Samsun

Çarşamba’da yaşatılan gelenek: Paşa Değirmeni

Çarşamba’da yüzyıllardır yaşatılan gelenek olan ‘Paşa Değirmeni’, eskiyi yaşatmak için Çarşamba Belediyesi’nce restore edilerek, cafe, çay ve dinlenme bahçesi olarak işletmeye açıldı

Çarşamba’da yaşatılan gelenek: Paşa Değirmeni

17 Haziran 2020 06:02
-A

+A

Yüzyıllardır Çarşamba’da yaşatılan gelenek ‘Paşa Değirmeni’ eskiyi yaşatmak için Çarşamba Belediyesi’nce restore edilerek işletmeye açıldı. Çarşambalıların ve Çarşamba’ya gezi için gelen vatandaşların yoğun ilgisini çeken, turistik ‘Paşa Değirmeni’nin ilginç geçmişi, Çarşamba Belediyesi’nin hazırladığı panoda şöyle anlatılıyor: “Paşa Değirmeni’ Osmanlı İmparatorluğu döneminde Çarşamba’da  Sadaret Kaymakamı Tayyar Mahmut Paşa tarafından, miladi 1800’lü yılların başında Abdal Irmağı’ndan Yeşilırmak’a bir kanal açtırılmış ve bu kanalın Yeşilırmak’ın eski yatağına düştüğü yere yedi gözlü su değirmeni inşaa ettirilmiştir. Bu nedenle ‘Paşa Değirmeni’ olarak bilinir. Geliri Rahtıvan Camii’nin giderlerine vakfedilmiştir. Tayyar Mahmut Paşa, Padişah 2. Mahmut tarafından asi ilan edilip, Sadaret Kaymakamlığı’ndan uzaklaştırılıp idam edilince, mal varlığına el konulmuştur. Bu nedenle ‘Paşa Değirmeni’ nin mülkiyeti devlete geçmiş, işletmesi Trabzonlu Hayriye tüccarlarından Mahmut Efendi’ye verilmiştir. Mahmut Efendi’den  sonra da, bir süre  eşi tarafından işletilmiştir. Daha sonraki yıllarda Batumdan göç eden Alişanzadelerden Haşim Alişan tarafından uzun yıllar işletildiği için ‘Haşim Efendi’nin Değirmeni ’ olarak da anılmaya başlamıştır. Değirmenin su oluklarının olduğu yerdeki Kavlağan (Çınar) ağacının altında ‘Arap Dede’ denilen bir Allah dostunun mezarının bulunduğuna inanılır. Bu nedenle ziyaret yeridir. Çarşambalılar, her yıl 6 Mayısta ‘Hıdırellez Şenlikleri’ için Değirmenbaşı’na akın eder. Değirmene akan yedi su oluğundan atlar ve başlarından yukarı su atarak ilkbaharın gelişini kutlarlar. Zamana yenik düşen yedi gözlü ‘Paşa Değirmeni’nin işlevi kalmadığından dolayı yıkılmıştır”
Vatandaşların uğrak yeri
Eskiyi yaşatmak için Çarşamba Belediyesi’nce ‘Değirmenbaşı Cafe’ olarak  ihdas edilerek işletmeye açılan  ‘Paşa Değirmeni’Çarşamba Belediyesi’nce güncellenerek restore edilip; Cafe, çay ve dinlenme bahçesi olarak vatandaşlara hizmet vermekte, böylece bu gelenek yaşatılmaktadır. 
Vatandaşların yoğun ilgisine mazhar olan ‘Paşa Değirmeni’ burada verilen hizmetlerden dolayı büyük beğeni kazanırken, Değirmenbaşı vatandaşların uğrak yeri olmaktadır.     
Serdar OKTAV
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU