Samsun

Çocuk Korosu, Gençlik Korosu olarak devam etsin

Samsun Devlet Opera ve Balesi Bünyesinde dört yıldır müzik çalışmalarını devam ettiren ve yine Samsun Devlet Opera ve Balesi Kapsamında çok sayıda temsile katılan çocuklar, Samsun Devlet Opera ve Balesi Gençlik Korosu kapsamında çalışmalarına devam etmek istemesine rağmen 4 yıl sonunda çocuk korosundan mezun edilmektedir.

Çocuk Korosu, Gençlik Korosu olarak devam etsin

16 Kasım 2019 06:45
-A

+A

Samsun Devlet Opera ve Balesi bünyesinde Gençlik Korosu Kurulması talebi, yönetmeliklerde bu konuda bir düzenleme olmadığı gerekçesiyle yetkililerce gerçekleştirilemedi.
Çocuk korosundan mezun edilen yaklaşık 40 çocuk, Samsun Devlet Opera ve Balesi kapsamında dört yıldır müzik eğitimi almakta, etkinliklere ve festivallere katılmaktadır. Okullarında da son derece başarılı olan bu çocukların; olumsuz alışkanlıklardan uzak durması ve daha sağlıklı- özgüvenli bireyler olmaları , ancak bu tür kültürel etkinliklerle sağlanabilir.
Kaldı ki Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Nisan 2019 da yürürlüğe girmiş olan e-Okul Sosyal Etkinlik Modülü kapsamında, okul öncesi eğitim kurumları hariç olmak üzere ülke genelindeki resmi ve özel tüm ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında sosyal etkinlik modülü oluşturulmasına karar verilerek; bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda gerçekleştirilen sosyal etkinlikler ile toplum hizmeti çalışmalarının kayıt altına alınmasına karar verilmiştir. Bu bağlamda çocukların Samsun Devlet Opera ve Balesi Gençlik Korosu olarak yaptığı çalışmalar, yıl sonu etkinlik raporlarına eklenmiştir.

Bu çocukların yıllardır büyük bir özveri ile devam ettirdikleri koro çalışmalarının, Samsun Devlet Opera ve Balesi kapsamında Gençlik Korosu olmadığı gerekçesiyle sonlandırılması Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanması talep edilen e-okul sosyal etkinlik modülü kararına ve Anayasamız ile güvence altına alınmış olan sanat ve kültürel etkinliklerin devamının sağlanması ilkesine aykırıdır .Bu durum çocukları ve ailelerini son derece üzmektedir.

Aileler ve çocuklar, Samsun Devlet Opera ve Balesi Kapsamında Gençlik Korusu kurulması için gerekli işlemlerin yapılması için yapmış olduğu çağrılara cevap bekliyor ve Samsun Devlet Opera ve Balesi bünyesinde Gençlik Korosu kurulması konusunda yetkililerden yardım bekliyor. Haber Merkezi
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU