Samsun

Engelsiz yaşam her bireyin hakkıdır

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Dünya nüfusunun yaklaşık %15’i iş yapabilme becerisini ve yeteneğini kaybederek Engelli durumuna düşmüştür. Türkiye de engelli sayısı; Ülke nüfusunun % 6,9’ u engellidir. Engelli sayılarının 2 milyon 85 bini erkekler, 2 milyon 792 binini kadınlar oluşturmakta, bu engellilerin en az bir engelinin bulunduğunu yetkililer açıklamaktadır.

Engelsiz yaşam her bireyin hakkıdır

3 Aralık 2018 08:01
-A

+A

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;  Hayatın süreçleri içerisinde, değişik faktörlerin etkisi ile insanların her hangi bir yeteneğini yitirmesi ile engelli durumuna düşebilir. Doğum öncesi ve sonrasında alınabilecek tedbirler ve bilinçli hareketle engellerin birçoğu önlenebilir veya engeller ortadan kaldırılabilir. Günümüzde doğum öncesinde çocuğun gelişiminin takibi yapıldığı gibi doğum sonrası hızlı teşhis ve tedavi yöntemi ile birçok engel ortadan kaldırılabilmektedir. (Kalça çıkığı, görme ve duyma bozuklukları gibi) Evlilik öncesi çeşitli testlerle de çocuğun engelli doğmaması için birçok önlemin alınıyor olması ve bireylerin bu konuda bilinçlendirilmesi önemlidir.
Zeybek; Günlük yaşamda;  işyerlerinde ve evlerdeki kazalar ile trafik kazaları, yaşlılık nedeniyle birçok insan güç, yetenek kaybına uğrayarak engelli durumuna düşmektedir. Sonradan oluşabilecek engelli durumlarında, alınabilecek tedbirler ile birçok engelin önlenmesi mümkün olacaktır. Engellilerin, engelleri doğrultusunda rehabilite edilmesi, yetenekleri doğrultusunda eğitimlerini tamamlamaları ve meslek edinmeleri ile istihdamının kolaylaştırılması sağlanmalıdır.
3 ARALIK DÜNYA ENGELLiLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle bütün insanların bu konuya dikkati çekilmeye çalışılmaktadır. Engelli doğmak veya sonradan engeli olmanın olumsuz bir olay olmadığını, bu günün sağlıklı insanlarının da bir gün engelli olma ihtimallerinin olduğunu ifade etmek ve bu konuda duyarlılık yaratmak önemlidir.
Zeybek; Yaşamın gerçekliği içerisinde; Sağlıklı insanlarımızın “Empati” yaparak, engelli insanlarımızın sosyal hayat içerisinde yer almalarını sağlamaları ve onların yaşamlarının kolaylaştırılması için toplumun bütün bireylerine önemli görevler düşmektedir. Kamusal alanda da engellilerin engelleri dikkate alınarak gerekli düzenlemelerle, istihdamları sağlanmalıdır.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle; Engellilerimizin gününü kutluyorum. Bugünün engelsiz insanlar! Yarın engelli olacak gibi engellilere yaklaşıp, bütün engelleri ortadan kaldıralım. Hayatı engelsiz yaşamak her bireyin en doğal hakkıdır.

Kaynak : Haber Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...