Samsun

SAMDOB’dan yeni eser ‘Tebessümler Diyarı’

“Tebessümler Diyarı” adlı romantik operet eseri Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde ikinci kez sahnelendi. Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından Türkçe seslendirilen eser, 12 Şubat 2018 Pazartesi akşamı saat 20:00’da, Aydın Gün Sahnesi’nde Samsunlu sanatseverler tarafından izlendi

SAMDOB’dan yeni eser ‘Tebessümler Diyarı’

13 Şubat 2018 12:27
-A

+A

Viyana'da bir kontun kızı olan Lisa ile Çinli Prens Sou-Chong’un aşkının anlatıldığı “Tebessümler Diyarı” adlı operet eseri, farklı coğrafyalarda yetişen iki aşığın, mutsuz biten hikayesini anlatmaktadır. Viyana’da başlayan eser, Kont Lichtenfeis’in kızı Lisa’nın Çin Prensi Sou-Chong’a aşık olup Pekin’e gitmesiyle devam eder. Sou-Chong ile evlenen Lisa Çin kültürüne ve geleneklerine alışamadığı için mutsuz olur ve Çin'den ayrılmak ister. Gitmesine izin vermeyen Prens, Lisa’yı saraya hapseder. Başarısız kaçış planları sonunda Lisa Prens'ten özgürlüğünü ister. Sou-Chong bu kez karşı koymaz ve 'Hayatta ne olursa olsun her zaman tebessüm etmek gerekir' diyerek tüm üzüntüsüne rağmen tebessüm etmeye devam eder.
Dönemin Uzak Doğu ve Avrupa kültürlerinde kadının yerini gözler önüne seren eserin bestesi Franz Lehar’a, librettosu L. Herzer, F. Löhner-Beda ve V. Leon’a ait. 2 Perde olan eserin rejisörlüğünü Evin Atik, orkestra şefliğini de dönüşümlü olarak Mikhail Iskrov ve Augusto Arias yapacaktır. Dekor tasarım Filiz Dinç, kostüm tasarım Aydan Çınar, koreografi Özgür Barılı, ışık tasarım Oğuz Murat Yılmaz.
Samsun Devlet Opera ve Balesi programı www.dobgm.gov.tr adresinden ve sosyal medya hesaplarından online olarak takip edilebilir. 
 

Kaynak : Şenay ŞAHİN

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Günlük Gazeteler

Oku