Ekonomi

Çarşamba ovası, çok ürün yelpazesine sahip olan bir ova

Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü Osman Akman, tarımsal çalışmalarla ilgili olarak röportaj yaptık. Akman, tarımsal alanda yapılan çalışmaları değerlendirerek, projeleri ve destekleri anlattı

Çarşamba ovası, çok ürün yelpazesine sahip olan bir ova

18 Mart 2019 09:27
-A

+A

-Çarşamba Ovası’nda öncelikle gündemde olan tarımsal çalışmalar nelerdir?
Öncelikle belirtmek istiyorum ki; Son günlerde çok sık gündeme gelen kenevir ekimine müsaade edilen iller arasında Samsun’da var. Kenevir üretimi ve kullanım alanları ile ilgili çiftçilere eğitim verdik. Samsun’un tüm ilçeleri içerisinde Çarşamba ilçesinde de denetimle kenevir ekimi yapılacak. Bize vatandaşlar soruyor’ Devlet kenevir alımını yapacak mı?’ diye. Böyle bir alım durumu yok, ilerleyen dönemlerde devletimiz bunu gerçekleştirebilir. Kenevir ekimi, tohum almak amacıyla yapılacak. Kenevirin faydaları çok. Tohum, sap için kenevir ekimine izin verilmektedir. Kenevir tohumu ile ilgili olarak çiftçimize herhangi bir desteğimiz de yok, üretici kendi tohumunu kendisi bulması gerekmektedir. Kenevir ekimi için kaymakamlığa müracaat edilecek ve müracaatlar ilçe müdürlüğümüze havale edilerek, nihai kararı yine kaymakamlık verecektir” dedi. Sayın Valimizin de bahsettiği gibi, kenevirin sanayisi kurulacak. Ayrıca, bireysel sulama desteklemeleri ve buzağı desteklemeleri ile ilgili açıklamalar yapan müdür Akman, desteklemelerden üreticilerin haberleri olduğunu, bu desteklemeler için 1 Mart 2019 tarihinden itibaren İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerektiğini vurgulayarak “Buzağı desteklemelerinden faydalanmak için, 3 aşıyı yıl içerisinde (Şap, brucella ve çiçek aşısı)  hayvanlarına yaptırmaları gerekiyor. Bunların birisi yapılmazsa desteklemelerden faydalanamayacaklardır. Üreticilerimiz, bu önemli hususlara dikkat etmelidirler.
Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmak gerekiyor
-Kırsal kalkınma desteklemeleri ve hayvancılık desteklerinden çiftçilerimiz nasıl yararlanıyorlar?
Hayvancılıkta, çiftçilerimize çeşitli destekler veriliyor. Suni tohumlama dışında doğan buzağı başına ödenen 350 TL desteği, 550 TL’ye çıkarıyoruz. 2019 yılı için Mera Hayvancılığı Yetiştirici Bölgesi’nde olan Samsun'umuzu da kapsayan illerde suni tohumlamadan doğan buzağılara, buzağı başına ödenen 500 TL desteği, 700 TL’ye çıkarıyoruz. Kırsal Kalkınma Desteklemeleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2017/48) 07 Aralık 2017 tarihli 30263 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 2019 yılı içinde aynı tebliğ hükümleri geçerli sayılacaktır.
Program;
a) Tarla içi damla sulama sistemi kurulması,
b) Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,
c) Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması,
ç) Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması,
d) Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması,
e) Tamburlu sulama sistemi kurulması,
f) Güneş enerjili sulama sistemi kurulması, olmak üzere 7 adet yatırım konusunu kapsıyor.
Yukarıda belirtilen yatırım konularında başvuru yapabilmek için Bakanlık tarafından oluşturulan güncel Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmak gerekiyor. Bu Tebliğ kapsamında kabul edilen başvurularda, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç %50’sine hibe yoluyla destek verilir. Hibeye esas mal alım tutarı 1.000.000.-TL’yi geçemez. Mal alım bedellerinin, bu miktarı aşması durumunda, aşan kısım yatırımcı tarafından ayni katkı olarak karşılanıyor.
-Çarşamba Ovası’nda tarımsal çalışmalar ve zirai mücadele çalışmaları konusunda değerlendirmeleriniz nelerdir?
