Samsun

Havza Belediyesinden açıklama

Havza Belediye tarafından basında yerel basında yerel alan “Havzalı esnafın 'yıkım' isyanı” başlıklı haber üzerine yazılı bir basın açıklaması yapıldı.

Havza Belediyesinden açıklama

13 Kasım 2018 11:33
-A

+A

Bahse konu haberde  Havza'nın Mehmetçik Meydanında yere alan ve ihale ile şahısa satılan binanın Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun çerçevesinde yıkılması üzere işyerleri yıkılan maliklerin Havza Belediye Başkanı Murat İkiz tarafından yeniden yapılma sözüne rağmen yapılmayarak tapu haklarının da ellerinden alındığını iddia edilmekte ve mağdur oldukları belirtilmekte idi..
Havza Belediyesinden konu ile ilgili olarak yapılan yazılı basın açıklamasında  5 yıl evvel Mehmetçik Meydanında bulunan 3 katlı binaya 6306 Sayılı Afet Riski Yasa gereğince Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce depreme dayanıksız çürük raporu verildiği belirtilerek; “Bunun üzerine Belediyemiz ve 9 dükkan sahibi ile bu konuda toplantılar yapılmış, Belediye Başkanımız 9 dükkanı yapıp size teslim edelim, üstündeki 2 katıda Belediyemize yapalım teklifi götürülmüş fakat 4 yıldır 9 dükkan sahibi bunu kabul etmemmişler, Raporlara ve yıkım kararına itiraz etmişler, 4 yıl boyunca anlaşma sağlanamamıştır“ denildi.
Bina ile ilgili yaşanan süreç içerinden binadaki Havza Belediyesinin hisselerinin satışı için ihale yapıldığı belirtilen açıklamada; “ Belediyemiz ve dükkan sahiplerinin anlaşamaması üzerine 3 yıl evvel Belediyemiz bu binadaki hissesini satışa çıkarmış, 3 defa ihale yapılmış fakat katılan olmamıştır. 18/12/2017 tarihinde gerçekleşen 4. ihaleye iki kişi katılmış ve en yüksek fiyatı veren kişiye verilmiştir. 1 yıldır da bu bina ile belediyemizin hiçbir ilgi ve alakası kalmamıştır. 10 kişiye ait tapu kayıtları yenilenmiş herkesin tapusu mevcut olup belediyemiz tarafından tapuların alınması söz konusu olmayıp, hak sahiplerinin hiçbir hakları zayi olmamıştır.  10 hissedar kendi aralarında anlaşarak 07/03/2018 tarihinde binayı yıkmışlar, fakat daha sonra yapım konusunda aralarında anlaşmazlık çıkmış ve 1 yıldır da anlaşamamışlardır, 10 hissedar bir birlerine karşı Havza Mahkemelerinde bir çok davalar açmışlar ve şuanda mahkemeler devam etmektedir. Mahkemelerin sonucunu herkes tarafından beklenilmesi gerekmektedir” denildi.
Açıklamada ayrıca binanın yıkılmasından ötürü kamuoyunun memnuniyeti dile getirilerek; “40.000 nüfus ilçemizde vatandaşlarımızın %yüzde 99’u Mehmetçik Meydanındaki çürümüş, eskimiş, harabe görüntülü bu binanın yıkılmasından memnun olmuşlar, hatta bir yıldır bir çok vatandaşımız belediyemize başvurarak meydanın açılmasından memnun olduklarını, buraya yeniden bina yaptırılmaması konusunda halkımızın bir çok talebi vardır” denildi.
Açıklamanın son bölümünde konun gündeme gelmesinin zamanlama olarak manadar olduğu vurgulanarak; “Seçim sathına girdiğimiz bu günlerde maalesef Belediyemiz ve Belediye Başkanımız ile hiçbir ilgi ve alakası olamayan bu konuda, Belediyemizi ve Başkanımızı karalama kampanyalar başlatılmıştır. Bunları yapanlar ise 50 yıldır Havzanın kaderi ile oynayanlardır. Belediyemizden 15 yıldır menfaat ve rant sağlayamayanlardır. 15 yılda nüfusuna göre Türkiye’de ve Samsun’da en fazla yatırım alan ilçemizde bu yatırımları durdurmak isteyen ve şahsi menfaatlerini, ilçenin menfaatleri önünde görenlerin kimler olduğunu 40.000 bin Havzalı bilmektedir. Ayrıca bu karalama kampanyasını yapanlar hakkında belediyemiz tarafından haklarında suç duyurusunda bulunulacağı kamuoyuna duyurulur” denildi.

Kaynak : Haber Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...