Samsun

Hayatın, engelliler için yaşanılabilir hale getirilmesini istiyoruz

Şehirde yaşayan vatandaşlar, en çok trafik ve kaldırım sorunlarından şikayet ediyorlar. Çarşamba’da da kaldırım ve trafik sorunları en çok engellileri olumsuz etkiliyor. Çarşamba’da yaşayan yaklaşık 15 bin engelliyi temsilen-Çarşamba Belediye Meclis Üyesi ve Çarşamba Bedensel Engelliler Basketbol Spor Kulübü (ÇABES) Başkanı Kerim Deniz ile röportaj yaptık. Deniz, engelilerin sorunlarını dile getirirken, trafik ve kaldırım sorunlarının mutlaka çözümlenmesi gerektiğine işaret ederek “Bu sorunlardan en çok engelliler olarak bizler, olumsuz etkileniyoruz” dedi

Hayatın, engelliler için yaşanılabilir  hale getirilmesini istiyoruz

20 Ocak 2020 06:34
-A

+A

“Kaldırımlar, bir şehrin medeniyetidir”
-Çarşamba’da sizce öncelikli sorunlar nelerdir?
Çarşambamızın en öncelikli sorunu kaldırım ve trafik sorunudur. Öncelikle kaldırım ve trafik sorununun çözümlenmesi gerekmektedir. Kaldırımlar, bir şehrin medeniyetidir.
Yaşadığımız çevrede engellilerin karşılaştıkları çokça sorunlar var. Ulaşım sorunu, iş sorunu, ekonomik sorunlar, sosyal sorunlar vs.vs. gibi sorunlarımızın çözümlenmesi gerekiyor. Bu sorunlar çözümlenemedikçe çığ gibi büyüyor ve en çok da biz engelliler, bu sorunlarla uğraşıyoruz.
-Engellilerin karşılaştıkları sorunlar ve çözümü konusunda değerlendirmeleriniz nelerdir?
Hayatı yaşamaya çalışıyoruz. Engellilerin sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.
Çarşamba Bedensel Engelliler Derneğimiz, Çarşamba'da ve çevresinde yaşayan yaklaşık 15 bin engelli vatandaşlarımızın haklarını gözetmek ve sorunlarına çözüm bulabilmek amacıyla kurulmuştur.
Her zaman söylüyoruz. Engelliler mümkün olduğunca kendi hayatlarını kontrol edebilmeli ve bunu yapmaları için teşvik edilmelidir. Her şeyden önce onların kişiliklerine, sebepsiz kısıtlamanın etkisinde kalmadan bağımsız olabilmelerine, kendi tercihlerini yapabilmelerine ve bunları gerçekleştirebilmelerine saygı duyulmalıdır.
Onun için ilk başta kullanabileceğimiz çok amaçlı salonlara ihtiyacımız var.
Çarşamba’da öncelikli sorun, trafik ve kaldırım sorunu… Engelliler olarak bundan ençok biz etkileniyoruz. Şehir içinde yoğunlaşan trafik sıkıntısı, bizleri zor durumda bırakıyor. Çarşamba’da öncelikle trafik ve kaldırım sorunları çözüme kavuşturulmalıdır. Negatif ayrımcılık değil, pozitif ayrımcılık istiyoruz. Sorunlarımızın çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.
“Engeller, hayatın ritmini yakalamaya engel olamaz”
-Çarşamba Bedensel Engelliler Derneği olarak, çalışmalarınız nelerdir?
Çarşamba Bedensel Engelliler Derneği (ÇABED) ve Çarşamba Bedensel Engelliler Basketbol Spor Kulübü (ÇABES) olarak; Engelli vatandaşlarımızın, derneğimizin düzenlediği sosyal etkinliklerle toplumla kaynaştırılmasına çalışıyoruz. Çeşitli etkinlikler, kurslar düzenleyerek, sportif faaliyetlerle sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerimizi sürdürmeye çalışıyoruz.
Bu itibarla ÇABED, çeşitli çalışmalarla engelli vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Yine, Çarşamba Bedensel Engelliler Derneği (ÇABED)’nce dernek bünyesinde açılan kuaförlük, resim kursları gibi çeşitli kurslar ilgi görüyor. Bunun devamında önümüzdeki haftalarda seminerler düzenleyeceğiz. ÇABED, engellilerin eğitimi ile ilgili ciddi adımlar atmaktadır. Bununla ilgili olarak çeşitli kurumlarla işbirliği yaparak, engellilerin birer vasıflı eleman olarak yetiştirilmelerine katkı sunmaktayız. Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası, İŞKUR Samsun İl Müdürlüğü, KOSGEB işbirliği ile engelliler ve eski hükümlülere girişimcilik eğitimi verilerek, engellilerin kendi işini kurmalarına imkan sağlanmaktadır. Bu vesileyle engellilerin yaşam standardını yükseltmeye çalışıyoruz.
Bu bağlamda eğitim almak isteyen engelli bireyin derneğimize müracaat etmesi halinde gerekli kolaylıkları gösteriyoruz. İŞKUR gibi kendilerine böyle bir imkan sağlayan, proje yapmak isteyen engelli bireyler ve yakınlarına; Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası’nın proje ofisi ile birlikte hareket ederek, istihdam alanındaki çalışmalarına da destek oluyoruz. Devletin engellilere verdiği; Proje karşılığında girişimcilik desteği olarak kendi işini kurmak için karşılıksız 50 bin TL’ye kadar hibe desteği bir fırsattır. Engelli vatandaşlarımızın bu fırsatı değerlendirmesi gerekir diye düşünüyoruz.
Buna ilaveten; Derneğimiz bünyesinde mesleki kurslarımız devam etmekte olup, ihtiyaç hasıl olduğunda çeşitli alanlarda ilave kurslar açılmaktadır. Şu anda derneğimiz bünyesinde kuaförlük, resim, müzik, bağlama, spor kurslarımız devam etmektedir. Yerel yönetimlerin bu konuda bize yardımcı olmaları, çok amaçlı salonlar tahsis etmeleri önem arz ediyor. Bu durumda bizde ÇABED olarak, Çarşamba ve çevresinde vasıflı ve vasıfsız bir engelli kalmayıncaya kadar bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Engellilerin yaşam standardını yükseltmeye çalışıyoruz. Bu konuda bizlere destek veren; Kaymakamlık, Belediye ve diğer kamu, özel ve tüzel, kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşu ve siyasi partilerimize teşekkür ediyoruz.
“Negatif değil, pozitif ayrımcılık istiyoruz”
-Çarşamba Bedensel Engelliler Derneği (ÇABED)’in, kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği etkinliklerin katkıları nedir?
2008 yılında kurulan Çarşamba Bedensel Engelliler Derneği (ÇABED) olarak, bu güne kadar toplamda 220 adet tekerlekli sandalye dağıtımı gerçekleştirdik. ÇABED, üyelerimizle aktif bağlantılar içerisinde sosyal bir anlayışla çalışmaktadır. Geleneksel hale getirdiğimiz günlerimizde bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunuyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde de biraraya geldik. Etkinlikler düzenledik. Engeller, hayatın ritmini yakalamaya engel olamaz. Derneğimiz bünyesinde sportif faaliyetlerde de bulunuyoruz. Kurduğu güçlü kadrosuyla ligde başarılı bir performans sergileyen Çarşamba Bedensel Engelliler Spor Kulübümüz var. ÇABES’le basketbolda ciddi anlamda büyük bir başarı yakalayan takımımıza sahip çıkılmasını, destek olunmasını istiyoruz. ÇABED olarak, biz çeşitli etkinliklerle Çarşamba’da ekonomik, sosyal, kültürel yaşama katkılar vermeye çalışıyoruz.
“Her birey, birer engelli adayıdır”
-Çarşamba Bedensel Engelliler Derneği’nin karşılaştığı sorunlar nelerdir?
Derneğimiz bünyesinde çalışmalarımız sürüyor. Çeşitli faaliyetlerimizi, kurslarımızı dernek ofisimizde devam ettiriyoruz. Ancak dernek ofisimiz bu bakımdan yeterli değil, ihtiyaçlara cevap vermekte zorlanıyoruz. Bu husus da ilgililerden destek bekliyoruz. Çarşamba Bedensel Engelliler Derneğimiz, Çarşamba'da ve çevresinde yaşayan engelli vatandaşlarımızın haklarını gözetmek ve sorunlarına çözüm bulabilmek amacıyla kurulmuş bir dernektir. Engelli vatandaşlarımızın, derneğimizin düzenlediği sosyal etkinliklerle toplumla kaynaştırılması için çaba gösteriyoruz. Dernek bünyesinde çeşitli kurslar açarak, engelli vatandaşlarımızı bu kurslarda eğitmek, çeşitli etkinlikler düzenleyerek, sosyal ve sportif aktivitelerle dernek olarak engelli vatandaşlarımızın rahat edebilecekleri ortamı sağlamak amacındayız. Çarşamba Bedensel Engelliler Basketbol Spor Kulübü olarak sportif faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Basketbol bölgesel amatör ligde mücadele ediyoruz.
Bu itibarla ÇABED, çeşitli çalışmalarla, seminerler ve kurslarla engelli vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.
Engelliler mümkün olduğunca kendi hayatlarını kontrol edebilmeli ve bunu yapmaları için teşvik edilmelidir. Her şeyden önce onların kişiliklerine, sebepsiz kısıtlamanın etkisinde kalmadan bağımsız olabilmelerine, kendi tercihlerini yapabilmelerine ve bunları gerçekleştirebilmelerine saygı duyulmalıdır. Engelli bireylerin derneğimize ulaşma sıkıntıları var. Engelli arkadaşlarımız derneğimize ulaşmaları durumunda, kendilerine verilmiş hakları hususunda bilgi verilmektedir. Haklarının korunması için yardımcı olunmaktadır.
Bu anlamda yerel hizmetlerde, engellilerin önlerine çıkan birtakım sorunlar var. Mimari çevrenin düzeltilmesi, kamu binalarının erişilebilirliği, toplu taşıma araçlarındaki karşılaşılan sorunlar, kamuoyu oluşturularak, bu husus da ilgili kurumlara görevlerini hatırlatıyoruz. Halen Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçlarınca, yasada olmasına rağmen engelliye uygun olmayan araçlarla toplu taşıma hizmeti verilmektedir. Oysa 5378 sayılı yasayla bunların düzeltilmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak yaşlı ve engellilerin, toplu taşıma araçlarında ücretsiz taşınması gerekirken, Çarşamba, Terme, Salıpazarı, Ayvacık istikametinde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarını engelliler kullanamadıkları gibi kullanabilenlerden de ücret alınmaktadır. Bunun hiçbir yasal dayanağı yoktur. Sosyal belediyeciliğin, şirket belediyeciliği gibi yapılması, biz engellileri derinden incitmektedir.
Bu sorunları belediye meclisimizde olsun, sosyal projelerde olsun, her platformda gündeme getiriyoruz elbet. Bu itibarla engelliler olarak pozitif ayrımcılık istiyoruz.
“Engelli bireylerin önündeki engeller aşılmalıdır”
- Sorunların çözümü konusunda önerileriniz var mı?
Elbette bir çok sorunumuz olduğu gibi çözüm önerilerimizde var. Ancak bizim öncelikle Çarşamba'da faaliyetlerimizi yürütebilmemiz, çalışmalarımızı, etkinliklerimizi devam ettirebilmemiz için çok amaçlı bir salona ihtiyacımız var demiştik. Bu konuda sayın Belediye Başkanımızdan destek istiyoruz ve destek vereceğine inanıyoruz.
Sokağa çıktığınızda çok sayıda engelli görmemeniz, ülkemizde engelli sayısının az olduğunu mu gösterir yoksa hayatını diğer insanlar gibi yaşayamayan engellilerin çokluğunu mu?
Biliyoruz ki eğer siz bu insanlara sıradan yaşam haklarını sunmazsanız evlerine hapsetmiş oluyorsunuz demektir. Yani görünmez kılıyorsunuz. Ama onları görmememiz, onların olmadığı anlamına gelmez. Bu itibarla, engelli bireylerin sorunları çözümlenmeli, engeller aşılmalıdır.
Engelli bireyler, yaptığı çalışmalarla hayatı yaşanabilecek hale getirmeye gayret göstermektedirler.
Lütfen bu konuda engellilere yardımcı olalım. Bizlere gösterdiği ilgiden dolayı, kamuoyuna teşekkür ederken, sorunlarımızın çözümlenmesi için projeler hayata geçirilmesini istiyoruz.
Bu itibarla engelli bireylerin sorunları çözümlenmeli, engeller aşılmalıdır. İşbirliği yaptığımız kurumların başında gelen Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Çarşamba İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve okulların da katılımıyla, engelli bireylerin yaşamlarını konu alan resim, şiir dinletileri gibi sosyal ve kültürel etkinliklerle, empati -farkındalık etkinlikleriyle, ÇABED olarak kültürel faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bu faaliyetleri çok önemsiyoruz. Engelliler sokakta özgürce dolaşamıyor. Belediyeler, sosyal donatılarının inşaasında engellilerin erişilebilirliğine önem vermelidirler. Çarşamba’da engelli WC’leri yok. Olanları da atıl ve kullanılamaz halde. Engellilerin, günlük yaşama entegre edilmeleri gerekiyor.
En büyük sanat, hayatı yaşama sanatıdır. En iyi sanatkâr, bulunduğu ortamdaki hayat şartlarını önemsemeden hayata dair ufacıkta olsa tutunacak dal bulan, zorluklar karşısında sanatını iyi yapıp hayatı her halükarda yaşanabilecek hale getirendir.
Engelli bireyler, yaptığı çalışmalarla hayatı yaşanabilecek hale getirmeye gayret göstermektedirler.
Negatif ayrımcılık değil, pozitif ayrımcılık istiyoruz. Sorunlarımızın çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz.
-Son olarak buradan kamuoyuna mesajınız nedir?
Engelliler olarak hayatta karşılaştığımız sorunların çözümlenmesini, hayatın engelliler için yaşanabilir hale getirilmesini istiyoruz.  Hayat şartlarını önemsemeden, hayata dair ufacıkta olsa tutunacak dal bularak, zorluklar karşısında yaşadığımız hayatı her halükarda yaşanabilecek hale getirebilmenin uğraşı içerisindeyiz.  Unutulmamalıdır ki her birey, birer engelli adayıdır. Engelli bireyler için farkındalık olmalı, bu farkındalık her alanda yaşanmalıdır.  Röportaj: Serdar OKTAV
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU