Politika

Gençler geleceğimizdir

Ülkemizi 16 yıldır yöneten siyasal iktidar, Gençliğin sorunlarına çağın gelişimine uygun projeler üretememiş, çözememiş ve olumsuz alışkanlıklara bulaşmalarına seyirci kalmıştır. Üniversite öğrencilerinin yurt sorunları çözülememiş! Birçok öğrenci cemaat yurtlarında kalmak zorunda bırakılmıştır. Diye açıklamalarda bulunan CHP Samsun Milletvekili ve adayı Kemal Zeyb

Gençler geleceğimizdir

7 Haziran 2018 15:58
-A

+A

CHP iktidarında,15-25 yaş aralığındaki öğrenci veya işsiz olan genlerimize “Genç Kart” vereceğiz. Kamuya ait toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanmalarını sağlayacağız.  Genç kart sahipleri; dört yılda bir defa “ÖTV” ödemeden telefon alma hakkını sağlayacağız.
ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANAN ÖĞRENCİLERE AYLIK 400TL VERECEĞİZ
  Üniversite giriş sınavında başarılı olamayan ve maddi durumları iyi olmayan 18-20 yaş arası gençlere Aile Sigortası kapsamında aylık 400TL üniversiteye hazırlık ödeneği ile aylık 2GB mobil internet erişimini sağlayacağız.
CHP iktidarında, Üniversite öğrencilerine 19 Mayıs ve 29 Ekim’de 500’erTL olmak üzere yıllık 1.000(bin)TL gençlik bursu vereceğiz.
CHP Samsun Milletvekili ve adayı Kemal Zeybek; Öğrencilerimizin yurt sorununu iki yıl içerisinde kalıcı olarak çözeceğiz. Bütün öğrencilerimizin devlete ait” KYK” yurtlarında barınmaları sağlanacak ve öğrencilerin farklı cemaat yurtlarında kalmaları önlenecektir.
Yurtlar inşa edilirken odalar en fazla iki kişilik olacak ve çağın gereklerine göre donatımı yapılacaktır. Yurtlarda, internete erişim kotasız ve ücretsiz olacak. “KYK” Yurt ücretlerini %50 oranında düşüreceğiz. “KYK” kredisinin geri ödenmesinde kolaylıklar sağlayacağız.
Kamu üniversiteleri yemekhane hizmetlerinde kar amacı güdülmeden, kaliteyi yükselterek ve ücretleri düşürerek öğrencilerin sağlıklı beslenmeleri sağlanacaktır.
GENÇ GİRİŞİMCİ VE İŞSİZLERE DESTEK VERECEĞİZ
CHP iktidarında, 30 yaş altı yükseköğretim mezunu gençlere, Gençlik garantisi programı kapsamında istihdam, ücretli staj, eğitime devam, işsizlik ödeneği ve iş kurmak isteyen gençlere kredi kolaylığı, vergi muafiyeti gibi kolaylıkları sağlayacağız.    
Genç girişimcilere 200 bin TL’ye kadar faizsiz kredi olanağı ile 5 yıllık gelir vergisi muafiyeti getireceğiz. Üniversiteden yeni mezun olmuş iş arayan gençlere; İş Kur’a kayıt olmaları durumunda 750 TL işsizlik desteği vereceğiz.
Cezaevlerindeki gençlerin eğitimlerini sürdürebilmeleri için; Öğrenci harçlarının Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı tarafından karşılanması, Öğrenci mahkûmların derslere devamı kaldırılacak, sınavlara girmeleri güvence altına alınacaktır.
CHP iktidarında, Üreten ekonomi ile büyüyerek kardeşçe paylaşımı sağlayacağız. 

Kaynak : Nesrin HOCAOĞLU

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...