Öncelikle çiftçilerimiz, zirai mücadelede dikkatli olmaları gerekiyor. Çarşamba ovası, çok ürün yelpazesine sahip olan bir ova, bu husus da üreticilerimiz dikkat etmeli. İlçemizde başta fındık olmak üzere, yazlık sebze ve meyve gurubu yetiştirilmektedir. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan ‘Tarım şöleni’ diye adlandırdığımız, ürünlerin toprakla buluşmasında hastalık ve zararlıları konusunda üreticilerimizin dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz. Burada altını çizerek söylüyorum, dikkat edilmesi gereken husus; Çiftçilerimizin kullandıkları zirai mücadele ilaçlarını, ilçe müdürlüğümüze gelerek reçete yazdırmak suretiyle zirai ilaç bayilerinden temin etmeleri çok önemlidir. Pestijit uygulamasında olabilecek olumsuzluklarda mağdur olmamaları için buna dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu anlamda bir vebal söz konusudur. Bu hassasiyeti göz önüne alarak, çiftçilerimize; Zirai mücadele konusunda ilçe müdürlüğümüze gelerek ilaç reçetelerini yazdırarak zirai ilaç bayilerinden teminini tavsiye ediyoruz. Çiftçilerimizin bu konuda dikkatli olmaları gerekiyor. Bu minvalde çiftçilerimize; Bakanlığımız bütçeli ‘Çayır, mera ve yem bitkileri ekilişini geliştirme projesi’ kapsamında, 19Mayıs 1919' un 100.yılı kutlama etkinlikleri çerçevesinde silajlık mısır tohumu dağıtımı yapıldı. Ve yine bu kapsamda; TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu) IPARD 2 programı beşinci başvuru çağrı ilanı hibe desteklemeleri de Çarşamba çiftçisine tanıtıldı. Hibe desteklemesi, tarımsal alanda mutlaka değerlendirmelidir” dedi. Konuşmaların ardından TKDK il Koordinatörü tarafından programın detayları hakkında sunu yapıldı. Bununla birlikte ‘İyi tarım projesi’ hakkında; İlçe sağlık müdürlüğü tarafından görevlendirilen uzman hekim tarafından ‘İlkyardım ve hijyen’ eğitimi ve iş güvenliği ve sağlığı eğitimi veriliyor. Bu minvalde ayrıca çiftçilerimiz; Bakanlığımızın düşük faizli tarımsal kredilerinden faydalandırılmak üzere,  seracılık kredisinin detayları yönünden bilgilendiriliyor.
Bu avantaj, çok iyi değerlendirilmeli
-Çarşamba Ovası’nda meyve üretimi konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
Çarşamba Ovası’nda bulunan meyve bahçelerinde budama çalışmaları zamanında yapılıyor. Önümüzdeki yıl daha verimli ürün alabilmek için meyve ağaçlarında budama yapılması gerektiğinden çiftçilerimiz şeftali ve kivi bahçelerinde budamaya başlamışlardır. Meyve bahçelerinin verimlerini artırmak için düzgün budama şart. Aynı zamanda hastalıklı dalların da uzaklaştırılması önemlidir. Bu arada bizi sofralarına ortak eden çiftçilerimize de teşekkür ederiz. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile çiftçimiz bir bütün ve aile gibidir. Bu ailenin emeğinin karşılığını alması için iki taraflı da ciddi çalışıyoruz.
-Gıda ile ilgili çalışmalarınız ve gıdada güvenilirlik konusunda değerlendirmeleriniz nelerdir?
Gıda konusunda çalışmalarımız çok yönlü devam ediyor. Bu konuda, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesinde görevli gıda kontrol görevlileri ve İlçe Müdürlüğümüz gıda kontrol görevlileri tarafından ilçemizde İlkokulu öğrencilerine güvenilir gıda eğitimi verildi.
Öğrencilere güvenilir gıda, sağlıklı beslenme, kişisel temizlik, tüketilen ürünlerin etiket bilgileri ve Alo Gıda 174 şikayet hattının nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bilgiler verilip her bireyin aynı zamanda birer denetçi olduğu, alış veriş yaparken sakıncalı gördükleri gıdaları 174 Alo Gıda Hattını arayarak bildirebilecekleri ve en iyi denetçinin bilinçli olan tüketici olduğu anlatıldı. Gıda konusunda bilinçlendirme küçük yaşta yapılmalı ki; Bir sonraki nesile doğru bir şekilde aktarılsın. Okul çağındaki çocuklarımızın doğru bilgilendirilmesi çok önemlidir. Okullarımızda gıda konulu eğitimlerimiz devam edecektir.
-Buradan kamuoyuna mesajınız nedir?
Çarşamba Ovası’nda tarımsal çalışmalar devam ediyor. Çiftçilerimiz, üretimde bakanlığımızca desteklenmektedirler. Tarımsal projelerimizi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Tarımsal alanda çiftçilerimize her zaman yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çiftçilerimiz, tarım alanında yapılan çalışmaları takip ederek, bilgi sahibi olmalı, tarıma katkı vermelidirler. Çarşamba ovası, çok ürün yelpazesine sahip olan bir ova. Bu avantaj, çok iyi değerlendirilmelidir.

Kaynak : Serdar OKTAV

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...