Büyüme hikayemiz AR-GE ile yazılacak

Türkiye 28 Ocak 2021 08:00
Videoyu Aç   Büyüme hikayemiz AR-GE ile yazılacak
A
a

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda konuşan AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, "Türkiye’nin yeni büyüme hikayesi, Ar-Ge ve teknolojinin önderliğinde yüksek katma değerli üretimle yazılacaktır" dedi.

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi ile ilgili konuştu. Türkiye'yi Teknolojik üretimde, Ar-Ge’de daha ileriye taşımakta kararlı olduklarını belirten AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, konuşmasında, "Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi hakkında söz almış bulunmaktayım. Kanun Teklifinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Bilgi Teknolojileri Kurumu olmak üzere 3 kurumun koordinasyonunda yürütülen çalışma yer almaktadır. Yürürlük ve yürütme dahil 25 maddeden oluşmaktadır. Emek yoğun ekonomiden, bilgi ve teknoloji yoğun ekonomiye geçişin en önemli parametrelerinden biri de Teknoloji Geliştirme Bölgeleridir. Kısaca Teknoparklardır" dedi.
140 BİN ÇALIŞAN VAR
Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin 4681 sayılı kanunla yasal zemine kavuşturulduğunu belirten Köktaş, "2008 yılında 5746 sayılı“Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında” Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte Ar-Ge ve yenilik ekosistemlerinin gelişmesine büyük katkı sağlayan Ar-Ge Merkezlerinin belgelendirilmesi resmiyet kazanmıştır. 2016 yılında yayımlanan Ar-Ge Reform Paketi ile Tasarım merkezlerinin de Ar-Ge merkezleri gibi desteklenmesinin önü açılmıştır. 5746 sayılı Kanunun adı“Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun” olarak değiştirilmiş ve Kanun 1 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu kanun değişiklikleri ile birlikte Teknoloji, Ar-Ge ve Tasarım faaliyetlerinde hatırı sayılır yol alınmıştır.
Buna göre; 2001 yılından itibaren 87 tane Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulmuş olup, bunlardan 72 tanesi faal iken diğerleri yapılaşmalarını tamamlama aşamasındadır. Bugün itibariyle Teknoparklarda Ar-Ge çalışması yürüten firma sayısı 6 bin 335’e, faaliyet gösteren Ar-Ge Merkezi sayısı bin 243’e, faaliyette olan Tasarım merkezi sayısı 363’e ulaşmıştır. Teknopark ve Ar-Ge Merkezlerinde istihdam edilen personel sayısı toplam 140 bin 239’a ulaşmıştır" diye konuştu.
MİLLİ İMKANLARLA ÜRETİM
Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ve 5746 Sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile oluşturulan yapıların birbirini tamamlayan bir ekosistem oluşturduğunu ifade eden Köktaş, "Bu sayede Teknopark ve Ar-Ge çalışmalarıürünleri olarak sayabileceğimiz birçok ürün ortaya çıkmıştır. Şöyle ki; Covid-19 ile birlikte tüm dünyanın peşine düştüğü yoğun bakım solunum cihazı, ülkemizin sistem tasarımı yerli, prototipi geliştirilen ilk ve tek MR görüntüleme sisteminin, yerli ve yenilikçi MR görüntüleme çalışmaları yürütülmekte, yine bir Ar-Ge merkezi ürünü olan, ülkemizin ilk elektrikli, akıllı ve sıfır emisyonlu ekskavatörü, sanayi Bakanlığımızca desteklenen Ar-Ge merkezince, köstebek adı verilen tünel açma makinası, yine Bakanlığımızca desteklenen Ar-Ge merkezlerinden birinde yaklaşık 300 Türk mühendis tarafından geliştirilen yenilikçi teknolojisi ile yüzde 7 ile yüzde 10 oranları arasında yakıt tasarrufu sağlayan yeni nesil kamyon motoru, yine yerli ve milli imkanlarla üretilen İHA’larımız, her türlü arazide hareket edebilen tekerlekli, zırhlı muharebe araçlarımız, temel eğitim uçağımız HÜRKUŞ, jet eğitim ve hafif taarruz uçağımız HÜRJET, büyük ses altı rüzgâr tüneli, yerli ve mili imkanlarla üretilen ve ilk teslimatı yapılan helikopter motorumuz en önemli örnekler arasındadır" şeklinde konuştu.
