‘Türkiye, yükte ağır pahada hafif ürünler ihraç ediyor’

Kategori: Ekonomi - Tarih: 2 Şubat 2021 06:21
‘Türkiye, yükte ağır pahada hafif ürünler ihraç ediyor’

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, ilk ve ortaöğretim seviyesinde uzaktan eğitim alması gereken milyonlarca öğrenciden, 3 milyon 621 bin 772 öğrencinin internet erişimi olmadığına vurgu yaparak, telekomünikasyon operatörlerinden internet altyapısı geliştirmek için toplanan paraların nereye harcandığını sordu

Türkiye’nin dış ticaret politikasına dikkat çeken İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Türkiye’nin yükte ağır pahada hafif ürünler ihraç ettiğini, 1 ton demir çeliğin ihracat fiyatı 500 dolar iken, 1 kilogram telefonun 2.500 dolar olduğuna vurgu yaparak şu şekilde konuştu:
“Özelikle bugün, teknolojik olarak gelişmemizin baş sebebi olarak eğitim konusunda ortaya çıkan eksiklikleri, ülkemizde teknoloji ve patent sayısı ile araştırma ve geliştirme çıktılarının düşük olmasının en önemli nedenlerinden biri olarak görüyoruz. Türkiye'nin ilk ve ortaöğretiminde 15 milyon öğrenci olmasına rağmen, Millî Eğitim Bakanlığın açıkladığı "EBA 1 milyon öğrenciye interaktif öğretim verebilmektedir." diyor. Hâlen internete ulaşamayan 3 milyon 621 bin 772 öğrenci bulunmaktadır.
İnternet altyapısı için toplanan paralar nereye harcanıyor
Biz de biliyoruz ki 5369 sayılı Yasa kapsamında, özellikle telekomünikasyon operatörlerinden toplanan paralar var. Bu rakam sadece 2019 yılı için 1 milyar 562 milyon 747 lira. 2005 yılından bugüne kadar 11 milyar TL'nin üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Aslında bu paranın toplanmasının bir tane amacı var, bu altyapıların yapılması. Yani internetin Türkiye'nin her yerine ulaşması ama toplanan paralar nereye harcanıyor, nasıl oluyor, nasıl bitiyor, bir şekilde yok oluyor. Ben buradan soruyorum, inşallah cevaplandırırlar. Bu paralar, bu altyapılara yatırılmış olsaydı zaten bugünkü bu sorunları yaşamamış olurduk. Hiç olmazsa bunun bir cevabını verirler diye düşünüyoruz ya da en azından bundan sonra toplanan paraları amacına uygun harcarlar.
Türkiye patinaj yapıyor
 Türkiye'de endüstri-üniversite-devlet arasında kurulması gereken iş birliği sarmalı ne yazık ki bugüne kadar kurulamamıştır. Bu durum, Türkiye'nin "gelişmekte olan ülkeler" statüsünde patinaj yapmasına neden olmaktadır. Araştırma ve üretim havacılık, uzay teknolojileri, bilgisayar, ilaç, bilimsel cihazlar ve elektrik makineleri endüstrisine dayalı olarak ilerlemektedir. Yüksek teknoloji üreterek ihracat yapan dünyanın ilk 20 ülkesine baktığınız zaman maalesef, Türkiye yok. Nerede? Türkiye'nin sıralaması 37'nci sırada. Bugün, Çin'in yüksek teknoloji ihracatı 560 milyar 58 milyon 333 bin iken Türkiye'nin rakamları 2 milyarlar seviyesinde.
Türkiye maalesef, yükte ağır pahada hafif ürünler ihraç etmektedir. Size şunu söyleyeyim: Türkiye bol miktarda demir çelik ürünleri ihraç ediyor. Bugün, 1 ton demir çeliğin ihracat fiyatı 500 dolar. Ne demek? Kilogramı 0,5 dolar. Bugün hepinizin elinde cep telefonları var. 200 gramlık bir tane cep telefonun maliyeti nereden baksanız 500 dolar. 5 adeti ne yapar? 2.500 dolar yapar. Şimdi 1 kilogram telefonun fiyatı 2.500 dolar, bizim ihraç rakamımız demir-çeliğin 0,5 dolar. Ne demek? Yaklaşık 5 bin katı demek. Dolayısıyla bizim özellikle katma değeri yüksek teknolojik ürünlere yönelmemizde fayda var.” Haber Merkezi
 

http://www.gazetearena.com/haberprint/-turkiye--yukte-agir-pahada-hafif-urunler-ihrac-ediyor--97290.html