Samsun

Engellilerin engellerini yok edelim

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Günümüzde, Tıp ve teknolojik gelişmeler sonucunda çocukların doğmadan önce sağlık kontrolleri yapılmakta ve birçok tedavi yöntemiyle engellilik durumu ortadan kaldırıldığı gibi doğum sonrasında bilinçsiz bakım yöntemleri ile insanlarımız engelli durumuna düşmektedir. Engellilik, yaşlanma, iş ve trafik kazaları ile hayatın süreçleri içerisinde her bireyin yaşaması muhtemel bir olaydır. Engellik insanların yaşam kalitelerini olumsuz etkilemekte ve zorlaştırmaktadır.

Engellilerin engellerini yok edelim

11 Mayıs 2019 14:26
-A

+A

Engellilere istihdam olanağı sağlanmalıdır
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;  Engellilik yaşamın herhangi bir evresinde her bireyin yaşaması muhtemel bir olay olması sebebiyle; engellilerimizi gizlemek yerine onların gerekli eğitimlerden geçirilerek meslek sahibi yaparak, iş bulmalarına öncelik göstererek özgür birey haline getirmeliyiz. Engelsiz bireylerin “Empati” yaparak; engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak her türlü düzenlemenin yapılmasında gerekli hassasiyetleri göstermeliyiz. Ülkemizde yüzde yirmilerin üzerinde, Beş milyon varan işsizlik oranı da toplumda infial oluşturmakta, çalışmak isteyen insanlarımızın iş bulamamaları beyinlerinde tahribat oluşturmaktadır. İşsizlere ve engellilere iş bulabilmek için, yönetenlerin çözüm ve gerekli çabaları göstermesi gerekmektedir.
Engelliler haftasının önemi
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Engellere dikkat çekmek,  gerekli tedbirleri ortaklaşa alabilmek ve engellileri üretime katabilmek için; Birleşmiş milletlere üye 156 üye devletin her yıl 10-16 Mayıs tarihlerini Engelliler haftası olarak kutlanmaktadır. Dünyada engelli yaşama dikkat çekmek ve gelecekte olabilecek engeller için tedbir almak, ortadan kaldırmak için; Engelliler gününü, bu günün engelsiz bireylerine hatırlatmayı ve Engellilerin önündeki engellerin orta tadan kaldırılması için gerekli ortamları hazırlamalıyız. Engelsiz yaşam her bireyin en doğal hakkıdır.  Haber Merkezi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...