Samsun

EKOBİD farklı bir projeye imza attı

2016 yılında Samsun’da kurulan Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği(EKOBİD) yine farklı bir projeye imza attı

EKOBİD farklı bir projeye imza attı

7 Ocak 2020 06:37
-A

+A

Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği üyeleri Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’na başvurusunu yaptıkları ve kabul edilen “Türkiye Bisiklet Yolları Risk Haritası” projesi ile 81 ilde bulunan ulaşım yollarının risk haritasını çıkarmayı planlıyorlar. Proje kapsamında oluşturulan www.bisikletyolum.org sitesi üzerinden kullanıcılar siteye üye olarak bölgelerinde bulunan riskli bölgeleri kolaylıkla işaretleyebilecekler.
Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği tarafından Atakum Gençlik Merkezi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında ayrıca proje kapsamında hazırlanan “Emniyetsiz Şerit” filmine ait ilk gösterim yapıldı. Hazırlanan kısa filmde antrenman için yola çıkan ve onlarca madalyaya sahip olan ünlü bir bisiklet sporcusunun emniyet şeridinde ilerlerken sağ taraftan yanlış sollama yapan bir motorlu taşıt sürücü tarafından tekerlekli sandalyeye mahkûm edilmesi konusu işleniyor. Filmde oynayan tüm oyuncular EKOBİD üye ve gönüllülerinden oluşuyor.
Proje tanıtım toplantısında kısa bir açıklama yapan Dernek Başkanı Tanju SUBAŞI: “Bu proje ile hedefimiz, bisiklet kullanımı konusunda farkındalık yaratmak ve Türkiye’nin bisiklet yolu risk haritasını çıkarmak.Bisiklet yalnızca eğlence ya da spor aracı değil aynı zamanda çevreci bir ulaşım aracıdır.2019 yılında bisikletli birçok arkadaşımızı trafik kazası sonucu kaybettik. Trafikte BİZ DE VARIZ! Bisikletleri ÖLÜMLERİ SON BULSUN!” dedi.
Toplantı sonrasında dernek üye ve gönüllülerinin katılımı ile farkındalık turu düzenlendi. Haber Merkezi
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU