Ekonomi

Bu şartlarda üretim yaptıramazsınız!

Ayçiçeği fiyatlarında yaşanan fiyat düşüşü TBMM Başkanlığına taşındı

Bu şartlarda üretim yaptıramazsınız!

10 Ekim 2019 06:44
-A

+A

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek verdiği soru önergesinde; Ülkemizde, Ayçiçeği üreticileri büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar, üretimde kullanılan girdiler; Mazot, ilaç ve tohum fiyatları bir önceki yıla göre katlanarak artmasına rağmen, Ayçiçeği fiyatlarının geçen yılın fiyatlarının altına düşmesi üreticilerimizi sıkıntıya sokmuştur. Çiftçilerimiz, borçlanarak ekimini yapmış oldukları ayçiçeği fiyatlarının aşırı düşmesi sonucu; borçlarını ödemeleri imkânsız hale gelmiştir. Üretici borcunu yine borçla kapatmanın yollarını aramak zorunda bırakılmıştır.
Zeybek; Tarım ve Orman Bakanından Ayçiçeği fiyatlarının düşüş nedenleri, çiftçilerin sorunlarının nasıl çözüleceği, zararların nasıl karşılanacağı sorularıyla birlikte; vergilerden muaf ithalatın kimlere yaradığını, ülkemizde hasat dönemi öncesinde ithalat yapmanın yerli üreticimizin zararına olmuştur. İthalat yolu ile yabancı ülkelerin üreticilerine destek olunmaktadır. Ülkemize vergisiz ithalat yolu ile kaç bin ton ayçiçeği getirilmiştir?
GiRDi FiYATLARI HIZLA ARTARKEN, ÜRÜN FiYATLARI DÜŞÜŞTE!
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Ayçiçeği üreticilerinin zararları nasıl karşılanacak? Girdi fiyatlarının hızla artmasına rağmen, hasılatı yapılan Ayçiçeği ürününün geçen yılın fiyatlarının çok altında kalması sebebiyle üreticilerimiz emeklerinin karşılığını alamadıkları gibi borçlarını da ödeyemez duruma düşürülmüştür. Üreticilerin sürekli zarar etmesi sonucu, gelecek yıllarda bu şartlarda üretim yapmalarının imkânı kalmamıştır. Tarım ve Orman Bakanlığı, üreticilerin sorunlarını çözüme kavuşturmalıdır. Girdi fiyatlarının aşırı artışları karşısında, üreticilere gerekli destekler verilmelidir. Tarım ve Orman Bakanlığı, gelecek yıllarda üreticilere üretim yaptırmanın yollarını aramalıdır. Haber Merkezi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU