yaşanan ulaşım sorunlarının, ilçeler arası ve kent içi ulaşımda planlama yapılmasıyla çözümlenebileceği düşünülüyor. Trafik sorunu bölgemizin müzminleşmiş sorunu, bu sorunun çözümü için bazı önlemler alınması gerekiyor. Trafik sorunu öncelikle çözümlenmelidir.
-Bu altyapı ne zaman yapılacak?
Araçların caddelerde sağlı sollu park etmeleri, zaten dar olan yolu daha da daraltıyor. Yollar adeta otopark gibi… Trafik meselesinin çözümlenmesi için yaptırım uygulanmalıdır.
Araçlar, yollar, kaldırımlar sürekli olarak denetlenmelidir.
 ‘Öğrenciler için tehlikeli oluyor’             
-Bu meselelerin çözümü için sizce ne yapılmalıdır?
Çarşamba'da şehir içi trafiğinin yoğun olduğu Ali Fuat Başgil Köprüsü'nün doğu ve batı yakasında köprü girişlerindeki kavşaklarda sinyalizasyon sistemi olmayışı tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Buralarda trafik sıkışıklığı meydana geliyor. Yine tarihi köprünün doğu ve batı yakasında köprüye girişte kavşaklarda sinyalizasyon gerekiyor. Trafik yoğunluğunun olduğu bu bölümlerde tehlike kol geziyor. Özellikle Çarşamba Kaymakamlık binası ile Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası binası arasında yayalar, karşıdan karşıya geçişlerinde çok zorlanıyorlar. Kaymakamlık binası ile Ticaret ve Sanayi Odası binası arasında bir üst geçit yada altgeçit yapılmalı… Terme Caddesi’nde Kaymakamlık binası ile Ziraat Bankası’nın bulunduğu alanda ve Hüsnübey caddesinde Mustafa Kemal Ortaokulu ile Halk Eğitim Merkezi’ne kadar olan alanda, yol kenarlarına park eden araçlar nedeniyle ve kaldırım işgalleri dolayısı ile trafik sorunu yaşanıyor. Dar olan bu caddelerde araçların yol kenarlarına sağlı sollu park etmeleri ile yol kapanıyor ve orada bulunan esnaf zor durumda kalıyor. Buna da tepki gösteren vatandaşlar, caddelerin kontrol altında tutulmasını istiyorlar. Çarşamba’nın bir çok yerinde bulunan kavşaklarda olduğu gibi; Zübeydehanım meydanı, Atatürk ilk ve Ortaokulu önünde ve yeni şehir içi geçiş köprüsü girişinde bulunan kavşak, tehlikelere davetiye çıkartırken, korkulu anlara sahne oluyor. Kavşakta sinyalizasyon sistemi ve uyarıcı levhaların bulunmaması, ayrıca okul önü olduğundan servis araçlarının da okul önünde yoğunluk oluşturmasıyla, kontrolsüz yolda trafik kilitleniyor. Okula gitmekte olan öğrenciler ve oradan geçen vatandaşlar için tehlikeli oluyor. Çarşamba’nın bir çok yerinde bulunan kavşaklarda bu sorunlar yaşanıyor.
 Zübeydehanım meydanı-Emirgan parkı ve postane ile Atatürk ilk ve Ortaokulu önünde bulunan kavşak ve yeni şehir içi geçiş köprüsüne girişteki kavşaklarda trafik sıkışıklığı yaşanıyor. Okula giden öğrenciler, bu noktalardan geçerken zorlanıyorlar, tehlikeli anlar yaşıyorlar. Buradaki kavşaklara sinyalizasyon sistemi kurulmalı ve uyarıcı levhalarla donatılmalıdır. Ayrıca, okul önünde yoğunluk oluşturan araçlar ile servis araçlarının, trafiği engellememeleri için önlemler alınmalıdır.
Çarşamba’da trafik yoğunluğu yaşanan yerlerde biri de Çarşamba Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu binasının ve itfaiyenin çıkış noktasında bulunan kontrolsüz yol… Bu noktada karşıdan karşıya geçişler çok tehlikeli oluyor. Oraya bir döner kavşak ve sinyalizasyon sistemi ya da üst geçit yapılmalı…
 Orada oluşan yoğunluk ve yayaların karşıdan karşıya geçişlerinde tehlikeli oluyor.  O noktada önlemler alınmalıdır.
‘Tarihi köprüde, bisikletliler tehlike oluşturuyor’       
- Yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmeleriniz  nelerdir?
Büyükşehir yasasıyla köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerleşim yerlerinde sorunlar var.  Bu mahallelerin ortak sorunu yol, grup yolu ile bölünmüş yollardır.
 Yollar çok bozuk olmasına rağmen grup yolları yapılmıyor. Grup yolunun yapılmaması, ulaşımı zorlaştırıyor.
