Türkiye

Cuma namazları açık alanda

Yeni tip Koronavirüsün ülkemizde yayılımına engel olmak amacıyla Başkanlığınca durdurulan Cuma namazları yeniden başlıyor. Ancak Cuma namazlari tedbir icin açık alanda mesafeli kılınacak.

Cuma namazları açık alanda

29 Mayıs 2020 00:30
-A

+A

 
Diyanet İşleri Başkanlığı'nca koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mart'ta ara verilen Cuma namazları bu haftadan itibaren yeniden kılınanabilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde yapılan değerlendirmeler sonucu, Bilim Kurulunun önerileri, ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenen kurallar çerçevesinde öğle, ikindi ve Cuma namazlarının camilerde 29 Mayıs 2020 Cuma gününden itibaren cemaatle kılınabileceğine ilişkin verilen kararın ardından ilk Cuma namazı bugün kılınacak. Ancak bir şartla, namaz dışarıda belki mesafe ve kişi sayısına uyularak kılınabilecek.
HER GÜN TEMİZLENECEK
Belirlenen kurallarla ilgili basın duyurusu yayınlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, açıklamasında, "Öncelik cami bahçesi/avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde, Cuma namazları ise cami dışında kılınabilecektir. Cemaatle ibadete açılan cami ve mescitlerin bütün bölümlerinin her gün temizlenmesine ve el temasının yoğun olduğu yerlerin dezenfektan maddelerle silinmesine özen gösterilecektir. Havalandırma kapı ve pencerelerle sağlanacak, klima ve havalandırma sistemleri çalıştırılmayacaktır. Abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak, cemaatle veya bireysel namaz kılacak herkesin tıbbi/bez maske takması zorunlu olacaktır. Tespih, rahle, ayakkabı çekeceği vb. malzemeler bulaş riskini artırmaması için bulundurulmayacak, Koronavirüs ile ilgili mücadele kapsamında alınacak tedbirleri içeren uyarıcı afişler cami ve mescitlere asılacaktır" dedi.
HERKES SECCADESİNİ GETİRECEK
Kişilerin seccadelerini yanlarında getirmeleri ve ibadet alanına girecek herkesin ellerini dezenfekte etmelerinin sağlanacağı belirtilen açıklamada, "Cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekânları ziyarete açılmayacak; mevlit, toplu yemek vb. etkinlikler ile cami çıkışlarında ikram yapılmasına ve çeşitli ürünlerin satışına izin verilmeyecektir. Namaz kılacaklar arasında sosyal mesafenin sağlanması için ibadet edilecek mekânlarda her yönden birer metre mesafe olacak şekilde zeminde işaretleme yapılacaktır. Namaz kılınacak alanların azami kapasiteleri, herkes tarafından görülebilecek bir şekilde uygun yerlere asılacak ve kişi sayısı yeterli noktaya ulaştığında bekleyen hiç kimse alana alınmayıp cemaate uygun bir şekilde duyurulacaktır. Cuma namazı, yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerde, şartların yeterli olmadığı yerleşim yerlerinde ise uygun görülen açık alanlarda, alınacak tedbirler çerçevesinde kılınabilecektir" ifadelerine yer verildi.
VAAZ YAPILMAYACAK
Camilerin kapalı alanlarının Cuma vaktinde kapalı tutulacağına da dikkat çekilen açıklamada belirtilen diğer tedbirler şöyle; "Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığınca gönderilecek hutbeler hiçbir ilave ve çıkartma yapılmaksızın okunacak, namazların mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacaktır. Cuma namazlarında, her cami ve açık alan için en az beş kişiden müteşekkil Cuma Heyeti oluşturulacaktır. 29 Mayıs 2020 Cuma günü Samsun il genelinde uygun şartları taşıyan 2297 cami, mescit ve alanda Cuma namazı kılınmak üzere gerekli düzenlemeler yapılmıştır.
Ayrıca; merkezi camilerimizde yoğunluğa neden olmamak için vatandaşlarımızın namazlarını ikamet ve işyerlerine en yakın camilerde kılmaları, yeterli kapasiteye ulaştığında bulaş riski oluştuğundan alana girişe ısrar etmemeleri ve görevlilerimizin uyarı ve ikazlarına uygun hareket etmeleri önem arz etmektedir."
Haber Merkezi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

14 Temmuz Vaka Sayısı

14 Temmuz Vaka Sayısı

20:51 - 14 Temmuz 2020

‘En büyük güç milli iradedir

‘En büyük güç milli iradedir

06:20 - 15 Temmuz 2020

13 Temmuz Vaka Sayısı

13 Temmuz Vaka Sayısı

21:51 - 13 Temmuz 2020

12 Temmuz Vaka Sayısı

12 Temmuz Vaka Sayısı

23:57 - 12 Temmuz 2020

11 Temmuz Vaka Sayısı

11 Temmuz Vaka Sayısı

22:46 - 11 Temmuz 2020

9 Temmuz Vaka Sayısı

9 Temmuz Vaka Sayısı

00:55 - 10 Temmuz 2020

HAVA DURUMU