Samsun

Duyarlı davranışlar eyleme dönüştü

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde "Duyarlı Davranışlar" konulu bir seminer düzenledi

Duyarlı davranışlar eyleme dönüştü

8 Mart 2018 13:34
-A

+A

Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nalan Kızıltan tarafından verilen seminere; Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Nermin Kılıç, dekan yardımcıları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
DAVRANIŞLARIMIZ iMAJIMIZDIR
Seminerin açılış konuşmasını yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nermin Kılıç "Üniversiteler, eğitimin en üst basamağı olmaları nedeniyle kurumların da en üstüdür. Dolayısıyla buradan mezun olduktan sonra sizlerin; sizi yetiştiren akademisyenler olarak da bizlerin çok büyük sorumlulukları var. Aldığımız unvanlar, alacağınız diplomalar çok değerli ancak bunları taşıyan insan kalitesi en önemlisi. Muhteşem bir elbiseyi onu taşıyamayan bir bedene giydirdiğimizde güzel durmaz. İşte bizim o bedenimiz de zarafetimiz, duruşumuz ve davranışlarımızdır. Davranışlarımız, imajımızdır aslında. Buna çok önem vermeniz gerektiğini düşünüyorum. Bu hususa temas eden bir organizasyonda bulunuyoruz" dedi.
KENDiMiZi DEĞiŞTiRMEDEN DÜNYAYI DEĞiŞTiREMEYiZ
Toplumumuzda zarafet ve görgünün bir duraklama dönemine girdiğini kaydeden Dekan Nermin Kılıç "Zarafet ölmedi ama günümüzde görgüsüzlük ve kabalık çok popüler. Ne yazık ki bu davranışlarla sosyal hayatımızın her alanında karşılaşıyoruz. Yarın da 8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle pek çok yerde kadına şiddet konuşulacak. Bu konu çok önemli olsa da ben daha geniş bir perspektiften bakarak şiddetin aslında nezaketsizlik ve duyarsızlığın bir sonucu olduğunu düşünüyorum. Şiddet; kadına, erkeğe, çocuğa, öğrenciye yani birbirimize var. Böyle bir ortamda mutlu, güler yüzlü, üretken olmak çok zor. Bu nedenle bu konular daha sık gündeme taşınmalı ve kendi davranışlarımızı gözden geçirmeliyiz. Kendimizi değiştirmeden dünyayı değiştiremeyiz" ifadelerini kullandı.
ÇOĞU DEĞERiMiZi YiTiRMENiN SANCISINI ÇEKiYORUM
Seminere, öz geçmişi hakkında bilgi vererek başlayan Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nalan Kızıltan "Kültürümüzü dünyaya tanıtmak ve yaymak için yurt dışında bir takım görevlerim oldu. İtalya'da unvan olarak olmasa da görev olarak ataşelik yaptım. Sınırlarımızın ötesindeyken çok güzel değerlerimizin olduğunu fark ettim ve bu değerlerin tanınmaması beni rahatsız etti. Ama ülkemize döndüğümde çoğu değerimizi yitirdiğimizi gördüm. Bunu görmenin sancısını çekiyorum" dedi.
SEMiNERi SENARYOLAR ÜZERiNDEN GERÇEKLEŞTiRECEĞiZ
Seminer konusunun kendisine önerilmesinden büyük bir onur duyduğunu dile getiren Doç. Dr. Nalan Kızıltan "Bu görev, bana bir sorumluluk da yükledi. Daha önce de görevlerim nedeniyle nezaket ve görgü kuralları alanında yazılmış pek çok kitabı taramıştım. Yapacağım sunum da bu araştırmaların neticesidir. Ama duyarlı davranışları, birlikte eyleme dökeceğimiz için sizlerin de duyarlı davranışlara ekleyeceği pek çok madde olacaktır. Gönüllü öğrencilerle senaryolar üzerinden bir seminer gerçekleştirmeyi planlıyorum" diye konuştu.
Katılımcıların, algılarının ne kadarını yansıtabildiğini gösteren kavram çizimiyle başlayan seminer, duyarlı davranış kurallarının senaryolar üzerinden uygulamalı olarak gösterilmesiyle sona erdi. 
 

Kaynak : Nesrin HOCAOĞLU

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu proje Samsun'u uçurur

Bu proje Samsun'u uçurur

08:05 - 19 Aralık 2018

Terme'ye yeni yaşam alanı!

Terme'ye yeni yaşam alanı!

08:06 - 19 Aralık 2018

Kaymak’tan, Coşkun’a ziyaret

Kaymak’tan, Coşkun’a ziyaret

08:09 - 19 Aralık 2018

Yatırımlara devam

Yatırımlara devam

08:10 - 19 Aralık 2018