KANUN TEKLİFİ NELERİ HEDEFLİYOR?
Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi ile neler hedeflendİğini de anlatan Köktaş, "Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulmasına karar verilen değerlendirme kurulunda teknoloji konusunda faaliyet gösteren yetkin kurum, kuruluş sayısı arttırılmakta, teklif ile; ülkemizde Ar-Ge yenilik ekosisteminin önemli aktörlerinden olan Teknoloji Geliştirme Bölgesi yönetici şirketlerinin, bünyelerinde yer alan kuluçka merkezlerini Bakanlıkça belirlenecek şartlar çerçevesinde bölge dışında da açabilmelerine imkân tanımakta ve bu şartlar çerçevesinde girişimcilerin destek, teşvik ve muafiyetlerden yararlandırılması amaçlanmaktadır. Girişimcilerin desteklenmesinin yanı sıra ilgili idareden alınması gereken iş yeri açma ve çalışma ruhsatının da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıİl müdürlüklerince verilmesi ile girişimcilere önemli ölçüde kolaylık getirilmektedir. Ekosistemin en önemli etkenlerinden biri olan sermaye fonlarının özel sektörün ayıracağı kaynaklarla kurulması ve güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Teklif ile; verilen desteklerin yanı sıra Ar-Ge binası, atölye ve buralarda yer alacak ekipmanlara yönelik desteklerde verilebilecektir. Yüksek katma değerli Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri ile bunlardan doğan çıktının artırılması kapsamında, Bakanlıkça belirlenen şartları taşıyan doktora öğrencisi Ar-Ge personeli istihdam eden girişimcilerin desteklenmesi hedeflenmektedir" ifadelerini kullandı.
KÜRESEL RİSKLERE KARŞI SİGORTAMIZ
Teklif ile; gerçekleşecek olan destekler, teşvik ve muafiyetlerin süresinin uzatılarak üreten, istihdam oluşturan, yüksek katma değerli ürünlerin payının artırılması, Ar-Ge ve yüksek teknoloji yatırımlarına büyük destekler vererek teknoloji tüketen değil, teknoloji üreten bir ülke olunmasının hedeflendiğini de dile getiren Köktaş, şunları söyledi: "İş yapma maliyetlerinin düşmesi, zaman tasarrufu, risklerin ve belirsizliklerin azalması ile piyasalardaki rekabetin artması, işletmelerin davranış biçimlerinin değişmesi, Türkiye’deki iş yapma kolaylığının sağlanması amaçlanmıştır. Teklif kapsamında imza sirkülerinin kamu kurumları tarafından talep edilmemesi ve bunun yerine MERSİS kayıtlarının esas alınması, taşınır rehni uygulamasının finansmana erişimde daha etkin bir araç olarak kullanılması, elektronik ortamda şirket kuruluşuna ilişkin mevzuat altyapısının oluşturulması amaçlanmaktadır. Diğer taraftan Teklifle; 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununda değişiklikler yapılmaktadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, Hükümetlerimiz teknoloji, Ar-Ge ve tasarım merkezlerine önem vererek, teknolojide atacağımız milli adımların, küresel risklere ve dış odaklara karşı sigortamız olduğunu çok iyi bilmektedir. Türkiye’nin yeni büyüme hikayesi, Ar-Ge ve teknolojinin önderliğinde yüksek katma değerli üretimle yazılacaktır. Bu hikâyede başrolü; siyasi istikrar, güçlü hükümet, yenilikçi özel sektör ve nitelikli beşerî sermaye paylaşacaktır." Haber Merkezi
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER