Samsun

‘Don Pasquale’ son kez sahnede

Samsun Devlet Opera ve Balesi, 2019-2020 sanat sezonunda, Gaetano Donizetti'nin “Don Pasquale” adlı iki perdelik komik operasını son kez 2 Kasım 2019 Cumartesi akşamı saat 20.00’da sahneleyecek

‘Don Pasquale’ son kez sahnede

1 Kasım 2019 06:24
-A

+A

 
İstanbul Devlet Opera ve Balesi rejisörlerinden Recep Ayyılmaz'ın rejisi ile sahnelenen "Don Pasquale", Türk Opera Tarihi’nde özel bir yere sahip. İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki yerleşik bir sahnede sahnelenen ilk opera eseri olan “Don Pasquale”, İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki yerleşik bir sahnede sergilenen ilk opera eseri olması dolayısıyla sanatseverler için büyük bir önem taşıyor. İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki yerleşik bir sahnede sergilenen ilk opera eseri olması dolayısıyla sanatseverler için büyük bir önem taşıyor. İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki yerleşik bir sahnede sergilenen ilk opera eseri olması dolayısıyla sanatseverler için büyük bir önem taşıyor.İstanbul Süreyya Operası’nın da açılışını yaptı.   
Evrenselliğini ve güncelliğini kaybetmeyen eğlenceli konusu ve Donizetti’nin etkileyici melodileri ile komik opera repertuarının en seçkin yapıtlarından olan “Don Pasquale”nin Recep Ayyılmaz imzası taşıyan prodüksiyon, 2019-2020 sanat sezonunda son kez sahnelenecek.
19. yüzyılın ilk yarısında Roma’da geçen “Don Pasquale” operası, ilerlemiş yaşına rağmen kendine genç ve güzel bir eş arayan yaşlı, zengin ve cimri Don Pasquale ile onu yola getiren genç ve kurnaz Norina’nın hikâyesini anlatıyor.
12 SEZONDUR KAPALI GiŞE OYNANIYOR
Sıra dışı mizansenleri ve cesur reji yorumuyla Türkiye’de 12 yıldır seyirciden yoğun ilgi gören ve çok sevilen “Don Pasquale” operasında orkestrayı İstanbul Devlet Opera ve Balesi orkestra şeflerinden Zdravko Lazarov yönetiyor.
Prodüksiyonun koreografisi Nil Berkan’a, dekor tasarımı Ferhat Karakaya’ya, kostüm tasarımı Çimen Somuncuoğlu’na, ışık tasarımı ise Oğuz Murat Yılmaz’a ait. Eserin koro şefi ise Raushan Baigulakova.  
Operada Don Pasquale rolünde Orçun Gün, Dr. Malatesta rolünde Hasan Çelik, Ernesto rolünde Gürkan Sezgin, Norina rolünde Arsen Tekinmirza, Noter rolünde ise Umur Sevim rol alacaklar.
2 Kasım 2019 Cumartesi saat 20.00’da sahnelenecek “Don Pasquale” komik operasının biletleri, Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi ve www.biletinial.com internet sitesinden temin edilebilir. Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi hafta içi 10.00 – 18.00 saatleri arası, temsil günlerinde ise temsil başlama saatine kadar açıktır. Şila KURUMAHMUTOĞLU
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

SON DAKİKA
ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU