"Özgür Basin, Demokrasinin Olmazsa Olmazidir"

Kategori: Samsun - Tarih: 2 Mayıs 2020 15:39
"Özgür Basin, Demokrasinin Olmazsa Olmazidir"

Yaşar, 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Özgür basın, demokrasinin olmazsa olmazıdır. Oysa Türkiye, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde bu yıl 180 ülke arasında 154’üncü sırada yer aldı. Bu da demokrasimizin içinde bulunduğu vahim durumun en belirgin göstergesidir" dedi.
 
Basın özgürlüğünün demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu vurgulayan Yaşar, bu duruma rağmen ülkemizde özgür basından söz etmenin mümkün olmadığı bir dönemden geçildiğini kaydetti.Türkiye'de son yıllarda gündemden düşmeyen basın özgürlüğü tartışmaları ve yaşatılanlar, özgür bir basına sahip olmadığımızın göstergesi olduğunu söylersem sıkıntının boyutunu bir nebze de olsa ifade etmiş olurum diyen Yaşar, mesajında şu ifadelere yer verdi:"Anayasamıza göre basın özgürdür, sansür edilemez; devlet, basın ve haber alma özgürlüğünü sağlayacak önlemleri almakla yükümlüdür. Ancak bu durum bizim ülkemizde uzun yıllardır maalesef ki böyle değil. Partimiz kuruluş aşamasında bu durumunun boyutunu yaşayarak daha net görmüştür.
"BİLGİ ALMA HAKKI ENGELLENMEMELİ"
Basın emekçilerinin kamu görevi yaptığı tüm dünyaca kabul görmesine rağmen düşüncenin ve suçluyu yazanın cezalandırdığı bir ülke olarak anılmak çok üzücü. Ancak bu durum hep böyle gitmeyecek. İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde iyi niyetli düşünmek ve er ya da geç yapılan yanlışların anlaşılacağını umut ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle beğendiğim bir sözle bu anlamlı günün emekçilerini kutlamak ve çalışmalarında başarılar dilemek istiyorum:
"Mücadele edenler her zaman kazanamayabilir; lakin kazananlar her zaman mücadele edenlerdi"
3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü kutlu olsun...” Dedi.
Berna ALTINOVA

http://www.gazetearena.com/haberprint/-ozgur-basin--demokrasinin-olmazsa-olmazidir--90514.html