Samsun

Dünya Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu olsun

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 10 Ocak 2018 tarihinde kutlanacak olan Dünya Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı

Dünya Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu olsun

11 Ocak 2018 11:22
-A

+A

Mesajında, gazetecilik mesleğinin kutsal olduğuna ve kamu hizmeti olduğuna dikkat çeken Taşkın, aynı zamanda halkın bilgi alma özgürlüğüne atıfta bulunarak şöyle dedi: “ülkemizin çağdaşlaşmasında önemli rol oynayan gazeteciler, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine de katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle basın mensuplarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi için yasal düzenlemelerin yapılmasından yanayız. Basın çalışanları özveri, sabır ve fedakârlıkla görevlerini ifa ederken, haksız ithamlara da maruz kalabilmektedir. İletişimin olmazsa olmazlarından biri de şüphesiz basındır. Basın, halk ile devlet arasındaki bir köprüdür. Bu köprünün yara alması, halkın bilgi alma özgürlüğünü kısıtlar.
 
Bilindiği gibi gazeteciler 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasa kapsamında değildir. Hâlbuki basın mensupları kamu görevi yapmaktadır. Onların bu görevinin kamu görevi dışında değerlendirilmesinin akıl ve vicdanla anlaşılır bir yanı bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışan gazetecilerin bu görevi kamu görevi olarak değerlendirilmeli ve mesleki statüleri bu çerçevede ele alınmalıdır. Gazetecilik mesleğini ifa edenler toplu sözleşme hükümlerine tabii olmalıdır. Ancak bu şekilde gazetecilik mesleği güvence altına alınabilir.
 
Gazeteciler, bir yandan ekonomik ve sosyal sorunlarıyla, bir yandan hukuki, bir yandan da çeşitli mesleki risklerle karşı karşıya kalarak görev yapmaya çalışıyorlar. Gazetecilerin sorunlarını görmek ve onlara huzurlu bir çalışma hayatı sunabilmek için yasal düzenlemeler bir an önce yapılmalıdır.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, Anadolu Sağlık Sen olarak, ülkemizde ve dünyada görev yapan bütün gazetecilerin 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, sağlık, başarı, mutluluk ve huzurlu bir çalışma hayatı temenni ediyorum.” 

Kaynak : Haber Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...