Ayrıca;  Sadece yayalara açık olan Çarşamba Yeşilırmak tarihi köprüsünde bisikletliler için köprünün ortasından bisiklet yolu verilmesi çok yanlış. Yayalar burada zor durumda bırakılıyor. Bisiklet yolu, köprünün kenarından dar bir alanda verilebilir. Köprüde bisikletlilerin hızlı bir şekilde yayaların arasına girmesi kazalara meydan verirken, korkutuyor. Şimdi de köprünün ortasında çizgilerle bisiklet yolu belirlendi. Böyle bir durum da tehlikenin boyutu artıyor. Bisikletliler, zabıta kontrolünde bisikletlerine binmeden bisikletlerini ellerinde götürerek, köprüden geçmelidirler. 5-6 yıl önce bisikletliler, zabıta kontrolünde köprüden geçiyorlardı sonra bu uygulamadan neden vazgeçildi? Tarihi köprüde bisikletliler tehlike oluşturuyorlar, buna müsaade edilmemeli ve bisikletlilerin köprüden geçişleri zabıtaca denetlenmelidir.
Çarşamba’da 146 mahalle var. Mahallelerin çok sayıda sorunu var ama öncelikler belli. Sorunlarımız çözümlenemeyince, daha başka sorunlarda ortaya çıkıyor. Sorunlar büyüyor. Yolların bozuk olması, grup yolunun yapılmaması gibi işler mahalle sakinlerini rahatsız ediyor, mağdur ediyor. Sorunlar büyüyünce hizmetler de engellenmiş oluyor.
Sorunların çözümü konusunda, yetkililerin daha duyarlı davranmasını bekliyoruz.  Özellikle köy iken yeni mahalle olan mahallelerde, öncelikle bu yol sorunun çözüme kavuşturulması gerekir.
Mahallelerimizin en büyük sorunu yol olduğuna göre; Bu sorunun bölgenin ulaşımını da nasıl etkilediğini görüyoruz. Yapılan çalışmalar, sorunun kökten çözümünü sağlayamıyor.  Plan-proje olmayınca, yeni sorunlar ortaya çıkıyor. Bölgemizin, mahallelerimizin sorunları hepimizin sorunlarıdır.  Büyükşehir yasasıyla, köyler mahalle oldu. Bizim mahallelerin en büyük sorunu yol… Büyükşehir yasasıyla birlikte köy statüsünden mahalle statüsüne dönüşen yerleşim birimleri olarak birtakım sorunlarımız ortaya çıktı.
‘Yetkililerden, bu konuda çözüm bekliyoruz’
-Son olarak buradan kamuoyuna mesajlarınız nelerdir?                 
Çarşamba’da ve Samsun’da, özellikle kenar mahallelerde şehiriçi trafiği ve mahallelerdeki yol meselesi çözüme kavuşturulmalıdır. Bu konuda kalıcı çözümler üretilmelidir.
Özellikle; Trafik yoğunluğunun olduğu Zübeydehanım Meydanı, Atatürk ilk ve Ortaokulu önünde ve yeni şehir içi geçiş köprüsü girişinde bulunan kavşakta sinyalizasyon sistemi ve uyarıcı levhaların bulunmaması, ayrıca okul önü olduğundan servis araçlarının da okul önünde yoğunluk oluşturmasıyla, kontrolsüz yolda trafik kilitleniyor. Okula gitmekte olan öğrenciler ve oradan geçen vatandaşlar için tehlikeli oluyor. Kavşaklara sinyalizayon sistemi kurulmalı ve uyarıcı levhalarla donatılmalıdır. Ayrıca, okul önünde yoğunluk oluşturan araçlar ile servis araçlarının, trafiği engellememeleri için önlemler alınmalıdır. Kaymakamlık binası ile Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası binası arasında, Terme Caddesi’nde Kaymakamlık binası ile Ziraat Bankası’nın bulunduğu alanda ve Hüsnübey caddesinde Mustafa Kemal Ortaokulu ile Halk Eğitim Merkezi’ne kadar olan alanda, Çarşamba Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu binasının ve itfaiyenin çıkış noktasında bulunan kontrolsüz yolda yaşanan trafik sorununun çözümü için önlemler alınmalıdır. Çarşamba’nın en işlek caddeleri, güzergahları olan o yerlerde sıkı önlemler alınmalıdır.  Çarşamba’nın en büyük meydanı olan Zübeydehanım Meydanı ile devamında-eski samsun yolu ve Değirmenbaşı Caddesi girişinde, eczane önünde ve fırınların önlerinde araçların park etmesine müsaade edilmemelidir. Buralarda park eden araçlar, zaten dar olan yolu iyice tıkamaktadırlar. Bu önemli sorunlar çözüme kavuşturulmalıdır.
Yetkililerden bu konuda çözüm bekliyoruz.   Röportaj: Serdar OKTAV
                                                                                           
 
 
 
 
 
                         
                          
 
                      
 
                       
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU