Samsun

Fındıkta fırsatlar değerlendirilmelidir

Çarşamba’da fındık alım-satımı ve ihracatçılığı yapan İşadamı Yaşar Çakır ile bölgede tarımsal çalışmalar ve fındık konusunda röportaj yaptık. Çakır- tarım ve fındıkta yaşanan gelişmeleri değerlendirerek görüşlerini kamuoyuna aktardı.

Fındıkta fırsatlar değerlendirilmelidir

8 Temmuz 2019 06:24
-A

+A

-Karadeniz bölgesinde ve Çarşamba’da fındıkta yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir
Fındık sezonu yaklaşıyor. Fındık Karadeniz bölgesinin- Çarşamba’nın olmazsa olmazlarındandır. Fındık rekoltesi bu sezon iyi görünüyor. Fındık fiyatları da yüzleri güldürecek gibi… Fındık fiyatları açıklanacak ve fiyatların çok iyi olacağını düşünüyorum.  Fiyatın 15 TL’den başlayarak kademe kademe yükseliş göstereceğine inanıyorum. Fındık üreticisi fındığını satmakta acele etmesin. Beklesin, emanete fındık bırakmasın. Fındığı çok iyi değerlendirsin. Bu yıl fındık rekoltesinin yüksek olacağını tahmin ediyoruz. Genelde rekoltenin bu yıl 800 bin ton olacağını bekliyoruz. Üreticinin fındığına çok iyi bakması lazım. Fındıkta zirai ilaçlamayı ve fındık ağaçlarının temizlik bakımını çok iyi yaparak kaliteli fındık üretimi yapması lazım. Kaliteli fındık demek fındık fiyatının artması demek-üretici için para demek. Türkiye olarak fındık üretiminde dünyada lideriz. Bu bakımdan-Fındık’ta fırsatlar  çok iyi değerlendirilmelidir.
-Ülkemizde ve bölgemizde tarım alanında yapılan çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ülkemizde ve bölgemizde tarım alanında kayda değer çalışmalar yapılıyor ancak yeterli değil. Birtakım sorunlar var fakat önemli projelerin hayata geçirilmesiyle, tarımsal sorunların çözüme kavuşturulacağına inanıyoruz. Cennet gibi bir ülkede yaşıyoruz. Topraklarımızda çok çeşitli ürünler üretebiliyoruz. Sebzede, meyvede yüksek üretim miktarlarına ulaştık. Ülkemiz, 55 üründe dünyada ilk 10 da yer alıyor. Bu güzel bir gelişme… Tabii ki bunda çiftçilerimizin payı büyük…
Fındık, kayısı, incir, kiraz, vişne, ayva ve haşhaş tohumu üretiminde birinci, karpuz, kavun, çilek, pırasa,  bal, fiğ üretiminde dünyada ikinci, mercimek, elma, salatalık, yeşil biber, yeşil fasulye, kestane,  Antep fıstığı ve koyun sütü üretiminde dünyada üçüncü sırada bulunuyoruz.
Türkiye’de tahıl, meyve ve sebze tüketim miktarları yüksek seviyede bulunuyor. İçme sütü, et ve et ürünlerinde tüketim rakamlarının gelişmiş ülkelere göre eksik kalması, bizim eksiğimizdir. Tahıl, meyve ve sebzede tüketimimiz çok fazla.  Beslenmemiz de tahıl sebze ve meyveye dayanıyor.
Bu kadar ürünü tüketmek için üretmek gerekir. Üretmek de kolay değil elbette.
Geçen yıllarda bölgemizde sebze yüz güldürdü. Aynı olumluluğu fındıkta da bekliyoruz bu yıl fındıkta rekolte yüksek olacak. Tarımsal çalışmaların yanında bu gelişmelerde bölgemizin tarımında çok etkili oluyor.
‘Tarım, zenginleşmenin kaynağıdır’
-Sizce Çarşamba’da tarımsal sorunlar ve hayata geçirilmeye çalışılan tarımsal projeleriniz var mı?…
Çarşamba’da tarımsal sorunlar var elbette…  Üretimde sorun yok, üretilen ürünlerin pazarlanmasında sorun var. Ürünler para etmiyor, para etmeyince de çiftçi mağdur oluyor. Emeğinin karşılığını alamayan çiftçilerimiz sorunlarını dile getiriyorlar. Bölgemizde en başta fındık, sebze ve meyve üretimi yapılıyor. Ancak fındıkta yaşanan fiyat sorunu ve alım sorunu, üreticiye olumsuz yansıyor. Sebze ve meyve üretiminde de kısmen pazar sorunu olunca, onun olumsuzluğu da çiftçiyi mağdur ediyor. Çiftçilerimize; Üretimde ve üretilen ürünlerin iç pazarda olsun, ihracatta olsun gerekli destekler sağlanmalıdır. Çarşamba Ziraat Odası olarak elbette tarımsal projelerimiz var. En başta üretimde verimi artırmak için yaptığımız çalışmalar, hayata geçirmeye çalıştığımız projelerimiz var, ürünlerin pazarlanması yönünde projelerimiz var. Odamız bünyesinde bulunan toprak tahlil laboratuvarında, üretimde verimin artırılması için toprak tahlili yapıyoruz ve çiftçilerimize yardımcı olmaya, destek olmaya çalışıyoruz. Kaliteli sebze ve meyve üretimi için uygulama bahçeleri kuracağız. Bu projemiz içinde Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden uygulama bahçeleri için uygun arazi tahsisi istedik.  Projelerimiz hayata geçirildiğinde, tarımda verimliliğin artacağına, bölgenin tarımına büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz.                                                                       
 -Bölgemizde tarımsal sorunların çözümü için sizce neler yapılmalı?
Samsun, Türkiye nüfusunun yaklaşık 4’te birini besleyen Bafra ve Çarşamba gibi önemli geniş ovalara sahip bir büyükşehir…
Türkiye’nin tarım bölgelerinde, belirli tarihlerde tarım ile ilgili fuarlar açılıyor. Tanıtımlar yapılıyor ama yaptırımlar yok…
Tanıtım ve bilgilendirmeler için, bir çok bölgede tarım fuarları açılıyor. Tarım fuarları çok önemli etkinlikler.  Önümüzdeki günlerde bölgemizde yine tarım ve gıda fuarları açılacak. Tarım ve gıda fuarları, bölgemiz adına da çok çok önem arz ediyor. Zira, Samsun her şeyden önce büyük tarımsal potansiyeliyle önemli bir tarım kenti…
Tarımda verimliliğin artırılmasının şart olmasına işaret ediliyor,  Samsun’un bir tarım şehri olduğuna dikkat çekiliyor fakat tarımsal sanayi ile ilgili projeler hayata geçirilemiyor.
 Küresel ısınma ve çeşitli etkenlerden dolayı sürekli kaybedilmeye yüz tutan verimli topraklarımızın doğru değerlendirilmesi lazım. Ülkemizde ve de bölgemizde; Tarıma gereken önem verilmelidir. Çünkü tarım, reel sektörün temelidir. Ekonomik hayatın, ticaretin temelinde tarım vardır. Bütün ülkeler, tarımdan çıkan artı değeri kullanarak zenginleşmişlerdir.
Zor şartlarda girdi maliyetlerine rağmen, üretim yapan-tarlasında kalan çiftçimizin kıymeti bilinmelidir. Girdi maliyetleri makul seviyelere çekilmelidir. Yapısal sorunlar çözümlenmelidir ki, çiftçimiz üretimini sürdürebilsin.
Ülke tarımımızın zarar görmemesi için kırsalın yaşatılması gerekiyor. Tarımdan kopacak bu nüfusun kırsalda tutulması, kırsalın kaderine terk edilmemesi şart. Ülkemizde kırsal nüfus hızla azalıyor. Buda tarıma zarar veriyor. Tarım alanında hedefler olmalı.
Tarım, Samsun bölgesi için olmazsa olmaz bir faktör… Tarım, bölgenin geçim kaynağı… Buna bağlı olarak tarımsal sanayi yok… Tarımsal sanayinin kurulması ve geliştirilmesi gerekli diye her zaman her platformda söylüyoruz ama tarımsal sanayi bir türlü hayata geçirilemedi.
Birkaç ilçede organize sanayi bölgesi kurulması yönünde çalışmalar var ama yeterli değil.
‘Tarımsal alanda eksikler tamamlanmalı’
-Samsun’da, tarım alanında yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?
Çiftçiler, sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istiyor. Tarım otoriteleri 'Tarıma hükmeden ülkeler, dünyaya da hükmedecek' diyorlar.
Ülkemiz tarım ülkesi... Geniş ovalarıyla, bol yeşili ve ormanlarıyla adeta cennetten bir köşe olan Türkiye’miz bu büyük tarımsal potansiyeliyle gıpta ediliyor. Otoriteler, tarım konusunda; Dünyada gelişmiş her ülkenin, tarımda da en ileri seviyeye ulaştığını, teknolojiyi, verimliliği yakaladığına dikkat çekiyorlar.
'Unutulmasın ki tarıma hükmeden ülkeler, dünyaya da hükmedecek. Zenginleşmenin kaynağı tarım.
Dünyada gıda önem kazanacak...
Böyle bir konjonktürü fırsata çevirmeliyiz, bu gelişmeleri iyi değerlendirmek, tarım üretimini sadece ülkemizin değil, içinde bulunduğumuz bölgemiz içinde yapmamız, bölgemizin inanılmaz boyutlara ulaşan gıda ihtiyacını karşılamamız gerekiyor' diyen tarım yetkilileri ‘Hedeflere varabilmek için öncelikle tarım sektörünün ve bu sektöre hizmet verenlerin kıymeti bilinmelidir. Çiftçimizin kıymeti bilinmeli, hepimizin çiftçimize minnet borcu var’ şeklinde görüşlerini belirtirken, tarımın ve çiftçinin ülkemiz için önemine işaret ediyorlar.
Bu açılardan değerlendirdiğimizde, tespit edilen eksiklikler tamamlanmalıdır.
-Fındıkta yaşanan gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Üretici fındık konusunda dertli. Çiftçiler sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istiyorlar. Fındık meselesi çok büyük boyutlarda. Karadeniz bölgesinin en önemli geçim kaynağı, Türkiye ekonomisine büyük katma değer sağlayan fındık, üreticilerin umudu. Fındık üreticisi fiyatların açıklanmasını bekliyor. Siyasilerinde, fındık otoritelerinin de söylediği gibi; Yapılması gerekenlerin başında lisanslı depoculuk geliyor. Lisanslı depoculuk yaygınlaştırılmalı.
Üretici örgütlenmeli. Fındıkta fiyat garantisi verilmeli ve fındık fiyatları, sezon açılmadan önce açıklanmalı. Fındıkta verimliliği artıracak tedbirler alınmalı. Kontrolsüz fındık dikimine müsaade edilmemeli. Karadeniz Bölgesi'nde fındıkla ilgili yatırımlar teşvik edilmeli. Gündemden düşmeyen fındıkta çözüm için yapıcı adımlar atılmalıdır.
‘Çarşamba, ovasıyla çok iyi değerlendirilmeli’
-Son olarak buradan kamuoyuna mesajınız nedir?
Samsun, Bafra ve Çarşamba gibi geniş ovalarıyla tarımsal potansiyeli çok yüksek bir kent… Bir büyükşehir… Tarım potansiyelinin yüksek olmasına rağmen tarımsal sanayi yok. Tarımsal sanayi süreli dillendiriliyor ama hayata geçirilemiyor. Tarımda verimliliğin artırılması gerekli.  Küresel ısınma ve çeşitli etkenlerden dolayı sürekli kaybedilmeye yüz tutan verimli topraklarımızın değerlendirilmeye alınması lazım. Tarım otoriteleri,  tarımı değerlendirirken dünyadan örnekler veriyorlar. Aslında bu örneklere bakmak lazım.  Bunlar fırsata çevrilmeli, tarım otoritelerinin görüşlerini dikkate almalı.
Bu sebepledir ki,  bu gelişmeler çok iyi değerlendirilmeli, tarımda hedefleri yakalayabilmek için de öncelikle tarım sektörüne önem verilmelidir. Bu doğrultuda yatırımlar yapılmalı, çiftçilerimiz mağdur edilmemelidir.  Çevremizde baktığımızda,  çiftçinin zor durumda olduğunu görüyoruz.
Çiftçilerimize önemli kaynaklar sağlanmalıdır. Yatırım şart, istihdam şart… Çarşambamız Allah'ın bir lütfu olan Yeşilırmak ile bir ova yerine bu topraklarımız, önemli ve verimli bir tarım sahası olarak hangi mahsulü ekersen ek topraklarımızda yetişen çok bereketli topraklara sahibiz. Ayrıca; Meyve, sebze, mısır, fındık vs.vs… Her türlü ürün yetişiyor. Çiftçi, emeğinin karşılığını alamadığı gibi büyük bir ekonomik kayıpta…  Çiftçi bir şeyler üretmeye çalışıyor ama Çarşamba’da yetişen ürünü işleyecek bir tane tesis yok. Bir salça fabrikamız, bir konserve fabrikamız yok. Yetiştirilen ürünler için pazar bulunmalı, tarımda istihdam sağlanmalıdır. Tarımsal sanayi hayata geçirilmelidir. Röportaj: Serdar OKTAV
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...