Samsun

Fakıbaba ilimizi ziyaret etti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Salı günü akşamı Samsun’a geldi. Kısa bir istirahat ve incelemelerinin ardından, Çarşamba günü erken saatlerde, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı’nın da her aşamasında eşlik ettiği Samsun’daki programına başlandı

Fakıbaba ilimizi ziyaret etti

11 Ocak 2018 16:48
-A

+A

Tarihi Büyük Camide kılınan sabah namazı vesilesiyle, güne vatandaşla sohbet ederek başlayan Bakanımız, sonrasında geçtiği bir restorandaki sabah kahvaltısı sırasında, gazetecilerin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlayarak, fotoğraf makinesini eline almak suretiyle görüntü verdi. Burada,  Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan’la birlikte gazetecilere karanfil dağıtarak hatıra fotoğrafı da çektiren Bakan Fakıbaba, daha sonra yine Demircan ve İl Müdürü Kırmacı ile birlikte Samsun Valisi Osman Kayma'ı makamında ziyaret etti.
Valilikteki basına kapalı görüşmenin ardından, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’la birlikte İl Müdürlüğümüzü ziyaret eden Bakanımız, sonrasında OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Tarımsal Eğitimin 172. Yıldönümü Kutlamalarına katıldı.
Burada, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, akademisyenler ve öğrencilerden oluşan kalabalık bir topluluğa hitap eden Fakıbaba Tarımsal Eğitimin 172. Yılı münasebetiyle şunları söylemiştir: “Cumhuriyetin ilk yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk; 'Milli ekonominin temeli ziraattir' diyerek tarımın ülke ekonomisindeki önemini vurgulamış, bu önemli bir vizyon.
Ben meseleye sadece ülke ekonomisi açısından değil, ülkemin bağımsızlığı olarak da bakıyorum. Dolayısıyla eğer bir ülke kendi gıdasını üretemiyorsa, başka ülkelere muhtaçsa, tam bağımsız bir ülke haline de gelememiştir diyebiliriz. 1980 yılına kadar ülkemiz genelinde tarım eğitimi veren ziraat fakültesi sayısı 5 iken bugün itibarıyla bu sayı 37'ye ulaşmıştır. Bilimsel ve teknolojik imkânlar her geçen gün değişmekte ve gelişmektedir. Buna bağlı olarak dünyada temel tarım ve gıda ürünlerinde üretim, tüketim ve ticaret dengeleri de hızla değişmektedir. Sektörde rekabetçilik ve sürdürülebilirlik ön plana çıkan kavramlar haline gelmiştir.
Eğer biz gıdada o güvenliği sağlayamazsak, karnımızı doyuramazsak, 100 tane Samsun olsa 40'ıncı gün dayanırsınız ve 41'inci günü yahut 50'nci günü, Allah korusun düşmanın falan dışında söylüyorum, sizin malınız olsa bir şahsa dersiniz ki 'Yahu bir karnımı doyurayım, karşılığında ben bu Samsun'u veriyorum.'! Çünkü ölmek üzeresiniz. Gıda öyle bir olay ki tabaklara doldurulup birazının yendikten sonra dökülmesine kıyamıyorum. Ben bu gıdayı zor üretiyorum, emek veriyorum. Benim çiftçi kardeşlerim o balı, o yemekleri, o eti, o sucuğu, o yoğurdu, sütü kolay mı üretiyor? Nasıl üzülüyorum hayıflanıyorum.
800 milyon insan dünyada açlık çekerken, benim önümden yarım yarım onların kalkması beni öyle rahatsız ediyor ki. Ne kadar ayıp bir şey ya. Bundan 20-25 yıl sonra silah mı gıda mı? Gıda, gıda, gıda. İstediğiniz kadar silahınız olsun ama gıda ile her işi halledeceksiniz. Gıdanız olduğu müddetçe gelişmiş ülkeler olacaksanız. Bu nedenle ki ziraat fakülteleri ve veteriner fakülteleri, Türkiye'nin tarımsal faaliyetlerini üst düzeyde yönlendirecek olan ziraat mühendisleri ve veteriner hekimlerinin yetiştirilmesi için oluşturuluşmuş önemli öğretim kurumlarıdır.”
Sonrasında Ondokuzmayıs ilçesine geçen Bakan ve beraberindekiler, buradaki Yukarıengiz Mahallesinde ikamet etmekteyken Genç Çiftçi Projesi kapsamında almaya hak kazandığı 30 bin TL karşılıksız hibe sayesinde kendi işletmesini kuran ve önemli pazarlara gül üretimi gerçekleştiren bir kadın girişimcinin serasını ziyaret ederek bilgi aldı.
Bakan ve beraberindeki heyet, daha sonrasında Bafra İlçesine geçerek burada da çiftçi- köy ziyaretlerinde bulunduktan sonra Atakum Sanat Merkezi Toplantı Salonunda kendisini bekleyen ve çiftçilerle üretici birliklerinden oluşan kalabalık bir topluluğa hitap etti. 2 saati aşkın süreyle sahadaki sorunları dinleme fırsatı bulan Fakıbaba, sorunların çözülmesi yönünde gerek talimatlar vererek ve gerekse de bilahare heyetler gönderileceği ve inceleneceği sözüyle buradan ayrıldı.
Bakan ve beraberindeki heyet, son olarak Canik Balıkçı Barınağına geçerek balıkçılarla birlikte açıldıkları denize kalkan balığı yavruları bıraktılar. Bu yoğun mesaisi içinde, Valilik ziyaretinin hemen ardından gerçekleştirdiği İl Müdürlüğümüz ziyareti sırasında, kendisini bekleyen personeli vakit ayırıp dinleme inceliği gösteren Sayın Bakanımıza teşekkürlerimizi bildiriyor, kendilerini tekrar şehrimizde ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtiyoruz. 

Kaynak : Yusuf Ziya ÇAKIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...