Samsun

Anne sütü bebeği enfeksiyonlardan koruyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Canan Aygün, emzirmenin bebeği ilk bir yıl enfeksiyonlardan koruduğunu söyledi

Anne sütü bebeği enfeksiyonlardan koruyor

4 Ekim 2019 06:23
-A

+A

OMÜ Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi 2006 yılından bu yana “Bebek Dostu Hastane” unvanı taşıyor. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi ise 3 Ekim’de Samsun İl Sağlık Müdürlüğünde düzenlenecek törende “Bebek Dostu Yenidoğan Ünitesi” belgesini alacak.
1-7 Ekim Emzirme Haftası nedeniyle OMÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesinde etkinlik düzenlendi. Bu etkinlikte konuşan OMÜ Tıp Fakültesi Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Canan Aygün, emzirmenin bebeği ilk bir yıl enfeksiyonlardan koruduğunu, anne sütünün bebeğin ilk aşısı olduğunu vurgulayarak, anne sütüyle beslenen bebeklerde ilk yıl sepsis (kana mikrop karışması), ishal, zaatürre, orta kulak ve idrar yolu enfeksiyonlarının daha az görüldüğünü belirtti.
Prof. Dr. Aygün, hastane bünyesinde tüm sağlık çalışanlarına anne sütünün önemi ve yararları konusunda eğitimi verildiğini ve anne sütüyle beslenmenin desteklenmesi konusunda ekip çalışması sağlandığını ifade etti. Aygün, “Birçok sağlık çalışanının emzirme danışmanı sertifikası sahibi olduğu hastanede, anneler henüz doğum gerçekleşmeden önce anne sütüyle beslenme konusunda bilgilendirilmekte, doğumdan sonra emzirme danışmanlığı hizmeti almakta ve bebeklerin anne sütüyle beslenmesi taburculuk sonrasında da izlenmektedir” dedi.
Organizasyona Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen ve hastane idaresi tam kadro olarak katıldı. İHA 
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

SON DAKİKA
ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU