Samsun

Çerkesler birlik ve beraberlik mesajı verdiler

Samsun Çerkes Derneği tarafından düzenlenen gecede yeni sezonun açılışını "Geleneksel Haluj Gecesi" ile gerçekleştirdi.

Çerkesler birlik ve beraberlik mesajı verdiler

2 Ekim 2018 15:22
-A

+A

Geleneksel Haluj Gecesine Samsun Çerkes Derneği’nin eski Yönetim Kurulu Başkanlarından Eyüp Baloğlu, Servet Yıldız, Şahin Konuş, Samsun ve ilçelerinde gelen davetliler katıldı.
ÇERKESLER OLARAK BiZ BiR BUTTUNUZ
Samsun Çerkes Derneği tarafından Atakum Belediyesi Eğlence Merkezi'nde gerçekleştirilen gecenin, açılış konuşmasını yapan Samsun Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Rahşan Erdoğan Yılmaz,"Yeni sezonun açılışını Geleneksel Haluj Gecesi ile yapmış bulunmaktayız. Bu gecede aynı zamanda 30 Eylül Abhazya'nın Zafer Bayramı'nı ve 5 Ekim Adigey Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Bu arada Çerkeş Derneği olarak büyük bir aileyiz  ”dedi
TOLUMUN iÇiNDE YERiNi ALIYORLAR
Atakum İlçe Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ve Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı'nın da katıldığı gecede birlik ve beraberliğin ülke için ne kadar önemli olduğuna dikkat çeken Kaymakam Nazlı, “Çerkeşlerin, ülkenin birlik ve bütünlüğü içerisinde önemli renklerden biri olduğunu biliyorum ve bu nenle Türkiye Cumhuriyeti'nin bu birlik bütünlük içerisinde toplumların kültürel değerlerini koruma ve geliştirmeleri ve sivil toplum örgütlenmelerinin desteklenmesi yönünde çalışmaları ne denli önemsemekteyiz” diye konuştu.
BiRLiKTELiĞiMiZ DEVAM EDECEK
Daha sonra söz alan Kafkas Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Bahattin Çalışkan da, Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, “Çerkes toplumunun kültür yuvaları olan derneklerden uzak kalmaması gerekiyor” dedi.
GELENEKSEL OYLULARINI OYNADILAR 
Samsun Çerkes Derneği'nin son bir yıllık faaliyetleri ile Abhazya Cumhuriyeti Zafer Bayramı Ayayra ve Adıgey Cumhuriyeti kuruluş yıldönümü kutlamalarını konu alan sinevizyon gösteriminin ardından,  Çerkes böreği Haluj ikramı ile birlikte, Samsun Çerkes Derneği Ceguako Müzik Topluluğu ve dernek korosu ile Şıble Halk Dansları ekibi oyuncularının sahne aldığı gece, dans yarışması ve mahalli düğün ile devam etti. Gecede özellikle Samsun yöresinin değerli pşınavoları (mızıka üstadı). Yaşar Dağ ve Mustafa Ünal'ın dinletileri büyük beğeni topladı.

Kaynak : Köksal ÖNER

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...