Samsun

Sorunların kökten çözümü gerekli

Sokak röportajlarımız devam ediyor. Röportajlarımızda sık sık; Çarşamba’da özellikle yol meselesini ve şehiriçi trafik meselesini gündeme getiriyoruz ancak bir çözüm bulunamıyor. Röportajlarımız ses getirirken; Vatandaşlar, yerel seçimler öncesinde de bu sorunlara defaatle dikkati çekildiğini ve bu yönde siyasilerden beklentiler olduğunu, meselelerin çözüme kavuşturulması taleplerinin dile getirildiğini vurguluyorlar

Sorunların kökten çözümü gerekli

19 Ağustos 2019 06:55
-A

+A

 Biz sorduk, vatandaşlar cevap verdi:
-Sıkça gündeme getirilen yol meselesi, trafik te yaşanan sorunlar, kaldırım işgalleri hususunda yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?
Dikkat ederseniz, son günlerde Çarşamba’da; Yol meselesi, trafik sorunları ve kaldırım işgalleri sıkça dile getiriliyor. Zira bu sorunlar henüz çözüme kavuşturulamadı. Bu yol meselesinin, trafik sorununun, kaldırım işgalleri sorununun, Çarşamba’da çözüme kavuşturulması gereken öncelikli sorunlar olduğunu da söylüyoruz. Çarşamba’da güzel çalışmalar yapılıyor tabii ki fakat öncelikli sorunların çözümlenmesi lazım.
Çarşamba'nın konumu çok önemli... Çarşamba gelişiyor. Ancak bu gelişimle birlikte, bölgede yaşanan ulaşım sorunlarının, ilçeler arası ve kent içi ulaşımda planlama yapılmasıyla çözümlenebileceği düşünülüyor. Trafik sorunu bölgemizin müzminleşmiş sorunu, bu sorunun çözümü için bazı önlemler alınması gerekiyor. Trafik sorunu usandırdı. Kaldırım işgalleri, yol ve otopark sorunları da zorlandırıyor. Otoparkları kullanmıyorlar. Cadde ve sokaklar adeta otoparklara dönüşmüş…
Yol kenarları, evlerin önü, yol boyunca araçlarla dolu...
Bu sorunlar devamlı gündeme getiriliyor. Bu konuda kesin çözüm getirecek önlemler alınmalıdır diyoruz ama çözüm için atılan kayda değer bir çalışma yok.
Çarşamba’da özellikle yol meselesini ve şehiriçi trafik meselesini gündeme getiriyoruz ancak bir çözüm bulunamıyor. Yerel seçimler öncesinde de bu sorunlara defaatle dikkati çektik.  Bu yönde siyasilerden beklentilerimiz olduğunu, görev beklediğimizi, sorunların çözüme kavuşturulması için gayret göstermeleri gerektiğine vurgu yaptık.
 ‘Yollar yapılmalı’
-Bu trafik meselesinin çözümü için sizce ne yapılmalıdır?
-Trafik sıkışıklığı, vatandaşların tepkisine neden oluyor. Çarşamba'da şehir içi trafiğinin yoğun olduğu Ali Fuat Başgil köprüsü'nün doğu ve batıyakasında köprü girişlerindeki kavşaklarda sinyalizasyon sistemi olmayışı tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Yine tarihi köprünün doğu ve batı yakasında köprüye girişte kavşaklarda sinyalizasyon gerekiyor. Trafik yoğunluğunun olduğu bu bölümlerde tehlike kol geziyor. Özellikle Çarşamba Kaymakamlık binası ile Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası binası arasında yayalar, karşıdan karşıya geçişlerinde çok zorlanıyorlar. Kaymakamlık binası ile Ticaret ve Sanayi Odası binası arasında bir üst geçit yada altgeçit yapılmalı… Terme Caddesi’nde Kaymakamlık binası ile Ziraat Bankası’nın bulunduğu alanda ve Hüsnübey caddesinde Mustafa Kemal Ortaokulu ile Halk Eğitim Merkezi’ne kadar olan alanda, yol kenarlarına park eden araçlar nedeniyle ve kaldırım işgalleri dolayısıyle trafik sorunu yaşanıyor. Dar olan bu caddelerde araçların yol kenarlarına sağlı sollu park etmeleri ile yol kapanıyor ve orada bulunan esnaf zor durumda kalıyor. Buna da tepki gösteren vatandaşlar, caddelerin kontrol altında tutulmasını istiyorlar.
Ayrıca; Çarşamba Öğretmenevi ve Akşamsanatokulu binasının ve itfaiyenin çıkış noktasında bulunan kontrolsüz yolda karşıdan karşıya geçişler çok tehlikeli…
Oraya bir döner kavşak ve sinyalizasyon sistemi ya da üst geçit yapılmalı… O cadde Çarşamba’nın en işlek caddelerinden birisi… Orada elbette yoğunluk oluşuyor. Oluşan yoğunluk ve yayaların karşıdan karşıya geçişlerinde tehlikeli oluyor. O noktada önlemler alınmalı Burada öncelikle bir çevre düzenlemesi yapılmalıdır.
Ayrıca;  Büyükşehir yasasıyla köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerleşim yerlerinde sorunlar var.  Bu mahallelerin ortak sorunu yol ve grup yolu ile bölünmüş yol…
 Yollar çok bozuk olmasına rağmen grup yolları yapılmıyor. Grup yolunun yapılmaması, ulaşımı zorlaştırıyor. Mahallelerin çoğunda yolların alt yapısı tamam olmasına rağmen, yolların yapılmaması, mahallelerin çamur içinde kalmasına, daha büyük sorunlar ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu yol meselesini sürekli gündeme getiriyoruz. 
Yolların yapılması lazım. Öncelikle grup yolları ve mahalle yolları yapılırsa, en önemli, en büyük sorunlar çözüme kavuşturulmuş olacak.
Ayrıca, Çarşamba’nın çok sayıda cadde ve sokaklarında, özellikle merkezi yerlerde ışıklandırma yok… Gece cadde ve sokaklar karanlık oluyor. Bu da hem vatandaşlara eziyet olurken, hem de trafiğin akışını da olumsuz etkiliyor.
Işıklandırma konusuna da çözüm getirilmelidir.
 ‘Ulaşım planı çıkartılmalı’
- Yapılan hizmetler konusunda değerlendirmeleriniz nelerdir?
Çarşamba’da 146 mahalle var. Mahallelerin çok sayıda sorunu var ama öncelikler belli. Hizmette geç kalınıyor. Sorunlarımız çözümlenemeyince, daha başka sorunlarda ortaya çıkıyor. Sorunlar büyüyor. Yolların bozuk olması, grup yolunun yapılmaması gibi işler mahalle sakinlerini rahatsız ediyor, mağdur ediyor. Sorunlar büyüyünce hizmetler de engellenmiş oluyor.
 Sorunların çözümü konusunda, yetkililerin daha duyarlı davranmasını bekliyoruz. Özellikle köy iken yeni mahalle olan mahallelerde, öncelikle bu yol sorunun çözüme kavuşturulması gerekir.
 Mahallelerimizin en büyük sorunu yol olduğuna göre; Bu sorunun bölgenin ulaşımını da nasıl etkilediğini görüyoruz. Bu itibarla bir ulaşım planı çıkartılmalı. Yapılan çalışmalar, sorunun kökten çözümünü sağlayamıyor.  Plan-proje olmayınca, yeni sorunlar ortaya çıkıyor.
-Sorunların çözümü için önerileriniz var mı?
Bölgemizin,  mahallelerimizin sorunları hepimizin sorunlarıdır. Büyükşehir yasasıyla, köyler mahalle oldu. Bizim mahallelerin en büyük sorunu yol… Yol olmazsa, diğer hizmetlerin de bir etkisi kalmaz. Büyükşehir yasasıyla birlikte köy statüsünden mahalle statüsüne dönüşen yerleşim birimleri olarak birtakım sorunlarımız ortaya çıktı. Baştan da söylediğimiz gibi grup yolu, en önemli, öncelikli sorun ancak değerlendirilmeye alınması gereken birtakım faktörler de var. Mahallelerimizde müsait yerler var. Bu yerlerin projelendirilerek değerlendirmeye alınması lazım diye düşünüyoruz.  Bölgemizde çevresel etkenler, bazı değişimleri de beraberinde getiriyor. Bu itibarla bu değişimler zorunlu hale gelirken, bölgede bulunan olanaklarında kullanışlı hale getirilmesine çalışılmalı… Bölgemizde mevcut olan potansiyelin değerlendirilmesiyle yaşanan değişimler farklı yansımalarıyla, güçlü bir potansiyel olarak ortaya çıkıyor.
Bu potansiyeli çok iyi değerlendirmek lazım... Bu potansiyelin değerlendirilebilmesi için de sorunların çözüme kavuşturulması lazım.
 ‘Kalıcı çözümler üretilmeli’
 -Son olarak buradan kamuoyuna mesajlarınız nelerdir?                 
Çarşamba’nın şehiriçi trafiği ve mahallelerdeki yol meselesi çözüme kavuşturulmalıdır. Bu konuda kalıcı çözümler üretilmelidir.
Çarşamba’da güzel çalışmalar yapılıyor ama öncelikli sorunların çözümlenmesi lazım.
Çarşamba'nın konumu çok önemli... Özellikle; Trafik yoğunluğunun olduğu Çarşamba Kaymakamlık binası ile Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası binası arasında, Terme Caddesi’nde Kaymakamlık binası ile Ziraat Bankası’nın bulunduğu alanda ve Hüsnübey caddesinde Mustafa Kemal Ortaokulu ile Halk Eğitim Merkezi’ne kadar olan alanda, Çarşamba Öğretmenevi ve Akşamsanatokulu binasının ve  itfaiyenin çıkış noktasında bulunan kontrolsüz yolda  yaşanan trafik sorununun  ve otopark sorununun çözümü için önlemler alınmalıdır.  Çarşamba’nın en işlek caddeleri, güzergahları olan o yerlerde sıkı önlemler alınmalıdır. Çarşamba’nın en büyük meydanı olan Zübeydehanım meydanı ile devamında-eski samsun yolu ve değirmenbaşı caddesi girişinde döner kavşak yapılmalı, burada eczane önünde ve fırınların önlerinde araçların park etmesine müsaade edilmemelidir. Buralarda park eden araçlar, zaten dar olan yolu iyice tıkamaktadırlar.
Çözümsüz kalan sorunlar daha büyük sorunlar üretiyor. Bu sorunların çözümü için siyasilerimizden gayret bekliyoruz. Siyasilerimizin, sorunların çözümü için projelerini hayata geçirmeleri lazım.
Değişime ayak uyduramayan toplumlar, başarısız olurlar. Sosyal bilimciler ‘Toplumsal değişim kuralları da doğa kurallarıyla aynıdır. Hayat bizi sürekli değişime zorlar’ diyor.
Sorunların kökten çözümü gerekli. Bu sorunlar sık sık gündeme geliyor ve biz bu sorunların çözümlenmesini bekliyoruz.   Röportaj : Serdar OKTAV
                                                                                          
 
 
 
 
 
                         
                          
 
                      
 
                       
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU