Türkiye

1 Eylül’ü dört gözle bekliyorlar

15 Nisan ve 1 Eylül tarihlerini kapsayan açık sularda avlanma yasağının kalkmasına tam 1 ay var. Aylardır bu tarihi bekleyen Samsunlu balıkçılar, yasağın kalkmasını deyim yerindeyse ‘Dört Gözle Bekliyorlar.”

1 Eylül’ü dört gözle bekliyorlar

2 Ağustos 2016 10:02
-A

+A

Samsun’un İlkadım ilçesi Kasaplar Caddesi’nde hizmet veren balıkçılara yeni sezondaki umutlarını ve Avlanma Yasağı’nı sorduk. Balıkçı esnafı, 1 Eylül’ü hasretle beklediklerini ifade ederken, Av Yasağı’ndan memnun olduklarını kaydettiler. Ayrıca, kaçak avcılık yapanlara da kendilerince uyarılarda bulundular.
 
“BU SENE FİYATLAR UYGUN OLACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR”

Kıyak Kardeşler Balıkçılık Mehmet Kılıç (49); “Eylül’de yeni av sezonu başlıyor. Palamut erken göründü. Mezgit, Barbun da var ancak Palamut geçen sene bol olamamıştı. İnşallah, bu sene bol olacağını düşünüyoruz. Vatandaş balıkları bu sene İnşallah bol bol yiyebilecek. Daha sezon başlamadı ama fiyatlar uygun. Sezon başlayınca da balıkların bolluğundan fiyatlar daha da düşecek. Bu sezon hem balık bol olacak, hem de fiyatlar uygun olacak gibi duruyor” dedi.
 
“KAÇAK AVLANANA BÜYÜK CEZALAR UYGULANIYOR”

Avlanma yasağının süresini değerlendiren Mehmet Kılıç, “Süre gayet yerinde. Sonuçta balığın üreme zamanı denize avlanma yapılmıyor ve bu sürede balık hem ürüyor, hem de büyüyor. Biz de yasak kalkınca, nasibimizi alıyoruz ve vatandaşımıza sunuyoruz. Genel olarak baktığımızda en çok Palamut, Hamsi, Çinakop, Mezgit avlıyoruz. Vatandaşımız en çok Palamut, Barbun, Çinakop satın alıyor ve dolabını dolduruyor. Yasak zamanları küçük tekneler Olta veya Çapara ile Yerli Palamut avlamaya açılıyor. Bu durum normal. Büyük teknelerin açılması yasak, aksi takdirde avlanmalarının da cezaları ağır. Yani cezalar caydırıcı oluyor. Yüklü miktarda para cezası uygulanıyor ve teknelerine el konuluyor. 1 Eylül’ün gelmesini iple çekiyoruz. Bütün kayıkçılar ve balıkçılar av sezonunun start alıp ‘Vira Bismilllah’ demeyi dört gözle bekliyor” diye konuştu.
 
“BALIK NE KADAR ÇOK OLURSA, O KADAR İYİ”

Topaloğlu Balıkçılık çalışanlarından Kurtça Topaloğlu (38); “Şuan, balık fiyatları ucuz. Sezon başlayınca balık çok olursa, ucuz olacak ama balık az olursa fiyatları artacak. Sonuçta önemli olan balığın olması. Bolluk fiyatları aşağı çekiyor. Bu sezon denizde balığın bol olacağını düşünüyoruz. Vatandaş et, tavuk yiyemiyor, bari 5 TL’ye balık yesin. Eylül ayında en fazla avlanan balık Palamut’tur. Sonra ise Mezgit, Barbun, Çinakop. Sonuçta bu balıklar Karadeniz balıkları ve bizler bunları avlıyoruz. Sular soğumaya başlayınca da, yani Ekim-Kasım aylarında Hamsi bollaşır. Ona göre de tezgahlarımız çeşitlilik kazanır” şeklinde konuştu.
 
“YASAK AVLANMAYA 8-10 BİN TL CEZA GELİYOR”

Avlanma yasağı ile ilgili konuşan Kurtça Topaloğlu, “Av Yasağı 4 ay sürüyor. Bu süre balık popülasyonu açısından gayet olumlu. Balıkların yumurtlama zamanlarında, avlanmanın yasak olmasını bizler de olumlu karşılıyoruz. Hayvanlar çok iyi ürüyorlar, büyüyorlar ve bizde yakalıyoruz. Zaten 5’nci ayda sezon bitiyor, 9’uncu ayda da sezon başlıyor. Şuan Ufak Çingene Palamutu, Olta Palamut’u, Ağ Balığı var ve avlamak yasak. Sezon açılınca daha büyük balıklar oluyor. Yasak süresince ufak kayıkların avlanmaları serbest ama büyük kayıkların avlanmaları yasak. Yasak olan bu büyük kayıklar yasak avcılık yaptıkları zaman yakalandığında 8-10 Bin TL ceza geliyor. Kayıklarına el konuluyor” ifadelerini kullandı. Büşra KOCATAŞ 
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Günlük Gazeteler

Oku