Samsun

Çözüm için sözler veriliyor ancak sorunlar çözümsüz kalıyor

10-16 Mayıs Engelller Haftası münasebetiyle, Çarşamba Bedensel Engelliler Derneği Basın Sözcüsü Ahmet Deniz ile röportaj yaptık. Engellilerin sorunlarını masaya yatıran Deniz, Çarşamba Bedensel Engellilerin çalışmalarını, sorunlarını, çözümlerini, yetkililerden taleplerini gazetemize anlattı ve engelli bireylere sahip çıkılmasını istedi

Çözüm için sözler veriliyor ancak sorunlar çözümsüz kalıyor

13 Mayıs 2019 06:04
-A

+A

- 10-16 Mayıs Engeliler Haftası’nda; Çarşamba Bedensel Engelliler Derneği(ÇABED) olarak yapılan çalışmalar konusunda değerlendirmeleriniz nelerdir?
Çarşamba Bedensel Engelliler Derneğimiz, Çarşamba'da ve çevresinde yaşayan engelli vatandaşlarımızın haklarını gözetmek ve sorunlarına çözüm bulabilmek amacıyla kurulmuştur. Engelli vatandaşlarımızın, derneğimizin düzenlediği sosyal etkinliklerle toplumla kaynaştırılmasına çalışılmaktadır. Çeşitli etkinlikler, kurslar düzenlenmekte, sportif faaliyetlerle sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerimiz sürdürülmektedir. 
Bu itibarla ÇABED, çeşitli çalışmalarla engelli vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Yine son günlerde Çarşamba Bedensel Engelliler Derneği (ÇABED) nce dernek bünyesinde açılan kuaförlük, resim kursları gibi çeşitli kurslar ilgi görüyor. Bunun devamında önümüzdeki haftalarda seminerler düzenleyeceğiz.  ÇABED, engellilerin eğitimi ile ilgili ciddi adımlar atmaktadır. Bununla ilgili olarak çeşitli kurumlarla işbirliği yaparak, engellilerin birer vasıflı eleman olarak yetiştirilmelerine katkı sunmaktayız. Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası, İŞKUR Samsun İl Müdürlüğü, KOSGEB işbirliği ile engelliler ve eski hükümlülere girişimcilik eğitimi verilerek, engellilerin kendi işini kurmalarına imkan sağlanmaktadır. Bu vesileyle engellilerin yaşam standardını yükseltmeye çalışıyoruz.
Bu bağlamda eğitim almak isteyen engelli bireyin derneğimize müracaat etmesi halinde gerekli kolaylıkları gösteriyoruz. İŞKUR gibi kendilerine böyle bir imkan sağlayan, proje yapmak isteyen engelli bireyler ve yakınlarına; Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası’nın proje ofisi ile birlikte hareket ederek, istihdam alanındaki çalışmalarına da destek oluyoruz. Devletin engellilere verdiği; Proje karşılığında girişimcilik desteği olarak kendi işini kurmak için karşılıksız 50 bin TL’ye kadar hibe desteği bir fırsattır. Engelli vatandaşlarımızın bu fırsatı değerlendirmesi gerekir diye düşünüyoruz.
Buna ilaveten; Derneğimiz bünyesinde mesleki kurslarımız devam etmekte olup, ihtiyaç hasıl olduğunda çeşitli alanlarda ilave kurslar açılmaktadır. Şu anda derneğimiz bünyesinde kuaförlük, resim, müzik, bağlama, spor kurslarımız devam etmektedir. Yerel yönetimlerin bu konuda bize yardımcı olmaları, çok amaçlı salonlar tahsis etmeleri önem arz ediyor. Bu durumda bizde ÇABED olarak, Çarşamba ve çevresinde vasıflı ve vasıfsız bir engelli kalmayıncaya kadar bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz.  Spor kulübümüz olan ÇABES olarak, sportif faaliyetlerle engellilerimize sosyal alanda, spor alanında katkılar sunmaya çalışıyoruz.
‘Engellilerin yaşam standardını yükseltmeye çalışıyoruz’
-Engellilerin öncelikli sorunları nelerdir?
Derneğimiz bünyesinde çalışmalarımız sürüyor. Çeşitli faaliyetlerimizi, kurslarımızı dernek ofisimizde devam ettiriyoruz. Ancak dernek ofisimiz bu bakımdan yeterli değil, ihtiyaçlara cevap vermekte zorlanıyoruz. Bu husus da ilgililerden destek bekliyoruz.
Engelliler mümkün olduğunca kendi hayatlarını kontrol edebilmeli ve bunu yapmaları için teşvik edilmelidir. Her şeyden önce onların kişiliklerine, sebepsiz kısıtlamanın etkisinde kalmadan bağımsız olabilmelerine, kendi tercihlerini yapabilmelerine ve bunları gerçekleştirebilmelerine saygı duyulmalıdır. Engelli bireylerin derneğimize ulaşma sıkıntıları var. Engelli arkadaşlarımız derneğimize ulaşmaları durumunda, kendilerine verilmiş hakları hususunda bilgi verilmektedir. Haklarının korunması için yardımcı olunmaktadır.
Bu anlamda yerel hizmetlerde, engellilerin önlerine çıkan birtakım sorunlar var. Mimari çevrenin düzeltilmesi, kamu binalarının erişilebilirliği, toplu taşıma araçlarındaki karşılaşılan sorunlar, kamuoyu oluşturularak, bu husus da ilgili kurumlara görevlerini hatırlatıyoruz. Halen Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçlarınca, yasada olmasına rağmen engelliye uygun olmayan araçlarla toplu taşıma hizmeti verilmektedir. Oysa 5378 sayılı yasayla bunların düzeltilmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak yaşlı ve engellilerin, toplu taşıma araçlarında ücretsiz taşınması gerekirken, Çarşamba, Terme, Salıpazarı, Ayvacık istikametinde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarını engelliler kullanamadıkları gibi kullanabilenlerden de ücret alınmaktadır. Bunun hiçbir yasal dayanağı yoktur. Bu durum,  biz engellileri derinden incitmektedir. Dernek Başkanımız sayın Mustafa Uçar, engellilerin sorunların çözümü noktasında çalışmalarını sürdürüyor, projelerini ve önerilerini sunuyor.
-Sorunların çözümü konusunda önerileriniz var mı?
Elbette bir çok sorunumuz olduğu gibi çözüm önerilerimizde var. Ancak bizim derneğimizin öncelikle Çarşamba'da faaliyetlerimizi yürütebilmemiz, çalışmalarımızı, etkinliklerimizi devam ettirebilmemiz için çok amaçlı bir salona ihtiyacımız var. Bu konuda ilgililerden destek istiyoruz.
Sokağa çıktığınızda çok sayıda engelli görmemeniz, ülkemizde engelli sayısının az olduğunu mu gösterir yoksa hayatını diğer insanlar gibi yaşayamayan engellilerin çokluğunu mu?
Biliyoruz ki eğer siz bu insanlara sıradan yaşam haklarını sunmazsanız, onları evlerine hapsetmiş oluyorsunuz. Yani görünmez kılıyorsunuz. Ama onları görmememiz onların olmadığı anlamına hiç mi hiç gelmiyor. Bu itibarla engelli bireylerin sorunları çözümlenmeli, engeller aşılmalıdır. İşbirliği yaptığımız kurumların başında gelen Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Çarşamba İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve okulların da katılımıyla, engelli bireylerin yaşamlarını konu alan resim, şiir dinletileri gibi sosyal ve kültürel etkinliklerle, empati -farkındalık etkinlikleriyle, ÇABED olarak kültürel faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bu faaliyetleri çok önemsiyoruz.  Engelliler sokakta özgürce dolaşamıyor. Belediyeler, sosyal donatılarının inşaasında engellilerin erişilebilirliğine önem vermelidirler. Çarşamba’da engelli W.C.’leri yok. Olanları da atıl ve kullanılamaz halde. Engellilerin, günlük yaşama entegre edilmeleri gerekiyor.
“Her sağlam birey, birer engelli adayıdır”                               
-ÇABED’in, kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği etkinliklerin katkıları nedir?
2008 yılında kurulan Çarşamba Bedensel Engelliler Derneği (ÇABED) olarak, bu güne kadar toplamda 128 adet tekerlekli sandalye dağıtımı gerçekleştirdik. ÇABED, üyelerimizle aktif bağlantılar içerisinde sosyal bir anlayışla çalışmaktadır. Geleneksel hale getirdiğimiz günlerimizde bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunuyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde de biraraya geldik. Etkinlikler düzenledik. Engeller, hayatın ritmini yakalamaya engel olamaz. Derneğimiz bünyesinde sportif faaliyetlerde de bulunuyoruz. Kurduğu güçlü kadrosuyla ligde başarılı bir performans sergileyen Çarşamba Bedensel Engelliler Spor Kulübü (ÇABES)’müz var. ÇABES’le basketbolda ciddi anlamda büyük bir başarı yakalayan takımımıza sahip çıkılmasını, destek olunmasını istiyoruz. ÇABED olarak, biz çeşitli etkinliklerle Çarşamba’da ekonomik, sosyal, kültürel yaşama katkılar vermeye çalışıyoruz.
-Son olarak buradan kamuoyuna mesajınız nedir?
Çarşamba’da engelliler olarak bir çok sorunla karşı karşıya kalıyoruz.  Yeni dönemde, Çarşamba Belediye Başkanı seçilen sayın Halit Doğan’ın sorunları çözüme kavuşturacağına inanıyoruz. En büyük sanat, hayatı yaşama sanatıdır. En iyi sanatkâr, bulunduğu ortamdaki hayat şartlarını önemsemeden hayata dair ufacıkta olsa tutunacak dal bulan, zorluklar karşısında sanatını iyi yapıp hayatı her halükarda yaşanabilecek hale getirendir.
Engelli bireyler, yaptığı çalışmalarla hayatı yaşanabilecek hale getirmeye gayret göstermektedirler.
Her sağlam birey, birer engelli adayıdır.
Negatif ayrımcılık değil, pozitif ayrımcılık istiyoruz. Sorunlarımızın çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz.
10-16 Mayıs Engelliler Haftası. Engellilerin sorunlarını dile getiriyoruz. Çözüm önerileri ortaya koyuyoruz. Çözüm için sözler veriliyor ancak sorunlar çözümsüz kalıyor. Engellilerin sorunları, mutlaka çözüme kavuşturulmalıdır.
Lütfen engellilere yardımcı olalım. Bizlere gösterdiği ilgiden dolayı, kamuoyuna teşekkür ediyoruz. Röportaj: Serdar OKTAV 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...