Sağlık

Diz, Omuz ve Kalça Artroskopisi ile başarılı tedavi

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Cem Coşkun Avcı, uzun yıllardan beri diz, omuz, ayak bileği, dirsek gibi eklemlerde uygulanan Artroskopisi yöntemi, Kalça'da oluşan sağlık sorunlarında da başarıyla uygulandığını dile getirdiler

Diz, Omuz ve Kalça Artroskopisi ile başarılı tedavi

23 Şubat 2018 15:31
-A

+A

Diz, Omuz ve Kalça Artroskopisi'nin tüm eklem boşlukları hastalıklarının tanı ve tedavisinde başarıyla uygulandığını söyleyen Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Cem Coşkun Avcı; "Diz ile ilgili sorunların teşhis ve tedavisinde en sık kullanılan yöntem Artroskopi yöntemi olarak bilinsede artık yeni cihazların yardımı ile tüm eklem boşlukların tanı ve tedavisinde Artroskopi alanı genişlemiştir. 
Uzun yıllardan beri diz, omuz, ayak bileği, dirsek gibi eklemlerde başarı ile uygulanan Artroskopisi yöntemi teknik zorluklar,  yeterli aletlerin olmayışı ve artroskopi ile tedavi edilebilen az sayıda kalça hastalığı olması sebebiyle yaygın olarak uygulanamamaktaydı. Fakat, bu işe uygun alet ve görüntüleme sistemlerinin geliştirilmesi, cerrahların deneyiminin artması ve en önemlisi artroskopi ile tedavi edilebilen çok önemli hastalıkların keşfedilmesi nedeniyle günümüzde artroskopik cerrahinin en hızlı gelişen konularından biri haline gelmiştir. 
Artroskopi Eklem boşluklarının fiberoptik bir ışık kaynağı ve ona uygun kamera ile görüntülenmesi işlemidir. Artroskopisi tüm eklem boşluklarında başarıyla uygulanan hem teşhis hemde tedavisini sağlayan bir görüntüleme yani endoskopik bir muayene ve tedavi yöntemidir. 
Artroskopi yöntemi uygulanarak hastanın aynı gün içinde taburcu olması sağlanmaktadır." diyerek sözlerine son verdi. 

Kaynak : Nesrin HOCAOĞLU

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...