Samsun

Çarşamba Arıcılık Kursu Sertifika dağıtım töreni

Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çarşamba Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Arıcılık Kursu’nu başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikaları, Çarşamba Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda 12.02.2020 Çarşamba günü törenle verildi

Çarşamba Arıcılık Kursu Sertifika dağıtım töreni

14 Şubat 2020 06:46
-A

+A

Sertifika törenine; Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü Osman Akman ve Çarşamba Halk Eğitim Merkezi Müdürü Enver Şahin’in yanısıra Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Çarşamba İlçe Emniyet Müdürü Turgay Beğen, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, çeşitli kurum- kuruluşların müdürleri ile kursiyerler katıldı.
Törende ilk olarak söz alan Çarşamba Halk Eğitim Merkezi Müdürü Enver Şahin, Halk Eğitim Merkezi olarak hayatın her alanında olduğu gibi tarımda da istihdama yönelik kurslar açtıklarını belirterek: “Ocak ayında Arıcılıkla ilgili Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle işbirliği içerisinde 2 kurs açtık. Bu kurslarımıza kayıt yaptıran kursiyerlerimizden 84’ü başarılı olarak sertifika almaya hak kazandı. Ben tüm kursiyerlerimize bundan sonra yapacakları çalışmalarda başarılar diliyorum” dedi.
Ardından söz alan Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü Osman Akman ise şunları söyledi: “Arıcılık kursu bizim hayata geçirmek istediğimiz bir projenin ilk adımı olup bu proje ile Çarşamba’da üretilen Kestane Balını markalaştırarak önce ülkemize ardından tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz. Bu kursumuzda bizlere destek olan Çarşamba Kaymakamlığımız ve Belediyemize, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, Çarşamba Ziraat Odamız ve Arıcılık Birliğimize,kurs boyunca işbirliği yaptığımız Halk Eğitim Müdürlüğümüze teşekkürlerimi bildiriyorum.”
Arıcılığın gelişmesi için ellerinden geleni yapacaklarını dile getiren Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam da konuşmasında: “Çarşamba İlçe Müdürlüğümüz, İlçe Halk Eğitim Merkezi ile güzel bir işbirliği sergileyerek kursu açtı. Bildiğimiz gibi bal hem üretimi ve hem de tüketimi anlamında ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Öyle ki Ülkemiz, bal üretiminde dünyada ikinci konumdadır. Dünyada üretilen balın % 6.85’i Ülkemizde üretilmesine rağmen, Dünya Pazarındaki payımız sadece % 1.1’dir. Dolayısıyla daha çok kaliteli balı üretip Dünya pazarındaki payımızı artırmamız gerekmektedir. Halen Ülkemizde 8 milyon koloni arı mevcudumuzla 115 bin ton bal üretimimiz vardır. İlimizde ise toplam 86.500 arı kovanımız mevcut olup 900 ile 1000 ton arasında bal üretimimiz bulunmaktadır. Arıcılığı daha da geliştirmek adına Bakanlığımız bu konudaki desteklerini her geçen sene artırırken İl Müdürlüğü olarak bizler de üzerimize düşen ve elimizden gelen her yardımı yapmaya hazırız” dedi.
Konuşmaların ardından, kursu başarı ile bitirerek sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere protokol üyeleri eliyle sertifikaları verildi.  Berna ALTINOVA
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU