Sezonun sosyal mesafeli ilk opera eseri ‘Doktor Mucize’

Kategori: Türkiye - Tarih: 13 Kasım 2020 07:12
Sezonun sosyal mesafeli ilk opera eseri ‘Doktor Mucize’

Aşıkların dolambaçlı oyunlarıyla bezeli G. Bizet’nin ödüllü eseri “Doktor Mucize” komik operası, 14-16 Kasım 2020 tarihlerinde Samsunlu sanatseverler için sahnelenmeye hazırlanıyor

Pandemi koşullarında birbirinden özel eserlerle seyircilerine kapılarını açmaya devam eden SAMDOB, opera izlemeyi özleyenlerin kaçırmayacağı tek perdelik “Doktor Mucize” operasını 14-16 Kasım 2020 akşamları saat 20.00’da Aydın Gün Salonu’nda sahnelemeye hazırlanıyor.
Georges Bizet’nin 18 yaşında besteleyerek Jacques Offenbach’ın düzenlediği yarışmada birincilik ödülü kazandığı “Doktor Mucize” operası, Şahan Gürkan’ın rejisörlüğünde sürreal bir dünyayla buluşuyor. Librettosunu Leon Battu ve Ludovic Halévy’nin kaleme aldığı opera eserinde, sevdiğine kavuşmak için doktor kılığına giren Yüzbaşı Silvio’nun ve sevgilisi Laurette’nin hikayesi anlatılıyor.
Aşıkların birbirine kavuşma serüveninin komik bir dille ele alındığı opera eseri İtalya’da geçer. Ancak birbirini çok seven Silvio ve Laurette, Laurette’nin Belediye Başkanı babasının askerleri sevmemesi üzerine kavuşamamaktadır. Sevdiğinden vazgeçmeyen Yüzbaşı Silvio, eser boyunca karşımıza farklı karakter ve oyunlarla çıkarak sevdiği kızla evlenmeye çalışır.
Opera denince akla gelen bestecilerden olan G. Bizet’nin “Doktor Mucize” komik operasında Lauretta karakterini; Sezen Alanbay ve Eda Bingöl Gürkan, Veronique karakterini; Didem Çelik ve Leyla Ceren Koç, Silvio karakterini; Metin Bayram ve Dinçer Gökçe, Le Podestat karakterini; Murat Göçken ve Ali İbrahim Tuluk dönüşümlü olarak sahneleyecek. Sanatçılara eser boyunca Piyanist Nona Tsutskridze eşlik edecek.
Alışılmışın dışında bir dünyanın resmedildiği opera eserinin rejisörlüğü Şahan Gürkan, koreografisini Arzu Kaya, dekor tasarımını Gülden Sayıl, kostüm tasarımını Gülnur Çağlayan Tuluk ve ışık tasarımını Oğuz Murat Yılmaz üstleniyor.
Sadece 134 kişinin katılım sağlayabileceği “Doktor Mucize” operasında sanatseverler, maske ve ateş ölçümü kontrollerinin yapılmasının ardından, Samsun Valiliği’nin yayınlamış olduğu genelgeyle uygulanmaya başlayan HES kodu kontrollerinin gerçekleştirilmesiyle Aydın Gün Salonu’na giriş yapabilecekler.
Etkinlikler esnasında da izleyicilerin maske kullanımlarının ve sosyal mesafe kurallarına uyumlarının kontrol ve takip edileceği, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen pandemi kurallarına harfiyen uyulması hedeflenen etkinliklere ait sezon biletleri, Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi ve www.biletinial.com internet adresinden temin edilebilir. Samsun Devlet Opera ve Balesi gişeleri hafta içi ve cumartesi günleri saat 10.00-17.00 saatleri arasında, temsil günleri saat 20.00’a kadar açıktır.  Şennur ERCAN

 

http://www.gazetearena.com/haberprint/sezonun-sosyal-mesafeli-ilk-opera-eseri--doktor-mucize--95265.html